logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

30/30 - najlepsza polska okładka 2019 ujawniona

   15.07.2020, przeczytano 864 razy
ilustracjastrzałka

13 lipca podczas wernisażu wystawy pokonkursowej poznaliśmy laureatów VI edycji Konkursu 30/30 na najlepszą polską okładkę płytową. Łączna pula nagród wynosiła 12 000 złotych. Zwycięzcą nagrody głównej oraz tytułu najlepszej okładki 2019 roku została praca autorstwa Tomasza Dubiela do albumu ,,Dwunasty dom” duetu Enchanted Hunters. W uzasadnieniu wyboru Jury czytamy: ,,Za nieoczywistą grę kobiecymi wizerunkami — lalek, czarodziejek, dziewczyn z dyskoteki. Efekt dziwności osiągany przez świadomą fotoedycję, przerysowanie oczu i włosów oraz neonowe, nasycone światło. Za intrygującą ilustrację nastroju nieokreślonej tęsknoty i melancholii.”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/30-30---najlepsza-polska-okladka-2019-ujawniona,387777,artykul.html

2. miejsce zajęła Sonia Dubois za okładkę do wydawnictwa ,,Młodość” grupy Terrific Sunday: ,,Za możliwość spojrzenia prosto w oczy młodości. Klimatyczną fotografię budującą naturalny w wyrazie, ale intrygujący przekaz — opowieść wizualną, która porusza emocje i przywołuje wspomnienia. Światłocień ożywiający zmysłową fakturę skóry, włosów, wody, ziemi i kamieni.”.

ilustracjastrzałka

Nagrodę za 3. miejsce otrzymał natomiast front krążka rapera Żabsona ,,Internaziomal”, autorstwa grafika Marcina Mokierów-Czołowskiego oraz fotografa Łukasza Ziętka: ,,Za przełamanie wizualnych konwencji polskiego hip-hopu i odważne wejście w świat stylistyki fashion. Udaną kompozycję. Śmiałą grę kolorami. Mocny popowy styl bez zahamowań — na granicy dobrego smaku, ale za to bez kompleksów.”.

ilustracjastrzałka

W tym roku pierwszy raz przyznano również Nagrodę Specjalną im. Rosława Szaybo. Trafiła ona na ręce Patryka Hardzieja, autora okładki ,,Total Panorama” Nene Heroine. Jury doceniło ją za ,,oryginalną kompozycję typograficzną. Autorskie liternictwo. Świadome operowanie minimalistycznym językiem czerni i bieli nawiązujące do najlepszych tradycji grafiki użytkowej.”. To właśnie wybitny i znany na całym świecie grafik Rosław Szaybo był pomysłodawcą Konkursu 30/30. Jest to pierwsza edycja bez jego udziału. Ku pamięci Artysty oprócz ufundowania wspomnianej nagrody wyświetlany będzie również filmowy wywiad z Rosławem, nagrany na krótko przed jego odejściem.

ilustracjastrzałka

Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2020 roku w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu i można ją odwiedzać codziennie pomiędzy godziną 12 a 20. Zaprezentowanych jest na niej 29 finałowych prac wybranych przez 12-osobowe Jury złożone z ekspertów z zakresu sztuk plastycznych oraz branży muzycznej.

W tym roku do składu Jury dołączyli 3 znakomici graficy i ilustratorzy, mający szczególne osiągnięcia w dziedzinie projektów muzycznych. Pierwszym z nich jest ubiegłoroczny zwycięzca Konkursu, jeden z najbardziej uznanych autorów okładek płyt w Polsce – Grzegorz "Forin" Piwnicki, który stworzył okładki płyt dla takich artystów jak O.S.T.R., Pezet czy Mrozu. Kolejną nową twarzą jest Dawid Ryski – ilustrator, autor plakatów koncertowych m.in. dla Franz Ferdinand czy Editors, a także Rafał Wechterowicz – autor ilustracji dla takich artystów jak Metallica, The Rolling Stones czy Lady Gaga. Stało przed nimi nie lada wyzwanie, gdyż poziom zgłoszonych prac był w tym roku rekordowo wysoki.

Źródło: Konkurs 30/30

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Tofu Studio z Red Dot Award
Gdańskie TOFU Studio zostało ponownie docenione w konkursie RED DOT Award: Brands & Communication Design. Nagrodzonym przez międzynarodowe Jury projektem został kalendarz wieloplanszowy „LEGENDY” przygotowany charytatywnie pod patronatem UNICEF Polska. To już trzecia nagroda przyznania gdańszczanom w tym prestiżowym, ogólnoświatowym konkursie.
PIAP ogłasza konkurs na kampanię
Polska Izba Artykułów Promocyjnych organizuje konkurs na najlepszą kampanię reklamową pod hasłem „Odmrażamy upominki reklamowe”. Adresowany jest on do Członków PIAP i wszystkich firm z branży artykułów promocyjnych i szeroko pojętej reklamy. Organizator przewidział trzy premiowane miejsca, a dla zwycięzców nagrodę finansową oraz kampanie...
Za/Przeciw - Międzynarodowy konkurs na plakat
Międzynarodowy konkurs na plakat dla studentów i absolwentów, którzy ukończyli studia w ciągu ostatnich 5 lat.
Grand Video Awards 2020 – ruszają zgłoszenia
W szóstej edycji Grand Video Awards, konkursu dla najlepszych twórców wideo w sieci, jury wybierze laureatów w jedenastu kategoriach, w tym w nowej: Wideoklip. Zostaną też przyznane nagrody specjalne za Kanał Roku, Debiut Roku i Nagrodę Widzów.
Ruszają zgłoszenia do Konkursu Złote Spinacze 2020
Już po raz osiemnasty najlepsze kampanie public relations w Polsce zostaną wyłonione w konkursie Złote Spinacze organizowanym przez Związek Firm Public Relations. Zgłoszenia przy pomocy platformy online rozpoczęły się 14 lipca i potrwają do 7 września 2020.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764