logo
WIADOMOŚCI

11. Międzynarodowy Festiwal Art Moves 7 września w Toruniu

Mateusz Zawiślak   04.09.2018, przeczytano 1144 razy
ilustracjastrzałka
Zwycięska praca Ying-Hsiu, Chen i Hsiang-Ying, Chen / Tajwan

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves odbędzie się w Toruniu po raz jedenasty. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Kto rządzi naszym życiem: my sami, inni ludzie czy algorytmy?”. W ramach festiwalu, jak co roku, zobaczymy w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Otwarcie odbędzie się 7 września, natomiast już od początku września będzie można oglądać dzieła prezentowane na citylightach i ekranach LED. Signs.pl objął Festiwal patronatem medialnym.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/11.-miedzynarodowy-festiwal-art-moves-7-wrzesnia-w-toruniu,37786,artykul.html

W ciągu ostatnich kilku lat sztuka prezentowana na bilbordach stała się kulturalnym „must have”. Bilbordowe wystawy odbywają się od Teheranu, Mexico City, po Paryż, Los Angeles i Nowy York. Toruń jest jednym z prekursorów tego trendu – Art Moves jest pierwszym i jak na razie jedynym na świecie cyklicznym festiwalem promującym tego rodzaju sztukę.

- Na całym świecie bilbordy kojarzą się jednoznacznie z reklamą, tylko nie w Toruniu – przez kilka jesiennych tygodni bilbord staje się w Toruniu antybilbordem. Manifestacją myśli kontestującej konsumpcjonizm, wszelkie formy intelektualnego i duchowego zniewolenia. Anglia ma swojego poruszającego sumienie Banksy’ego, my stymulujący myślenie festiwal Art Moves – pisał o festiwalu Piotr Sarzyński w tygodniku Polityka.

–  Współcześnie mamy do czynienia z wszechobecną, jawną lub ukrytą reklamą oraz propagandą – mówi Rafał Góralski z Galerii Rusz, współtwórca festiwalu.

- Sztuka bilbordowa jest jak odtrutka, wytchnienie i chwila na refleksję w tym oszalałym, zapędzonym świecie. Bilbord ma szeroki zasięg działania, dociera do wszystkich, jest prodemokratyczny i egalitarny, przekracza życiowe i informacyjne nisze, w których funkcjonują ludzie. Zamienia miasto w wielką galerię sztuki, gdzie za darmo 24h / 7 dni w tygodniu można korzystać ze sztuki. – Festiwal ma 3 poziomy oddziaływania – mówi Joanna Górska z Galerii Rusz, współtwórca festiwalu – wymyślamy temat i kierujemy go do artystów z całego świata, którzy odpowiadają na nasze pytanie, tworząc własne prace. Najlepsze prace prezentujemy w przestrzeni miejskiej Torunia. A widzowie, inspirując się pracami, mogą znaleźć swoje własne pomysły na festiwalowy temat. Łączymy więc to, co globalne z tym, co lokalne.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu na bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną prace artystów z całego świata, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: Kto rządzi naszym życiem: my sami, inni ludzie czy algorytmy?

Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Kto rządzi naszym życiem: my sami, inni ludzie czy algorytmy?” Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 1024 prace, nadesłane przez 562 artystów z 76 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Ukrainy, USA, Tajwanu, Filipin, Rosji, Kuby, Wielkiej Brytanii, Iranu i wielu innych! Wyjątkowo dużo prac otrzymaliśmy z Rosji i Iranu. Pokazuje to, że twórcom z tych państw szczególnie bliskie jest tegoroczne hasło konkursowe.

Konkursowe hasło można traktować jako metaforę procesów, zachodzących we współczesnym świecie. Świat ludzki to zbiór pojedynczych jednostek, które tworzą małe grupy, społeczeństwa i całą ziemską społeczność. Co i kto decyduje o tym, jacy jesteśmy i co robimy? My sami, codziennie podejmując decyzje i wybierając własne drogi rozwoju? Inni ludzie np. sąsiedzi, rodzina, politycy, celebryci, którzy narzucają nam swoje zdanie i własne preferencje? A może korporacje, które używając bezdusznych algorytmów śledzą nasze życie i pozyskując o nas wszelkie informacje, w sposób dla nas niewidoczny, podpowiadają nam, co mamy robić, jak się zachowywać, jak wyglądać, na kogo głosować, kogo lubić, a kogo nie? Czy w świecie, który pozornie głosi pochwałę wszelkiego indywidualizmu, a równocześnie wszystkie zjawiska, łącznie z jednostkowym życiem stara się uśrednić i podporządkować statystyce i algorytmom, jest miejsce dla prawdziwych indywidualistów? Czy w takim świecie jest w ogóle możliwe życie poza schematem?

Jury w składzie: Christine Wong Yap / artystka / Nowy York, Adam Niklewicz / artysta / North Haven, Connecticut, USA, Małgorzata Augustyniak / historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA / Warszawa, Joanna Górska / artystka, kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves  / Toruń wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane we wrześniu na bilbordach. Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt, którego autorkami są Ying-Hsiu, Chen i Hsiang-Ying, Chen z Tajwanu i właśnie do nich powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 5000 PLN.

Zwycięska praca pokazuje paradoks współczesnej kultury. Jeszcze niedawno wydawało się nam, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, gdzie tryumfuje demokracja, prawa człowieka są chlebem powszednim, pławimy się w dobrobycie, a przyszłość będzie jeszcze tylko lepsza. Okazało się jednak, że był to tylko sen, z którego zaczynamy się budzić, a realna rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i w coraz większym stopniu ujawnia swoje ciemne strony. Cyfrowa rzeczywistość, w której na co dzień spędzamy zatrważająco dużo czasu, zaczyna się nam zlewać ze światem realnym. To, co do niedawna wydawało się nam rajem wolności, darmowego dostępu do informacji i cyfrowych dóbr, okazuje się czymś zupełnie innym. Internet to miejsce, gdzie nieustannie jesteśmy śledzeni, poddawani presji i propagandzie, a potajemnie pozyskiwane o nas informacje są wykorzystywane do niejasnych celów. Niestety przypomina to stare powiedzenie „Nie ma nic za darmo”. Ten paradoks doskonale uchwyciły w swojej pracy tajwańskie artystki. Okazuje się, że za to, co pozornie darmowe, czyli wifi, możemy zapłacić bardzo wysoką cenę.

Przytłoczeni fake newsami i wylizolowani w bańkach informacyjnych, przestajemy odróżniać życie od kłamstwa - doskonale pokazuje to praca mołdawskiego artysty Cristiana Brinza.

ilustracjastrzałka

Cristian Brinza / Mołdawia

Może powinniśmy pogodzić się z naszym cyfrowym uzależnieniem i zaktualizować klasyczny obraz oraz nadać mu kształt, zaproponowany przez polskiego artystę Łukasza Mesjasza?

ilustracjastrzałka

Łukasz Mesjasz / Polska

Może jednak jesteśmy w stanie znaleźć antidotum na ciemną stronę cyfrowego świata? Pora zacząć używać własnego rozumu i zadawać więcej pytań.

ilustracjastrzałka

Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska

ilustracjastrzałka

Anthony Burrill / Wielka Brytania

Może warto uwierzyć we własną podmiotowość, odszukać w sobie siłę, by z gwoździa stać się młotkiem? Może warto nie porzucać nadziei? Może wbrew temu, czym usiłuje nas uwieść zalgorytmizowana rzeczywistość, to, co najlepsze jeszcze przed nami?

ilustracjastrzałka

Joanna Górska (Galeria Rusz) / Polska    

ilustracjastrzałka

Lakwena Maciver / Wielka Brytania

Nie tylko artyści mierzyli się z festiwalowym hasłem – do tworzenia będą mogli włączyć się również nasi widzowie – w ramach Art Moves Workshop odbędą się warsztaty dla młodzieży oraz pojawią się specjalne, interaktywne bilbordy, dzięki którym odbiorcy będą mogli aktywnie włączyć się w festiwalowe działania.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu pokażemy prace 20 artystów z 11 państw:

 • Ying-Hsiu, Chen i Hsiang-Ying, Chen / Tajwan
 • Felipe Jácome / Ekwador
 • Łukasz Mesjasz / Polska
 • Serra Unal / Włochy
 • Katarzyna Łyszkowska / Polska
 • Mabi „SELF” Lusala / Czechy
 • Oksana Fedun / Ukraina
 • Cristian Brinza / Mołdawia
 • Adam Bejnarowicz / Polska
 • Katherine R. Paz i Erick Ginard / Kuba
 • Wojciech Mazur / Polska
 • Lakwena Maciver / Wielka Brytania
 • SpY / Hiszpania
 • Morley / USA
 • WRDBNR / Hiszpania
 • Anthony Burrill / Wielka Brytania
 • Joanna Górska i Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska

Otwarcie

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 07.09.2018 o godz. 12 na Pl. Rapackiego w Toruniu. Będzie mu towarzyszyła akcja artystyczna Galerii Rusz pt. „Kierować własnym życiem”.

Program festiwalu

 • 01.09 - 30.09 – ekspozycja prac artystów na citylightach, umieszczonych na przystankach MZK (całe miasto)
 • 01.09 - 30.09 – ekspozycja prac artystów na ekranach LED (ul. Kraszewskiego / Matejki, Szosa Chełmińska / Czerwona Droga, Pl. Skarbka)
 • 06.09 - 09.10 – ekspozycja prac artystów na bilbordach (Pl. Rapackiego / ul. Chopina, ul. Wały gen. Sikorskiego, Szosa Chełmińska / Targowisko)
 • 06.09 - 09.10 – Art Moves Workshop / warsztaty dla młodzieży, interaktywne bilbordy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Pl. Rapackiego)
 • 07.09 godz. 12 – Otwarcie festiwalu (Pl. Rapackiego)
 • 07.09 godz. 12-13 – Akcja artystyczna Galerii Rusz (Pl. Rapackiego)
 •  

Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

Festiwal jest dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń i Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Partnerzy i patroni medialni

ilustracjastrzałka

Źródło: Festiwal Art Moves

www.artmovesfestival.org

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale:

W dniach 3-12 października 2018 r. przy Domach Towarowych Wars Sawa będzie można obejrzeć specjalną wystawę podsumowującą akcję „List do Opiekuna”, która została zorganizowana w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Instalacja w kształcie okręgu nawiązuje do opieki,...
Widowisko Alchemia Światła wraca na Wawel
Alchemia Światła, wielkie multimedialne widowisko powraca do miejsca, gdzie projekt się narodził - na Zamek Królewski na Wawelu. Dzięki zaawansowanej technologii i niezwykłym artystycznym środkom wyrazu, ponownie przeniesie widzów w inny wymiar. W tym roku, ten niepowtarzalny spektakl będzie inspirowany 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Enea funduje Pile „mural patriotyczny”
W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na ścianie Zespołu Szkół przy ul. Teatralnej w Pile pojawił się historyczny mural. Widnieją na nim Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Mecenasem projektu jest Enea.
„Sąsiedzka” kampania Tauron: Przyłączenie do sieci sposobem na smog
TAURON Ciepło uruchamia akcję pn. #OpowiedzCieplo o sąsiedzie. W ten sposób, największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej chce zachęcić wszystkich mieszkańców, niezależnie od miejsca zamieszkania, do rozmowy i utrzymywania ciepłych relacji z sąsiadami.
Sieć handlowa Netto we wrześniu obchodzi 23-lecie swojej obecności w Polsce. Z tej okazji zaprasza klientów do udziału w jubileuszowym konkursie, w którym do wygrania jest wiele cennych nagród. Urodzinowa kampania promocyjna wystartowała 10 września we wszystkich sklepach Netto. Sieć handlowa Netto we wrześniu obchodzi 23-lecie swojej obecności w Polsce. Z tej...
 
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej © 1997-2018 ICOS. Wszystkie prawa zastrzeżone