logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

10 pytań o rozliczanie podatku liniowego

  PR 06.04.2022, przeczytano 847 razy
Joanna Grochala, księgowa w firmie inFakt

Trwa okres składania rocznych zeznań podatkowych. Część przedsiębiorców pozostała przy podatku liniowym, pomimo tego, że ta forma opodatkowania wiąże się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi np. możliwości wspólnego rozliczania małżonków czy stosowania ulg. Księgowa w firmie inFakt Joanna Grochala zebrała pytania, które najczęściej zadają jej klienci stosujący „liniówkę”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/10-pytan-o-rozliczanie-podatku-liniowego,395389,artykul.html

Czy z PIT-36L mogę przekazać 1% podatku?

Jak najbardziej, podatnicy rozliczający się liniowo mogą przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Oczywiście musi on wynikać z zeznania złożonego w obowiązującym terminie lub też korekty deklaracji podatkowej.

Wybrałem rozliczenie podatkiem liniowym. Czy mogę się rozliczyć razem z małżonkiem, który jest zatrudniony na umowie o pracę?

Nie, podatek liniowy całkowicie wyłącza możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Rozliczam się 19% podatkiem liniowym. Jaką deklarację podatkową mam złożyć i w jakim terminie?

Należy złożyć deklarację PIT-36L. W 2022 roku termin na rozliczenie upływa 2 maja.

Czy jeśli na kolejny rok planuję pozostać przy podatku liniowym, to muszę składać jakieś dokumenty do Urzędu Skarbowego?

Nie ma takiego obowiązku. Raz wybrana forma opodatkowania jest aktualna w kolejnych latach, o ile podatnik nie złożył rezygnacji z rozliczania się liniowo lub nie utracił prawa do rozliczania się w takiej formie.

Czy mogę jedną cześć swojej działalności rozliczać liniowo, a dla drugiej części wybrać zasady ogólne?

Nie, wybór opodatkowania liniowego dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy mogę w trakcie roku zrezygnować z podatku liniowego?

Nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania w ciągu roku. Można to natomiast zrobić w kolejnym roku. Termin to 20. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód w roku. Jednak, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami płynącymi z Ministerstwa Finansów, jest szansa, że zmiana formy opodatkowania będzie możliwa podczas składania PIT za 2022 roku.

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo, dodatkowo mam też umowę o pracę. Czy ma to wpływ na moje rozliczenie roczne z działalności?

Zakres umowy o pracę musi dotyczyć innych usług niż na działalności gospodarczej. Jeśli ten warunek jest spełniony, to umowa o pracę nie ma wpływu na rozliczenie roczne z działalności.

Jeśli podatnik zlikwiduje działalność gospodarczą rozliczaną na zasadach ogólnych, a po pewnym czasie w tym samym roku podatkowym założy nową działalność, czy może wybrać 19% podatek liniowy?

Nie, według obecnych interpretacji nie można w trakcie roku wybrać opodatkowania liniowego, gdy już raz dokonano wyboru innej formy opodatkowania dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Od 2019 roku przepisy mówią, że: „podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach liniowych. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego”

Czy w rozliczeniu rocznym na podatku liniowym można zastosować jakieś ulgi?

Tak, ale występują pewne ograniczenia. Jeśli chodzi o odliczenie od podatku, mogą to być:

  • składki ZUS (zdrowotne) - ostatni raz w rozliczeniu za 2021,
  • ulga za pracę zagranicą (abolicyjna)- również ostatni raz w rozliczeniu za rok 2021.

Natomiast od dochodu można odliczyć:

  • ulgę termomodernizacyjną,
  • IKZE (Wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
  • ulgę na badania i rozwój,
  • składki społeczne ZUS,
  • darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościołów oraz innych związków wyznaniowych,
  • darowizny na cele edukacji zawodowej,
  • darowizny na cele walki z COVID-19,
  • darowizny w postaci tabletów i laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe,
  • stratę podatkową.

Ile trzeba czekać na zwrot nadpłaty podatku wynikający z PIT-36L?

Jeśli rozliczenie zostało złożone przez internet, to zwrot nadpłaconego podatku wpłynie na konto w ciągu 45 dni. Okres ten nalicza się od daty złożenia deklaracji, ale nie wcześniej niż od 15 lutego. Jeśli zeznanie złożono w formie papierowej, urząd zwróci nadpłatę w ciągu 3 miesięcy od daty przekazania deklaracji.

Źródło: inFakt

www.infakt.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zbliżamy się do wprowadzenia drugiej z ogłoszonych przez rząd na 2024 rok podwyżek płacy minimalnej. Jak radzą sobie pracodawcy oraz pracownicy po pierwszej, styczniowej podwyżce? Czy są przygotowani na kolejną?
Popularność marek własnych jest coraz większa. Wartość tego sektora na polskim rynku wzrosła o 19 proc. rdr. i w 2023 r. przekroczyła 50 mld złotych. Ponadto 27 proc. konsumentów deklaruje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy chce kupować jeszcze więcej takich produktów. Kluczowym argumentem dla nabywców są konkurencyjne ceny, przy jednoczesnym...
Pokolenie Z chce zbierać punkty i wymieniać je na kupony promocyjne
Jak pokazują dane, klienci doceniają benefity, jakie zapewniają im programy lojalnościowe. To narzędzie marketingowe to też korzyść dla przedsiębiorców, którzy zyskują sposób na zaangażowanie swoich klientów. Proponując im dedykowane benefity przy zakupach, mogą zatrzymać klienta na dłużej, także młodego pokolenia, uchodzącego za niezbyt...
Raport „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” opracowany przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind, poświęca dużo uwagi temu, jakie podejście do technologii ma generacja silvers . Jak pokazują wnioski zawarte w raporcie, coraz więcej starszych osób styka się z...
Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Tak deklaruje 41,3% respondentów. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów, bo 39,7%. Z kolei 28,2% ankietowanych niepokoi podnoszenie składek zusowskich. Badanie też pokazuje, że uczestnicy sondażu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764