logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Możliwości wąskiej wstęgi: Podsumowanie Poligraficznych Konfrontacji

   19.05.2015, przeczytano 2718 razy
ilustracjastrzałka

W czwartek, 7 maja 2015 r. w kolejnej odsłonie Poligraficznych Konfrontacji zajęliśmy się często niedocenianą wąską wstęgą. Wszechstronność i możliwości technologiczne maszyn wąskowstęgowych, których konstrukcje zawierać mogą w swych konfiguracjach wszystkie stosowane dziś powszechnie techniki drukowania, predysponują je do drukowania wszelkiego rodzaju etykiet i opakowań miękkich z możliwością stosowania najbardziej wyszukanych technik uszlachetniania i zabezpieczeń.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/mozliwosci-waskiej-wstegi%3A-podsumowanie-poligraficznych-konfrontacji,24891,artykul.html

Rynek produktów wąskowstęgowych przyrasta od lat w tempie dwucyfrowym, co w zestawieniu z kłopotami innych dziedzin, zwłaszcza produkcji arkuszowej, jest powodem dużego zainteresowania potencjalnych inwestorów.
Część technologiczną konferencji uzupełniono o niezwykle ważne i aktualne tematy organizacji i zarządzania oraz trudnej specyfice możliwego wsparcia unijnego dla inwestycji do roku 2020. Dla dopełnienia problematyki szarej codzienności producentów w naszej branży jeden z wykładów poświęcono trudnej sprawie nagminnego reklamowania przez odbiorców zamówionych prac.
 
Pan Andrzej Turski, Kierownik Sprzedaży Maszyn Wąskowstęgowych - HEIDELBERG Polska Sp. z o.o., przedstawił kolejne rozwiązanie konfiguracji maszyny Gallus DCS polegające na wbudowaniu w ciąg technologiczny cyfrowej jednostki drukującej InkJet UV o rozdzielczości do 1200 dpi i prędkościach drukowania ok. 50 m/min. Główną zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności czasochłonnego i kosztownego sporządzania tradycyjnych form drukowych. Przedstawiono też zmodernizowany typ sita pozwalający na drukowanie techniką sitodruku z prędkością ok. 120 m/min., czyli porównywalnie z podstawową techniką wąskiej wstęgi - fleksodrukiem. Inną nowinką są cylindry formowe z trwałą powierzchnią klejącą, co pozwala na oszczędność wynikającą z eliminacji konieczności wielokrotnego nanoszenia na cylindry taśmy dwustronnie klejącej.


 
Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła prezentacja Pana Romana Swobody, Prezesa Zarządu PROFEX ELEKTRONIK, przedstawiciela światowego lidera w dziedzinie systemów utrwalania farb, klejów i lakierów promieniowaniem UV. Zasadniczym problemem w eksploatacji współczesnych maszyn jest wysokie zużycie drogiej i coraz droższej energii elektrycznej. Moc promienników UV w maszynie średniej wielkości przekracza 50 kW. Nowe systemy utrwalania dają możliwość znaczącej redukcji zużycia energii, czego efektem są niższe koszty produkcji i mniejsze obciążenie środowiska przez ograniczenie emisji do atmosfery ditlenku węgla. Przedstawiono też długą listę najczęściej popełnianych błędów, skutków nieprzemyślanych oszczędności na serwisie i interesującą galerię dokumentującą te błędy. Na koniec zaprezentowano najnowszy stan techniki w dziedzinie systemów UV-LED.
 
Współczesna drukarnia wąskowstęgowa z racji specyficznej produkcji nie może się już obejść bez skutecznego systemu zarządzania. Pan Andrzej Mikołajczuk z SISTRADE w przystępny sposób wprowadził słuchaczy w trudną tematykę kierowania procesami kalkulacji, zarządzania produkcją, stałego monitoringu bieżącej pracy maszyn, systemu utrzymania założonej jakości, planowania produkcji i oczywiście niezwykle istotnej gospodarki magazynowej. Przedstawione rozwiązania zostały już wdrożone do praktyki produkcyjnej, także w wąskiej wstędze.
 
Nieuniknionym następstwem towarzyszącym każdej działalności produkcyjnej są kosztowne reklamacje. Produkcja wąskowstęgowa z powodu bardzo szerokiej palety surowców, materiałów, technik drukowania, wielu uszlachetnień i dużej ilości różnorodnych zastosowań końcowych jest szczególnie narażona na reklamacje. Problem pogłębia brak jednoznacznych standardów i norm. Pan Andrzej Hulpowski, właściciel firmy HAND, w bardzo ciekawy sposób podzielił się swoimi wieloletnimi doświadczeniami przy rozstrzyganiu sporów na styku producent - klient. Określone zostały sposoby i kryteria oceny jakości. Trafnie zlokalizowano miejsca powstawania błędów i wskazano sposoby ich unikania. Uczestnicy konferencji otrzymali bogaty zasób propozycji procedur pozwalających na minimalizację bądź całkowite wyeliminowanie przyczyn reklamacji.
 
Rusza właśnie tegoroczna akcja konkursów w ramach unijnego wsparcia planowanych inwestycji. Pan Paweł Szarubka, Dyrektor Działu Doradztwa Europejskiego - Integrator Systemów Poligraficznych Sp. z o.o. przedstawił najistotniejsze aspekty zmian w systemie przyznawania pomocy. Nasza branża korzystać może z kilku programów pomocowych. Zwrócono uwagę na bardzo ważne obostrzenie kryteriów przyznawania dotacji i skrupulatne ich rozliczanie. Zademonstrowano konkretne terminy ogłaszania konkursów w poszczególnych grupach tematycznych i województwach. Uczulono słuchaczy na konieczność bardzo wnikliwego i starannego opracowywania projektów i wniosków. Przedstawiono przykłady zakończonych sukcesem projektów. Uczestnicy konferencji otrzymali pakiet cennych rad i wskazówek mogących pomóc przy opracowywaniu projektów.
 
Ważnym elementem projektów inwestycyjnych jest proces pozyskiwania środków finansowych. Koncern SIEMENS jest w ostatnich latach wiodącym w branży poligraficznej oferentem takich usług. Panowie Sylwester Wildner i Kamil Sokołowski z Siemens Finance Sp. z o.o. przedstawili możliwości finansowania nowych lub używanych maszyn i urządzeń w postaci leasingu lub pożyczki. Omówiono różne aspekty stosowanych rozwiązań. Oferta SIEMENS wyróżnia się możliwością finansowania na czas do 10 lat, rozliczeń w różnych walutach do wartości 100% inwestycji, szybkim i prostym podejmowaniem decyzji bez konieczności uzyskiwania akceptacji jednostek nadrzędnych poza Polską. Zaznajomiono uczestników z charakterystyką różnych form finansowania z ich uwarunkowaniami i zaletami oraz warunkami niezbędnymi do ich uzyskania.
 
Każda z prezentacji uzupełniana była żywą dyskusją, kontynuowaną z powodu ograniczeń czasowych w kuluarach.

Uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie tematem Konfrontacji i udział, a prelegentom za merytoryczne i bardzo interesujące wystąpienia.

Krzysztof Przasnek
Foto: Olga Rainka / SAIP

Dodatkowe informacje:

Partner naukowy:
Zakład Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii WIP PW

Współorganizator:
Nilpeter – dr inż. Krzysztof Przasnek

Partnerzy XXXII Poligraficznych Konfrontacji:
HAND Andrzej Hulpowski-Szulc, Profex Elektronik, Siemens Finance Sp. z o.o., SisTrade – Software Consulting S.A.

Partnerzy Stowarzyszenia Absolwentów Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej:
Böttcher Polska Sp. z o.o., Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego, D-Print.pl, Digiprint Sp. z o.o., Foto-Druk, Heidelberg Polska Sp. z o.o., Integrator Systemów Poligraficznych Sp. z o.o., Paper Consulting & Trade Wojciech Kossek, Lotos Poligrafia Sp. z o.o., Polska Izba Druku, Pre-Media Solutions, Pryzmat Sp.J., Stora Enso Polska Sp. z o.o.

Patronat medialny:
a-4-p, Biuletyn PW, Drukarnie.com.pl, druk.info.pl, Opakowanie, Packaging Polska, Poligrafika, Print & Publishing, PrintinPoland.com, Przegląd Papierniczy, Signs.pl, Świat Druku, Świat Poligrafii Professional, Vidart, Wydawca

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Canon zapowiada udział w targach drupa 2024
Pod hasłem „The Power to Move” firma Canon zaprezentuje na targach drupa 2024 szereg innowacji technologicznych, usług wsparcia, a także różnorodnych koncepcji współpracy z klientami. Pokazom na stoisku Canon będą towarzyszyć zespoły ekspertów, a wszelkie aktywności podejmowane przez firmę w trakcie targów drupa 2024 pomogą zrozumieć jak rozwiązania z obszaru druku...
Koenig & Bauer i CI Flexo na Konferencji Fleksografów
„Gamechanger” – takim mianem określił Paweł Krasowski – Technology Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE) najnowszą maszynę fleksograficzną z oferty tego producenta – XD Pro, podczas swojego wystąpienia w ramach Konferencji Fleksografów. Prezentacja uwzględniała najnowsze rozwiązania technologiczne Koenig & Bauer, bazujące na technice fleksograficznej, skierowane...
Konica Minolta Business Solutions i Autenti ogłaszają strategiczne partnerstwo, mające na celu przyspieszenie procesu transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. To istotny krok w kierunku przyszłości przetwarzania dokumentów.
Stora Enso obniża emisję CO2 związaną z transportem
Stora Enso poinformowała, że jeden z jej klientów – firma Lesjofors - podjęła stosowne działania związane z obniżeniem emisji dwutlenku węgla, wchodzących w tzw. zakres 3 (Scope 3). Obecnie - zamawiane przez nią, gotowe produkty dostarczane przez Stora Enso - są transportowane w samochodach elektrycznych, co – jak podaje firma – ma zredukować emisję CO2...
Packaging Innovations 2024: Produkty kształtujące przyszłość
Produkty kształtujące przyszłość - znamy datę Targów Packaging Innovations Już za niecały rok, 09-10 października 2024 r. w EXPO Kraków, odbędą się 16. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations. To wydarzenie o ugruntowanej pozycji na rynku, które każdego roku odwiedzają tysiące gości z Polski i zagranicy. W ciągu dwóch dni będzie można poznać ofertę...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764