logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

30 edycja Taropaku zakończona

  PR 10.10.2016, przeczytano 1190 razy
ilustracjastrzałka

Blisko 500 wystawców z 24 krajów świata, 13.000 metrów kwadratowych oraz 63.000 targowych gości, którzy odwiedzili ekspozycję to bilans 30-stej, jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Etykietowania TAROPAK, które odbyły się w dniach 26-29 września 2016 w Poznaniu. Targom TAROPAK po raz pierwszy towarzyszyły Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu LOGIPAK.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/30-edycja-taropaku-zakonczona,30205,artykul.html

Partnerami strategicznymi tegorocznej edycji TAROPAK-u zostało COBRO oraz Polaka Izba Opakowań natomiast partnerami branżowymi, w tym roku, byli Polska Izba Druku i Polska Izba Fleksografów.

Odwiedzający przyjechali do Poznania z całego świata. W pawilonach wystawienniczych można było spotkać nie tylko przedstawicieli Europy, ale również bardziej odległych krajów, takich jak: Albania, Brazylia, Kanada, Korea Południowa, Tajlandia, RPA, USA, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Prezentowaną ofertą zainteresowani byli reprezentanci takich firm jak: Delia, Rossmann, Schenker, Kreisel, Kaufland, Maraton Internmational,  Kuehne+Nagle, Panasonic, Floslek, Arvato Services Polska, Grupa Azoty, Ikea, DHL Express, Orlen Oil, Dell, Thule, Wavin Polska, Nutropharma, Ciech. Na targach TAROPAK poszukiwali oni przede wszystkim kontaktów biznesowych i nowości.

Nowości

W tym roku wystawcy zaprezentowali łącznie ponad 120 nowości mających zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki, gdzie wykorzystywane są opakowanie oraz rozwiązania związane z etykietowaniem transportem i logistyką. Zwiedzający, którzy chcą być krok przed konkurencją i tym samym odkryć zupełnie nowe możliwości mogli zobaczyć m.in. innowacyjne maszyny pąkujące i roboty paletyzujące, nowej generacji taśmy do pakowania, przenośniki, drukarki etykiet, czy opakowania szklane, papierowe, metalowe oraz te produkowane z tworzyw sztucznych.

Liczyła się również forma prezentacji produktów. Za najładniejsze stoiska targowe uznano ekspozycje firm: Silny&Salamon, SUDPACK POLSKA, MULTI, RADPAK oraz MECALUX. Wszystkie one otrzymały nagrodę Acanthus Aureus.

Sięgnęli po złoto

Natomiast Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich na targach TAROPAK otrzymały firmy: Sartorius Intec Poland, Blulog, Südpack Polska, Cassioli Polska, Suwary, PROTiM, Izipak, Radpak Fabryka Maszyn Pakujących,  Arkoch, Winterwarm Polska, Supertape Polska, Coffee Service, Teccon oraz Georg Utz Klar Glass.

30. jubileuszowa edycja

Tegoroczna edycja targów TAROPAK miała wyjątkowy charakter także ze względu na swoją 30.edycję. Z okazji jubileuszu można było obejrzeć niezwykłą wystawę. Historyczne fotografie obrazujące kilkadziesiąt edycji TAROPAKu korespondowały z artystycznym projektem „Dekonstruktura” autorstwa dr Elżbiety Cios, który został motywem przewodnim jubileuszowej edycji targów. Pokazuje on, że nawet z przetworzonej kartki papieru można stworzyć produkt – kostium będący w stanie pięknie otulić kobiece ciało. Unikatowa tkanina, z której została uszyta kolekcja kostiumów powstała z tysięcy stron modowych żurnali poddanych autorskiej dekonstrukcji druku, a następnie odpowiednio utrwalonych. Proces ten miał nawiązywać do 30. edycji targów Taropak, w czasie których również dekonstruowały się trendy w produkcji opakowań.

W trakcie wernisażu wystawy, firmy które od wielu lat uczestniczą w targach TAROPAK otrzymały specjalne podziękowania. Ich przedstawiciele pytani o to, co im daje udział w tych targach byli jednogłośni w swoich opiniach.

Waldemar Salamon, Wiceprezes Zarządu Silny&Salamon powiedział, że 20-letni staż i doświadczenie z targami TAROPAK mówią same za siebie, że po prostu warto. Ryszard Racki, Dyrektor Handlu i Marketingu w firmie POLPACK, która od 25 lat prezentuje swoją ofertę na targach TAROPAK, podsumował że korzyści z udziału w TAROPAKu są nie do przecenienia zarówno w wymiarze promocyjno-marketingowym, jak i w zakresie powiększenia skuteczności handlowej. Natomiast Paweł Wygnańczuk, Prezes Zarządu Izipak podkreślał, że udział w Targach TAROPAK to spory prestiż i wzrost rozpoznawalności jego firmy nie tylko w Polsce, ale także na rynkach zagranicznych.

III Kongres Przemysłu Opakowań

Targom odbywającym się w Poznaniu tradycyjnie towarzyszą wyjątkowe konferencje i seminaria oraz inspirujące strefy pokazowe i wydarzenia, które są dla zwiedzających źródłem energii do rozwijania swojego biznesu. Nie bez znaczenia są również dyskusje dotyczące tematów i zagadnień najbardziej interesujących branżę. Między innymi dlatego w targowym programie znalazł się, współorganizowany z Polska Izbą Opakowań, III Kongres Przemysłu Opakowań. Jego tematem przewodnim były „Opakowania w łańcuchu dostaw”. W kongresie wzięli udział projektanci i producenci opakowań, kadra kierownicza centrów logistycznych i magazynów, przedstawicieli sieci handlowych oraz ci wszyscy, którzy w swojej pracy spotykają się z opakowanymi produktami. Podczas kongresu dyskutowali oni o różnych aspektach funkcjonowania łańcucha dostaw, nowych technologiach oraz  bezpieczeństwie opakowań i produktów. Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań otwierając Kongres podziękował targom poznańskim za zaangażowanie na rzecz branży. Powiedział też, że „trudno przecenić rolę i znaczenie targów TAROPAK w obszarze promocji polskiego przemysłu opakowań i całego rynku opakowań w Polsce”.

Fabryka Pakowania na Żywo

Ciekawym punktem targowego programu była także Fabryka Pakowania na  Żywo, w ramach której pokazano automatyczne linie do pakowania w folie świeżych produktów spożywczych oraz wyrobów piekarskich i cukierniczych. Wyjątkowość fabryki polegała na pokazaniu efektów pakowania, jakie daje stosowanie wielowarstwowych folii termokurczliwych na automatycznych liniach pakujących o wydajności kilku tysięcy opakowań na godzinę. Nowością było zastosowanie zgrzewów ciągłych w automatach pakujących oraz folii zapobiegającej efektowi parowania świeżych produktów. Organizatorami wydarzenia była firma Polpack i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Innowacyjne opakowania

Opakowania jako swoiste narzędzie marketingowe, które buduje przywiązanie do marki, w znacznym stopniu wpływają na wizerunek i sprzedaż oferowanych produktów. Okazją do poszerzenia wiedzy w tym zakresie były warsztaty i wystawa „Innowacyjne opakowania” zorganizowane przez magazyn „Świat Druku”. Eksperci z różnych firm, mający wieloletnie doświadczenie w branży, w praktyczny sposób zapoznali uczestników z aspektami produkcji opakowań. W czasie warsztatów targowi goście dyskutowali między innymi o biznesowym potencjale etykiety i najnowszych metodach jej produkcji, o opakowaniu jako narzędziu służącym do promocji konsumenckiej oraz o innowacjach usprawniających prace w drukarniach opakowaniowych i etykietowych. Wydarzeniem interesowali się jest przede wszystkim przedstawiciele firm projektujących opakowania, agencji reklamowych, drukarni, a także brand managerowie. Uzupełnieniem warsztatów była wystawa, w ramach której zaprezentowało kreacje opakowaniowe, efektowne uszlachetnienia oraz innowacyjne etykiety.

Natomiast ci, którzy chcieli  poznać mechanizmy wpływające na decyzję klienta oraz jego sposób postrzegania oferty handlowej wzięli udział w konferencji „Opakowanie, które sprzedaje”, którą poprowadził dr Marek Borowiński. 

Art of Packaging i PAKSTAR

Targi TAROPAK były również okazją do obejrzenia prac laureatów konkursów Art of Packaging i PAKSTAR. Art of Packaging to idealna okazja dla młodych, jeszcze studiujących projektantów i twórców opakowań, by zaprezentować swoje pomysły szerszej publiczności. Co roku jury złożone z ekspertów w dziedzinie opakowaniowej wybiera najlepsze projekty w kategorii Debiuty i Professional. Konkurs otrzymał akredytację Światowej organizacji Opakowań w USA co oznacza, że laureaci są automatycznie nominowani do nagrody głównej międzynarodowego konkursu WorldStar organizowanego przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization - WPO).

Natomiast prace nagrodzone w ósmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Opakowań PakStar i piątej edycji Krajowego Konkursu Projektów Opakowań Student PakStar otwierają laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań WorldStar, a konkurs Student Pak- Star - w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy są organizowane przez WPO. Celem konkursu PAKSTAR jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.

Targi LOGIPAK

Równolegle z targami TAROPAK odbyła się premiera targów LOGIPAK, czyli Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu. Było to pierwsze tego typu wydarzenie dla branży logistycznej w Polsce dedykowane przedstawicielom: firm spedycyjnych, transportowych, przeładunkowych, hurtowni, magazynów i parków logistycznych. – Część logistyczną wydzieliliśmy z targów TAROPAK wzorując się na największych imprezach logistycznych, czyli na targach LOGIMAT i CEMAT. Chcieliśmy przez to jeszcze bardziej zaakcentować i rozwinąć na targach obszar transportu, spedycji, magazynowania i wyposażenia magazynów - mówi Konrad Fleśman, dyrektor targów TAROPAK i LOGIPAK. Partnerami branżowymi targów LOGIPAK zostali: Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki,  Polski Komitet Narodowy EPAL oraz Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej.

W ramach LOGIPAK-u odbyły się dwa wydarzenia: III Forum Bezpieczeństwa w Magazynie oraz Innovations for Logistics (In4Log 2016).

III Forum Bezpieczeństwa w Magazynie

W czasie targów eksperci i praktycy reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Techniki Magazynowej, Państwową Inspekcję Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Dozoru Technicznego oraz partnerzy techniczni Forum, przedstawili  osiągnięcia nauki i techniki w dziedzinie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia w magazynach, centrach dystrybucji, hurtowniach i innych miejscach gdzie realizowane są prace przeładunkowe towarów. Interaktywna część „Cyfrowe bezpieczeństwo” (DigitalSafety) wirtualnie obejmowała miejsca, gdzie zostały zaprezentowane zastosowania cyfrowych narzędzi pracy w magazynie, mające wpływ na bezpieczeństwo pracy. Na dotykowych ekranach można było „udać się” w miejsca nadzorujące pracę wózków widłowych w magazynie, śledzić przepływ towarów, czy poznać technologie wpływające na bezpieczeństwo pracy.

In4Log

Natomiast podczas Innovations for Logistics (In4Log 2016) organizatorzy podpowiadali jaki jest „chudy przepis na logistykę” i szukali odpowiedzi na pytanie: jakiej zmiany wymaga logistyka wewnętrzna, aby stała się „chuda” w sensie kosztowym. Piąta edycja tego eventu, który wspólnie zorganizowali: wydawnictwo Medialog i Międzynarodowe Targi Poznańskie, skupiła się jak zwykle na innowacjach w logistyce. W ramach pokazów zaprezentowany został na żywo przepływ towaru przez magazyn z uwzględnieniem wszystkich stref - od przyjęcia towaru, przez składowanie i kompletację, po przygotowanie do wysyłki. Targowa publiczność po raz pierwszy była także świadkiem pracy automatycznych robotów w strefie kompletacji.

Targi EPLA po raz pierwszy z TAROPAKAIEM

Równolegle odbyły się Targi Tworzyw Sztucznych i Gumy EPLA dedykowane branży tworzyw sztucznych oraz gumy i skoncentrowane głównie wokół surowców. Wydarzenie to zorganizowały wspólnie Międzynarodowe Targi Poznańskie i Wydawnictwo Business Image. Tegoroczna ekspozycja skupiła przede wszystkim się wokół salonów tematycznych: Salonu Wtrysku, Salonu Termoformingu, Salon Kauczuku, Salon Maszyn, Salon polimerowej Nauki Polskiej.  Wśród targowych gości dominowała  głównie ściśle sprofilowana grupa odbiorców związanych z przemysłem przetwórstwa tworzyw i kauczuku.

Źródło: MTP

www.taropak.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Druk24h z maszyną cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120
„Wreszcie możemy w pełni oddać kolorystykę naszej barwy firmowej w palecie Pantone 021” – tymi słowami Paweł Grot – prezes zarządu Druk24h podsumowuje niedawną inwestycję w nową, wysokowydajną maszynę cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120. Urządzenie, oferujące druk w trybie CMYK z dwoma kolorami dodatkowymi, w tym różowym, białym i lakierem bezbarwnym, od...
Canon zapowiada udział w targach drupa 2024
Pod hasłem „The Power to Move” firma Canon zaprezentuje na targach drupa 2024 szereg innowacji technologicznych, usług wsparcia, a także różnorodnych koncepcji współpracy z klientami. Pokazom na stoisku Canon będą towarzyszyć zespoły ekspertów, a wszelkie aktywności podejmowane przez firmę w trakcie targów drupa 2024 pomogą zrozumieć jak rozwiązania z obszaru druku...
Koenig & Bauer i CI Flexo na Konferencji Fleksografów
„Gamechanger” – takim mianem określił Paweł Krasowski – Technology Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE) najnowszą maszynę fleksograficzną z oferty tego producenta – XD Pro, podczas swojego wystąpienia w ramach Konferencji Fleksografów. Prezentacja uwzględniała najnowsze rozwiązania technologiczne Koenig & Bauer, bazujące na technice fleksograficznej, skierowane...
Konica Minolta Business Solutions i Autenti ogłaszają strategiczne partnerstwo, mające na celu przyspieszenie procesu transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. To istotny krok w kierunku przyszłości przetwarzania dokumentów.
Stora Enso obniża emisję CO2 związaną z transportem
Stora Enso poinformowała, że jeden z jej klientów – firma Lesjofors - podjęła stosowne działania związane z obniżeniem emisji dwutlenku węgla, wchodzących w tzw. zakres 3 (Scope 3). Obecnie - zamawiane przez nią, gotowe produkty dostarczane przez Stora Enso - są transportowane w samochodach elektrycznych, co – jak podaje firma – ma zredukować emisję CO2...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764