logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

IMM: Mimo zmian na rynku mediów najbardziej opiniotwórcza nadal jest prasa

  PR 26.06.2014, przeczytano 1369 razy
ilustracja
Magdalena Grabarczyk-Tokaj

Mimo dynamicznego rozwoju mediów internetowych i problemów niektórych tradycyjnych tytułów prasowych, to właśnie prasa pozostaje głównym źródłem cytowań. Materiały internetowe wypadają zaś pod tym względem słabiej niż telewizyjne i radiowe. W maju, zgodnie z raportem Instytutu Monitorowania Mediów, najczęściej cytowanym medium była „Rzeczpospolita”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/imm%3A-mimo-zmian-na-rynku-mediow-najbardziej-opiniotworcza-nadal-jest-prasa,22017,artykul.html

Wśród najczęściej cytowanych tytułów prasowych oprócz „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej” wysokie pozycje zajęły także „Dziennik Gazeta Prawna”, „Puls Biznesu” i „Newsweek”. Z prasy pochodzi ponad połowa wszystkich cytowań.

Następne w kolejności cytowane są materiały telewizyjne i radiowe. W dalszym ciągu publikacje internetowe są na ostatnim miejscu tego zestawienia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Magdalena Grabarczyk-Tokaj, kierownik ds. rozwoju badań w Instytucie Monitorowania Mediów.

Oznacza to, że sami dziennikarze wciąż największym zaufaniem darzą prasę, mimo iż od lat traci ona reklamodawców.

Na przestrzeni 10 lat najbardziej zaskakujący jest brak wyraźnej zmiany w trendach – podkreśla Grabarczyk-Tokaj. – Prasa trzyma się bardzo mocno i w dalszym ciągu jest uważana za źródło najbardziej wiarygodnych, świeżych, dobrych informacji. To ona jest bardzo intensywnie wykorzystywana przez innych dziennikarzy w ich pracy redakcyjnej.

W rankingu głównym najczęściej cytowanych mediów zwyciężyła „Rzeczpospolita”, cytowana w maju 514 razy. Na drugim miejscu znalazła się „Gazeta Wyborcza” z 411 cytowaniami i TVN24 z 210 cytowaniami. Za najbardziej opiniotwórczą stację telewizyjną uznano TVN24; radiową – RMF FM, a portal internetowy – onet.pl. Wśród mediów biznesowych na czele znalazły się „Puls Biznesu”, „Forbes” i money.pl.

Instytut Monitorowania Mediów sporządza tego typu raporty od 10 lat. W ostatniej, majowej edycji raportu „Najbardziej opiniotwórcze media” zbadano 3993 przekazów medialnych z prasy, radia i telewizji z okresu od 1 do 31 maja 2014 r. Nie uwzględniono także cytowań opublikowanych w internecie, choć brano pod uwagę przypadki powoływania się na portale internetowe w bardziej tradycyjnych mediach. W tych przekazach dziennikarze powoływali się na inne media 4012 razy. W 2760 przypadków odnoszono się do prasy, 652 do telewizji, a 600 razy do radia. Twórcy raportu nie brali pod uwagę przedruków i przeglądów mediów.

Źródło: Instytut Monitorowania Mediów

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

II tura w mediach społecznościowych – porównanie kandydatow
Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów...
Fake kNOw more: emocje a podatność młodzieży na dezinformację
Młodzi ludzie są bardzo narażeni na manipulację w internecie. Często klikają w różne treści nie zdając sobie sprawy, że robią to pod wpływem emocji. To właśnie one stanowią punkt wyjścia w programie Fake kNOw more , który pokazuje młodzieży, że lepsze rozpoznawanie emocji, pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje także te w internecie....
Raport Seegame: potencjał reklamowy Twitcha
Reklamy na platformach live streamingowych są coraz popularniejszym sposobem dotarcia do pożądanych grup odbiorców – na Twitchu, już co trzecia osoba zwraca na nie uwagę 1 . Które kreacje przyciągają wzrok społeczności, co motywuje ją do oglądania reklam, a także jakie elementy powinien zawierać angażujący przekaz? Open Mobi (na...
Polskie Radio z wpisem o stanie likwidacji w KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem 100% akcji Spółki, informuje, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, na mocy którego Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji. Jedynym uprawnionym organem do zarządzania Spółką jest likwidator Paweł Majcher.
KRRiT: Sygnał Radia Maryja zakłócano z Rosji
Sekretarz Wykonawczy IGO EUTELSAT informuje Przewodniczącego KRRiT:
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764