logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

5 biegunów polaryzacji: Wystawy Gdynia Design Days 2019

   08.07.2019, przeczytano 547 razy
ilustracja

Podczas 12. edycji festiwalu Gdynia Design Days w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym Gdynia spotkają się przedstawiciele polskiej branży projektowej, przedsiębiorcy i pasjonaci dobrego wzornictwa. Hasło przewodnie – POLARYZACJA – to zaproszenie do dialogu dającego możliwość wyznaczenia nowatorskich strategii działania w obszarze designu i biznesu dla spolaryzowanej rzeczywistości. Przedstawiamy Wam 5 biegunów Polaryzacji, które wskazują miejsca różnicowania się postaw w obliczu istotnych problemów, w sytuacjach skrajnych, wobec których nie sposób przejść obojętnie.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/5-biegunow-polaryzacji%3A-wystawy-gdynia-design-days-2019,383168,artykul.html

Ja w opozycji do my

Świat, w którym żyjemy to miejsce starć między indywidualnym interesem a dobrem wspólnym. Jaka doza wygody i odpowiedzialności jest prawidłowa, kiedy postawić na własny interes a kiedy na dobro wspólne? Te pytania pojawią się na wystawie „Ja | my”, kuratorowanej przez Izabelę Bołoz w wielu kontekstach: naszej rodziny czy lokalnej społeczności, ale też w nawiązaniu do ludzi z innych krajów, cudzoziemców, czy mieszkańców trzeciego świata. Wybrane prace pokażą spolaryzowane tendencje wcielone w rzeczywiste projekty – systemy, które troszczą się za nas o innych, oszczędzają nasz czas. Inne pomagają nam w kreowaniu pozytywnego wizerunku. Część projektów oddaje naszą potrzebę zaangażowania się w pomoc innym czy budowanie małych, lokalnych społeczności a także bycie odpowiedzialnym również za społeczność internetową, którą tworzymy.

Ludzkie ciało pod lupą

Na wystawie „Ciało na rozdrożu” kuratorzy – Michał Bachowski i Agata Nowak - ukażą ciało w kontekście najważniejszych dylematów, z którymi się zmagamy. Nasze ciała interesują obecnie już nie tylko naukowców, ale także projektantów i ludzi biznesu. Dzielą się oni jednak na dwie spolaryzowane grupy. Jedni chcą wykorzystywać rozwój chirurgii plastycznej, protetyki, bioinżynierii, sztucznej inteligencji i innych technologii komputerowych, żeby poprawiać człowieka lub wyręczać go w różnych zadaniach. Innych przeraża perspektywa transhumanizmu.

Pełne wykorzystanie surowców

Po odpady sięgają mali projektanci i wielki przemysł. Dotychczas były niechcianym efektem ubocznym wielkich produkcji i konsumpcji – teraz stały się cennym zasobem i symbolem społecznej odpowiedzialności. Na wystawie „(nie)śmieci” duet kuratorski Agnieszka Jacobson – Cielecka i Karol Muralak zaprezentują wybrane pary obiektów, które łączy materiał i cel, dla którego został wykorzystany. Jeden z nich powstał w pracowni projektanta. Wykonany chałupniczym sposobem jest eksperymentem i sugestią, wskazuje kierunek możliwych działań. Drugi powstał w dobrze wyposażonym laboratorium badawczym, finansowanym przez przemysł gotowy wziąć odpowiedzialność za swoje wcześniejszych działań. Odniesienie do idei zerowaste znajdzie swoje miejsce także na wystawach „Humanizm tkanin” Marty Pokojowczyk – gdzie zobaczymy serię lnianych obiektów będących efektem symbiozy dwóch dziedzin: malarstwa i tkactwa. „Print ‘n paste” – to eksperyment ze studia UAU project, którzy eksperymentując z różnych, łatwo dostępnych surowców jak piasek, liście, skoszona trawa, wióry czy fusy po kawie wytworzą obiekty na drukarce 3D.

Technologia w służbie projektantów

Na kosmicznej wystawie „We need more space”, której kuratorką jest Marta Flisykowska zobaczymy zarówno makiety baz księżycowych, modele łazików marsjańskich, rakiet i czujników, jak i opowiemy o kulisach projektów badawczych realizowanych z udziałem polskich specjalistów. Najnowsze technologie w projektowaniu wykorzysta także Wiesława Bartkowski, który opowie o praktyce Creative Coding niwelującej polaryzację kodu i materii. Wystawa „#Materia kodu” to połączenie świata fizycznego z cyfrowym, instalacji reagujących na bodźce z otoczenia. Zmieniające doświadczenie przestrzeni, jej percepcje, wpływające na odczucia przebywających w niej osób.

Lokalnie nie globalnie

Ważnym elementem festiwalu jest coroczny przegląd prac młodych polskich twórców, którzy w niedalekiej przyszłości będą odpowiedzialni za projektowanie otaczających nas produktów, przestrzeni, usług i procesów. Na scenie #następna generacja swój dorobek zaprezentują najlepsi studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Katowicach, School of Form oraz Politechniki Koszalińskiej. Odnosząc się do przeszłości polskiego projektowania przestawimy sylwetkę Barbary Hoff - twórczyni Hofflandu, szczególnej, wymykającej się ramom tradycyjnie pojmowanej definicji projektanta będącego artystą – plastykiem wykształconym na uczelni artystycznej. Ideą wystawy w Muzeum Miasta Gdyni jest ukazanie szerokiej skali oddziaływania projektów jej autorstwa oraz sposobów ich funkcjonowania w powojennej kulturze w Polsce.

Nowe idee podczas 12. edycji GDD

To tylko część z propozycji obszernego programu tegorocznej edycji Gdynia Design Days. Wydarzenia podzielone zostały na bloki tematyczne skoncentrowane wokół tematu polaryzacji w kontekście mody, grafiki, wzornictwa, architektury i wnętrz. GDD to także wydarzenia otwarte dla poszukujących inspiracji do podejmowania nowych wyzwań, zadawania pytań i nawiązywania dialogu między skrajnymi postawami.

Źródło: Gdynia Design Days

Dodatkowe informacje:

GDD2019 #POLARYZACJA
kiedy? 6 – 14 lipca
gdzie? Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Panasonic: aktualizacja oprogramowania aparatu Lumix S5II i S5IIX
Panasonic wprowadza istotną aktualizację oprogramowania sprzętowego dla LUMIX S5II oraz S5IIX, swoich pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Nie tylko usprawnia ona fotografowanie, ale również zwiększa możliwości udostępniania zdjęć i filmów.
Płyty Swedboard w ofercie Sico Print Solutions
SICO Print Solutions, dostawca rozwiązań do druku cyfrowego, z przyjemnością ogłasza nawiązanie współpracy z firmą SWEDBOARD, producentem ekologicznych płyt kartonowych z rdzeniem przypominającym strukturę zagęszczonego plastra miodu. Ta współpraca pozwoli SICO Print Solutions oferować swoim klientom nowe, zrównoważone rozwiązania, które...
Firma Lavazza bezprzetargowo przedłużyła umowę ramową z NAV agency.
Allegro z międzynarodową platformą komunikacji
Allegro ogłasza ewolucję komunikacyjną marki. Idea kreatywna i hasło „Jak tak, to Allegro” skupiają się na różnorodności kategorii i szerokim wyborze produktów na platformie, które odzwierciedlają codzienne potrzeby, wyzwania i plany  współczesnych konsumentów.
Cofające się streamy w promocji filmu Omen
W ramach promocji filmu “Omen: Początek” studia 20th Century widzowie Twitcha mogli oglądać wyjątkowe transmisje. Podczas ich trwania zaaranżowane zostały problemy techniczne powodujące cofanie się całego materiału. W kampanii wzięli udział popularni twórcy gamingowi: Seto, Kamyk oraz Pago. 
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764