logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Konferencja ZAiKS: Wielkie koncerny przeciwko twórcom?

  PR 27.02.2015, przeczytano 1412 razy

Konferencja Stowarzyszenia Autorów ZAiKS zorganizowana w piątek 27 lutego 2015 r. postawiła pytanie "Wielkie koncerny przeciw twórcom, czyli o co chodzi w akcji 'Nie płacę za pałace'" - w kontekście ataków przypuszczanych przez Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ZIPSEE, reprezentujący wielkie koncerny z branży RTV i IT, takie jak: Samsung, LG, Nokia, Panasonic, Philips, Sony, Xerox, Canon, Sharp, Konica Minolta, JVC Polska, Komputronik i inne.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/konferencja-zaiks%3A-wielkie-koncerny-przeciwko-tworcom,24069,artykul.html

"Chodzi o objęcie opłatą takich urządzeń jak smartfony i tablety, które ostatnimi czasy stają się prawdziwym 'domowym centrum rozrywki'" - jak podkreślił Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny ZAiKS-u. "A także o to, by twórcy mogli utrzymywać się ze swojej pracy, jak z nadzieją mówił młody kompozytor Ignacy Zalewski. ZAiKS wskazał, że każdy miesiąc bez aktualizacji listy urządzeń to dla firm zrzeszonych w ZIPSEE milionowe oszczędności. Żeby opłaty uniknąć, firmy uruchomiły kampanię wymierzoną w Stowarzyszenie, które wyjątkowo dba o przejrzystość swoich finansów. Jesteśmy regularnie kontrolowani przez MKiDN, organy uprawnione do kontroli podatkowej, UOKiK, ZUS, a także niezależnego rewidenta" - mówił Lewandowski. Z akt rejestrowych ZIPSEE dostępnych publicznie w KRS wynika, że od 2011 roku nie składają oni sprawozdań finansowych.

"Czemu uderza się w ZAiKS, jeśli to Stowarzyszenie z łącznej kwoty pozyskiwanej z opłat dostaje do podziału miedzy twórców jedynie ok. 12%, czyli 88% środków z opłaty reprograficznej zgodnie z prawem, jest wypłacane przez inne organizacje zbiorowego zarzadzania?" - pytał Marek Hojda, kompozytor i wiceprezes ZAiKS-u. Kompozytor Marek Kościkiewicz podkreślił natomiast, że wielkim koncernom brakuje merytorycznych argumentów, więc muszą strzelać ślepakami. W połowie konferencji na sali pojawiło się dwóch aktorów wynajętych przez ZIPSEE, którzy udawali inspektorów ZAiKS-u. "Zamiast argumentów - tani spektakl" - podsumował Kościkiewicz.

Dr hab. Dorota Sokołowska z poznańskiego UAM, autorka pierwszego podręcznika dotyczącego opłat reprograficznych, wyjaśniała, że opłaty ponoszone przez producentów i importerów sprzętu są przewidziane w prawie autorskim, niezależnie od tego, czy obywatele korzystają z możliwości utrwalania utworów, jakie daje sprzęt. A Kościkiewicz przywołał badania TNS OBOP z lipca 2014 roku wskazujące, że prawie co trzeci posiadacz telefonu komórkowego w Polsce ma na nim zapisaną muzykę.

Opłaty za czyste nośniki funkcjonują w całej Unii Europejskiej, jednak w Polsce są one na najniższym niemal poziomie. Decyzja o rozszerzeniu listy urządzeń należy do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Źródło: ZAiKS, Centrum Prasowe PAP

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zmiany w zarządzie Fundacji TVN
W związku z zakończeniem kadencji dotychczasowego zarządu Fundacji TVN, przypadającym na 14 kwietnia br., Rada Fundacji TVN podjęła decyzję o mianowaniu nowych członków zarządu. Katarzyna Kolenda-Zaleska, dotychczasowa prezes Fundacji TVN, zakończyła swoją 8-letnią kadencję. Z początkiem maja nowe stanowisko łączące funkcje prezesa i dyrektora zarządzającego Fundacji...
Tenesys transformuje koncern mediowy Bonnier
Stworzona w Polsce firma Tenesys przeprowadziła migrację i modernizację infrastruktury Grupy Bonnier. Usunęła przestarzałe systemy, poprawiając wydajność, stabilność i skalowalność. Dzięki partnerstwu z OVHcloud, Tenesys zwiększyła elastyczność i efektywność zarządzania zmianą technologiczną w dużych korporacjach.
Nowe cenniki Grupy Eurozet
Z dniem 29 kwietnia br. Grupa Eurozet wprowadza nowe cenniki reklam pakietów, sieci i wybranych stacji radiowych. Decyzja biznesowa została podjęta m.in. w związku z dobrą koniunkturą na rynku reklamy radiowej oraz rosnącymi wynikami słuchalności stacji wchodzących w skład grupy.  
Bilguun Ariunbaatar w Radiu ZET
W czwartek 11 kwietnia br. do ekipy porannego programu Radia ZET „Dzień dobry bardzo” dołączy Bilguun Ariunbaatar  
Udział Radia ZET najwyższy od 2014 roku
W fali I-III 2024 badania Radio Track udział w czasie słuchania Radia ZET wzrósł do 14,6 proc. To najlepszy wynik stacji od 10 lat. Ostatnia fala okazała się również rekordowa dla całej Grupy Eurozet.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764