logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

IAB: Druga edycja raportu „Social Media”

  PR 05.07.2024, przeczytano 263 razy
ilustracja

Do rąk czytelników trafiła druga edycja raportu „Social Media”, stanowiącego kompendium wiedzy o polskim rynku mediów społecznościowych, zarówno pod kątem samych platform, jak i ich użytkowników. Publikacja jest wynikiem współpracy firmy Gemius z Polskimi Badaniami Internetu oraz IAB Polska. 


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/-iab%3A-druga-edycja-raportu-_social-media_,404916,artykul.html

Wykorzystane w raporcie dane pochodzą z badań gemiusAdReal oraz Mediapanel i opisują zarówno poziom konsumpcji social mediów w Polsce i demografię użytkowników, jak i rynek reklamowy. Wyniki wzbogacone zostały komentarzami specjalistów: ekspertów z Grupy Roboczej Social Media IAB Polska, PBI oraz Gemiusa. 

Najwięcej internautów 55+, ale to młodzi są najbardziej zaangażowani 

Największą grupę wiekową w polskich mediach społecznościowych stanowią osoby w przedziale od 55 do 75 r.ż. – jest ich aż 6,6 miliona. Szczególnie chętnie korzystają z dwóch największych platform, Facebooka i Youtube’a, gdzie notujemy ich odpowiednio 6,2 i 5,8 miliona. Jednak to najmłodsza grupa wiekowa jest najbardziej zaangażowana w społecznościowy przekaz. Wskaźnik ATS dla osób w wieku od 7-14 wynosi aż 3 godziny i 24 minuty, podczas gdy w przypadku najstarszych internautów jest to niespełna 1,5 godziny. Najmłodsi osiągają również najwyższy z wszystkich grup wiekowych poziom Affinity Index (103,52), świadczący o ich niewielkiej nadreprezentacji na omawianych stronach w stosunku do populacji. 

ilustracjastrzałka

Kobiety na Pintereście i Instagramie, mężczyźni na X i Twitchu 

Kobiety stanowią ogółem większość użytkowników mediów społecznościowych (RU na poziomie 14,3 mln vs 13,2 mln w przypadku mężczyzn), obserwujemy również ich przewagę na większości z analizowanych platform. Szczególnie widoczna jest ona na Pintereście (4,9 mln kobiet vs 1,9 mln mężczyzn) i Instagramie (8,5 mln kobiet vs 6,6 mln mężczyzn). Wyjątek stanowią platformy X i Twitch, gdzie dominują użytkownicy płci męskiej – jest ich tam odpowiednio 5 mln oraz 1,6 mln, w stosunku do 3,8 mln oraz 0,6 mln użytkowniczek. 

ilustracjastrzałka

Rynek reklamowy zdominowany przez dwóch graczy 

Rynek reklamowy – podobnie jak w roku ubiegłym – zdominowany jest przez Facebooka, który przoduje w liczbie kontaktów reklamowych (12,1 mld) oraz YouTube’a, który z kolei wygrywa pod względem zasięgu reklamowego (72,1%). Warto jednak zauważyć, że w poszczególnych grupach wiekowych dużym zainteresowaniem cieszą się również pozostałe serwisy, które mogą stanowić dobre uzupełnienie media miksu w strategiach reklamowych. Przykładem mogą być TikTok i Instagram, które skutecznie docierają do najmłodszych użytkowników. 

ilustracjastrzałka

Źródło: IAB Polska

www.iab.org.pl

Dodatkowe informacje:

Raport zrealizowano na podstawie danych z badania Mediapanel oraz badania gemiusAdReal. Analizie poddano okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, pod uwagę wzięto średnie miesięczne z całego roku. W raporcie zostały przeanalizowane platformy (wersje przeglądarkowe oraz aplikacje) na urządzeniach typu PC oraz Mobile: Facebook, Instagram, Youtube, TikTok, X (dawniej Twitter), Pinterest, Snapchat, LinkedIn oraz Twitch. 

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termin zakończenia naboru „Wzornictwo w MŚP” z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW). W ramach działania można otrzymać środki na opracowaną strategię wzorniczą, która będzie przedmiotem wdrożenia innowacji w przedsiębiorstwie. Budżet naboru to 100 mln...
czołowi międzynarodowi eksperci i działacze w obszarze zdrowia publicznego wzywają do rezygnacji ze sponsoringu dużych imprez sportowych przez duże marki słodzonych napojów. Nowa kampania pt. "Kick Big Soda Out of Sport” („Pozbądźmy się dużych marek napojów z imprez sportowych”) zwraca uwagę na szkodliwość obecnego modelu współpracy...
Biuro Coca-Cola HBC w Warszawie projektu Bit Creative
Biuro firmy Coca-Cola HBC w warszawskim budynku Business Garden rozlokowane zostało na 3 piętrach o łącznej powierzchni 5,5 tys. mkw. Inwestorowi zależało by było ono nie tylko funkcjonalne i dopasowane do stylu pracy korporacji, ale też zaprojektowane zgodnie z brandbookiem firmy. Do współpracy przy projekcie wnętrza zaprosili więc architektów...
Projekt „Fokus na Allure” w kampanii Peugeot E-3008
Agencja Leo Burnett Warszawa na zlecenie marki Peugeot zrealizowała projekt wokół kampanii wprowadzającej na rynek nowego elektrycznego SUV-a typu fastback „Next-Level” – Peugeot E-3008. Innowacyjny model promuje wirtualna galeria, prezentująca wynik współpracy marki Peugeot z wybitnymi fotografami.
Marka Tygryski stawia na multibranding
W poszukiwaniu jeszcze bardziej atrakcyjnych rozwiązań dla swoich Klientów, marka Tygryski specjalnie dla sieci sklepów Lidl przygotowała coś wyjątkowego! W ramach akcji multibrandingu razem z Grupą JuraPark, Tygryski o smaku toffi i miód malina pojawiły się na sklepowych półkach w nowych, większych opakowaniach. Lecz to nie wszystko… W...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764