logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

14. maszyna marki Nilpeter w drukarni Natalii

  PR 29.09.2023, przeczytano 610 razy
ilustracjastrzałka

Podczas zakończonych niedawno targów Labelexpo Europe 2023 drukarnia etykiet i opakowań giętkich Natalii Sp. z o.o. zakontraktowała nową, 26-calową maszynę fleksograficzną Nilpeter FA-26, wyposażoną w jedenaście zespołów. Będzie to już 14. rozwiązanie tego duńskiego producenta, jakie trafi do zakładu Natalii w podpoznańskiej Rokietnicy. Dostawcą rozwiązania będzie firma Koenig & Bauer (CEE), która od kilku lat jest wyłącznym dystrybutorem marki Nilpeter na polskim rynku. Dostawa i montaż maszyny przewidziane są na 3. kwartał 2024 r. Pojawi się tu ona w szczególnym dla drukarni Natalii roku – 40-lecia jej obecności na polskim rynku poligraficznym.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/14.-maszyna-marki-nilpeter-w-drukarni-natalii,401539,artykul.html

Drukarnia etykiet i opakowań giętkich Natalii Sp. z o.o. to firma rodzinna, założona przez moich rodziców w grudniu 1984 roku – mówi Artur Nowaczyk, prezes zarządu. – Od początku specjalizujemy się w produkcji etykiet, których spektrum jest obecnie bardzo szerokie. Obsługujemy wielu klientów z branż takich jak FMCG, spożywcza czy kosmetyczna. Zwłaszcza udział tych pierwszych w naszym wolumenie produkcji i obrotach dynamicznie rośnie. Odnotowujemy też systematyczny wzrost eksportu – obecnie wynosi on ok. 25%, a główne rynki w naszym przypadku to – poza polskim – niemiecki i francuski. Gros naszej produkcji stanowią opakowania giętkie oraz etykiety, w tym samoprzylepne (od których zaczynaliśmy),IML, peel-off jak też shrink sleeves, typu pouch czy laminaty wielowarstwowe. Z myślą o tego typu wymagającym asortymencie, często uwzględniającym bogate uszlachetnienia, została zakupiona nowa maszyna”.

Blisko 30 lat współpracy firm Natalii i Nilpeter

Maszyny fleksograficzne marki Nilpeter stanowią od niemal trzech dekad bazę parku sprzętowego wykorzystywanego przez Natalii. „Zakontraktowana właśnie w Brukseli FA-26 będzie już 14. rozwiązaniem Nilpeter, jakie trafi do naszego zakładu – mówi Artur Nowaczyk – a zarazem 11. jaka będzie w nim obecnie pracowała. Na przestrzeni trzech dekad trafiały tu rozwiązania o różnej szerokości wstęgi (z zakresu 250-570 mm) i wyposażeniu (uwzględniające nawet 11 kolorów nadruku i dodatkowe elementy uszlachetniania). Cenimy je za niezawodność, solidność, wydajność i najwyższą jakość druku. Równie wysoko oceniamy poziom współpracy z ich dostawcami, w tym z firmą Koenig & Bauer (CEE), która od 2017 roku reprezentuje markę Nilpeter na polskim rynku. W tym okresie trafiły do nas dwie maszyny tego producenta, więc mamy tu sporo doświadczeń w zakresie opieki przed- jak i posprzedażowej, w tym serwisowej ze strony Koenig & Bauer (CEE). Nasza współpraca przebiega bez zarzutu, co miało duży wpływ na podjęcie decyzji o zakupie kolejnej maszyny Nilpeter”.

W kierunku produkcji średniowstęgowej

Zakontraktowana maszyna to model FA-26, wyposażony w 11 zespołów drukujących i obsługujący wstęgę o szerokości 670 mm. „Będzie to najszersza z zakupionych przez nas dotychczas maszyn fleksograficznych Nilpeter – podkreśla Artur Nowaczyk. – Mamy zamiar drukować na niej przede wszystkim opakowania giętkie, np. worki typu pouch czy laminaty. Szerokość wstęgi była tu determinowana formatem docelowego produktu – pozwoli ona bowiem drukować dwa użytki jednocześnie, znacząco zwiększając wydajność realizowanej produkcji. Przy oferowanej przez FA-26 prędkości maksymalnej wynoszącej 250 m/min. maszyna znacząco zwiększy nasz potencjał produkcyjny”.

FA-26 to model zaprojektowany przez Nilpeter z myślą o średnio- i wysokonakładowej produkcji etykiet i opakowań giętkich. Maszyna wyposażona jest w liczne opcje automatyzujące i usprawniające jej pracę, obsługuje różne podłoża o grubości od 12 do 250 mikronów. Mówi Paweł Krasowski, Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE): „Jej koncepcja zakłada możliwość wyposażenia bądź rozbudowy o liczne, oferowane przez Nilpeter moduły, zapewniające realizowanym na niej produktom wartość dodaną oraz o dodatkowe zespoły, w tym systemy suszenia i utrwalania w różnych technologiach”.

Artur Nowaczyk dodaje: „Znajdująca tu zastosowanie energooszczędna i proekologiczna technologia UV-LED była jednym z kluczowych parametrów, jakie braliśmy pod uwagę przy konfigurowaniu docelowego rozwiązania. Umożliwi nam bowiem stosowanie farb i lakierów niskomigracyjnych, np. przy produkcji opakowań na żywność. Wymagania w tym zakresie są coraz bardziej rygorystyczne, więc chcąc pozostać firmą konkurencyjną, musimy się do nich dostosować. Stąd nieustające inwestycje w najnowsze technologie, ale też dbałość o bezpieczeństwo naszych produktów, potwierdzona przez certyfikowane polskie laboratorium, specjalizujące się w branży opakowaniowej”.

Nowa maszyna, nowe przestrzenie produkcyjno-magazynowe

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Maszyna FA-26 zostanie zainstalowana w istniejącej hali produkcyjnej, która od tego roku jest dedykowana wyłącznie procesom drukowania. W drugim, nowo wybudowanym i oddanym do użytku w czerwcu br. budynku będzie odbywać się konfekcjonowanie produktów; mieści on również magazyn wysokiego składowania. Rozbudowa przestrzeni produkcyjno-magazynowej o nową halę była długo wyczekiwana przez kierownictwo drukarni a także całą załogę Natalii. Jak podkreśla Artur Nowaczyk, proces przenoszenia części produkcji zajmie nieco czasu, ale znacząco zwiększy się dzięki niemu zarówno komfort pracy, jak i jej bezpieczeństwo.

Nowa hala produkcyjna ma powierzchnię ponad 3 tys. m2, dzięki czemu – jak dodaje prezes firmy – przestrzeń produkcyjno-magazynowa Natalii powiększy się niemal dwukrotnie: „Projektując ją zadbaliśmy o wiele elementów, związanych zarówno z procesami wytwórczymi, jak też magazynowaniem i logistyką. Nowy budynek uwzględnia 12-metrowy magazyn wysokiego składowania i odpowiednie rozwiązania logistyczne, w tym rampy dla TIR-ów. Nasza drukarnia znajduje się przy obwodnicy Poznania, co pozytywnie wpływa na aspekty związane z transportem gotowych produktów we wszystkich kierunkach, niemniej usprawnienia w ramach samego zakładu były konieczne. Mamy nadzieję, że nasi klienci bardzo szybko się o tym przekonają”.

Montaż nowej maszyny, jak już wspomniano, zaplanowany jest na 3. kwartał 2024 roku. „Będzie to dla nas rok szczególny, gdyż będziemy w nim świętować 40-lecie działalności, ale też zakończenie realizowanej obecnie rozbudowy zakładu, która da nam nową przestrzeń i możliwość dalszego rozwoju. Maszyna FA-26 będzie zatem symbolem nowego „otwarcia” w historii Natalii, a zarazem swego rodzaju „prezentem” na obchodzone w tym samym roku przeze mnie 50. urodziny” – podsumowuje z uśmiechem Artur Nowaczyk.

Kilkanaście maszyn tej samej marki u jednego klienta i trwająca dziesiątki lat współpraca to z jednej strony powód do dumy i satysfakcji, z drugiej – olbrzymia odpowiedzialność dla dostawcy. Cieszymy się, że jako polski dystrybutor marki Nilpeter możemy kontynuować tę chlubną tradycję, realizując kontrakt na wdrożenie jej kolejnej maszyny w firmie Natalii. Rynek produkcji wąsko- i średniowstęgowej ma się w Polsce bardzo dobrze, z atrakcyjnymi perspektywami na dalszy wzrost eksportu. Bardzo nam miło, że użytkownicy rozwiązań oferowanych przez Koenig & Bauer (CEE) mają w tym znaczący udział” – mówi Jan Korenc, prezes zarządu Koenig & Bauer (CEE).

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Raja: rozwiązania dla klientów w dziedzinie e-commerce i opakowań
W dzisiejszym świecie biznesu innowacje w obszarze e-commerce i opakowań stały się nieodłącznym elementem sukcesu. Firmy dostosowują się do zmieniających się trendów, aby usprawnić procesy logistyczne i pakowania, jednocześnie dbając o zrównoważony rozwój. Kluczowe staje się też zindywidualizowane podejście do klienta.
Koenig & Bauer: wywiad z Filipem Krajewskim, MMP Neupack Polska
MM Packaging to jedna z największych na świecie grup poligraficznych, działająca w 64 lokalizacjach i specjalizująca się w produkcji opakowań na bazie tektury litej. Jest częścią austriackiego koncernu Mayr-Melnhof, który – poza działalnością w obszarze opakowań – zajmuje się też produkcją kartonu. Grupa jest obecna również w naszym kraju, gdzie...
Canon Imagepress V1350 w drukarni Box-Graf
Kiedy Robert Szymańczak - właściciel drukarni Box-Graf - rozpoczął poszukiwania maszyny do druku kolorowego i czarno-białego, zależało mu na urządzeniu, które gwarantowałoby wysoką jakość produkcji, ale także wydajność, a co za tym idzie – przyniosłoby jego firmie oszczędności. Trafił wówczas na urządzenie Canon w ofercie Amagraf. Dogłębna analiza...
Sun Chemical: farby do druku arkuszowego bezpieczne dla żywności
Sun Chemical po raz kolejny rozszerzył swoją ofertę w obszarze rozwiązań do druku arkuszowego, skierowanego do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Portfolio firmy zostało wzbogacone o innowacyjny, "zielony" odcień niebieskiego pigmentu. Jak podkreśla producent, pigmenty te umożliwią projektantom opakowań i właścicielom marek korzystanie z szerszego gamutu...
Włókna formowane: współpraca Matrix Pack i Stora Enso
Matrix Pack – jeden z czołowych w skali świata dostawców bazujących na włóknach produktów i rozwiązań opakowaniowych do żywności, nawiązał współpracę ze Stora Enso w obszarze oferowanej przez nią usługi Fiber as a Service (FaaS). Jej celem jest przyspieszenie działań Matrix Pack związanych z jeszcze szybszym wprowadzeniem na rynek jej...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764