Mamy nareszcie nowe czasopismo o designie. Kwartalnik "2+3D" będzie starał się zapełnić lukę powstałą po zlikwidowanym w 1989 r. "Projekcie". Czasopismo podzielone jest na trzy części. Pierwsza poświęcona jest grafice użytkowej, druga projektowaniu produktu. Oprócz tego omawiane są problemy pojawiające się na styku projektowania i innych dziedzin.
Redakcja "2+3D": "(..) Polskie wzornictwo i grafika użytkowa są niemal całkowicie pozbawione rzetelnej, profesjonalnej krytyki, bez której nie może się obejść, a tym bardziej rozwijać, żadna dziedzina twórczości.
Brak specjalistycznej prasy walnie przyczynia się do tej sytuacji. Dla młodych projektantów opuszczenie murów uczelni oznacza często koniec szerszej dyskusji i wymiany doświadczeń na tematy zawodowe. Niedostatek wspólnej hierarchii wartości, wzorców i kryteriów oceny, ustalonej terminologii oraz dyskusji odczuwa nie tylko środowisko projektantów. (...)"
Czasopismo adresowane jest do projektantów - zarówno grafiki użytkowej, jak i wzornictwa przemysłowego, kadry menedżerskiej, dla zlecających usługi projektowe z zakresu identyfikacji wizualnej firm, reklamy, opracowywania nowych produktów oraz modernizacji wyrobów istniejących, a także dla firm współpracujących z projektantami, krytyków, dziennikarzy, historyków sztuki, pedagogów wzornictwa oraz studentów uczelni artystycznych i wydziałów zorientowanych na projektowanie. Może zainteresować także odbiorców dizajnu.
Pierwsza część kwartalnika, poświecona jest zagadnieniom grafiki użytkowej (2D) i prezentuje wybrane plakaty, znaki graficzne, kroje pisma, typografie, opakowania, opracowania wizualnej identyfikacji firm, również wybrane elementy reklamy. W każdym numerze przedstawione jest m.in. portfolio wybranego projektanta.
W drugiej części zamieszczane są publikacje dotyczące produktów (3D) - zarówno z zakresu wzornictwa przemysłowego, jak i wyrobów krótkoseryjnych, a niekiedy także unikatów. Redakcja skupia uwagę nie tylko na produktach codziennego użytku, ale również na rzadziej podejmowanej problematyce projektowania przestrzeni publicznej, środków produkcji i miejsc pracy, wspomagania osób starszych i niepełnosprawnych.
Trzecia grupa tematyczna to zagadnienia interdyscyplinarne (+), poruszający zagadnienia pojawiające się na styku projektowania i psychologii, socjologii, etnologii, prawa, ale również sztuki i wszystkich tych specjalności, które wyposażają ten zawód w narzędzia pracy.
Redaktorem naczelnym "2+3D" jest Czesława Frejlich - projektant wzornictwa przemysłowego, profesor na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie i na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie.
Kwartalnik dostępny jest w prenumeracie oraz w sieci EMPIK i u wybranych dystrybutorów. Objętość 80 stron, nakład 5 500 egzemplarzy, cena 11 zł.