logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

60 lat kartonów opakowaniowych Stora Enso Ensocoat

  PR 28.05.2024, przeczytano 393 razy
ilustracja

Ensocoat to flagowy karton Stora Enso, przeznaczony do produkcji opakowań luksusowych oraz do zastosowań graficznych. Producent podkreśla, że od chwili jego pojawienia się na rynku, a miało to miejsce 60 lat temu, materiał ten stał się kartonem pierwszego wyboru dla wielu właścicieli marek, poszukujących rozwiązań opakowaniowych klasy premium. Jego historia obecności rynkowej pokazuje z kolei stopień zaangażowania Stora Enso w zapewnienie stabilności swoich produktów pod względem jakości oraz jej systematycznego udoskonalania. Firma dodaje, że z upływem lat – niejako w naturalny sposób – karton ten ewoluował i był dostosowywany do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów, zwłaszcza pod względem jakości.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/60-lat-kartonow-opakowaniowych-stora-enso-ensocoat,404398,artykul.html

Karton Ensocoat jest wytwarzany w zakładach Stora Enso w Imatra (Finlandia) na maszynie BM2. W roku 1956 rozpoczęła się tu produkcja tektury brązowej typu kraftliner, jednak z czasem linia została przebudowana z myślą o wytwarzaniu także białej tektury, na którą systematycznie rosło zapotrzebowanie rynkowe. W 1963 roku uruchomiono tu maszynę do powlekania mineralnego, by umożliwić produkcję tektury o lepszych właściwościach drukowych. Mniej więcej w tym samym czasie zwiększono potencjał wytwórczy zakładów Imatra w zakresie celulozy brzozowej, tworząc nowe możliwości dla dalszego udoskonalania realizowanej tu produkcji. Pierwszy nakład specjalnej tektury powleczonej mineralnie został wykonany w roku 1964 co oznaczało milowy krok w rozwoju kartonów Ensocoat.

W połowie lat 70. ubiegłego wieku maszyna BM2 przeszła szereg renowacji oraz rozbudowę o nową sekcję działającą w trybie inline – ich celem była poprawa jakości i wydajności realizowanej tu produkcji. Linię przekonwertowano z myślą o wytwarzaniu wyłącznie białej tektury do wymagających, zaawansowanych zastosowań opakowaniowych i wysokiej jakości prac poligraficznych. W tym samym czasie zwiększono potencjał działającego tu laboratorium badawczego. Produkty, które docelowo miały trafiać do drukarń, były poddawane gruntownym testom pod względem atrakcyjności wizualnej i właściwości drukowych, takich jak czystość, odcień, możliwość formowania, gęstość optyczna zastosowanej do ich zadrukowywania farby czy też jej schnięcie.

Lata 80. minionego stulecia przyniosły znaczące zwiększenie mocy wytwórczych BM2, a marka Ensocoat zaczęła być rozpoznawalna w skali międzynarodowej. W roku 1984 w zakładach Imatra ruszyła produkcja tektury trzywarstwowej. Jak podkreśla Stora Enso, tego rodzaju wielowarstwowa struktura stanowiła swego rodzaju rewolucję rynkową, gdyż poprawiała sztywność kartonu, jego stabilność wymiarową oraz wytrzymałość.

Stora Enso wskazuje, że stabilność pod względem jakościowym jest niezwykle ceniona przez jej klientów i zwracają oni na nią szczególną uwagę. Z tego względu w ostatnim czasie Ensocoat został poddany dalszym udoskonaleniom technologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem białości, jasności, odcienia (cechującego się kolorem niebieskim), odporności na promieniowanie UV oraz gładkości powierzchni. W roku 2017 na rynku pojawiła się odmiana Ensocoat o odcieniu „białego lodu”. W efekcie – jak podaje firma – wiele światowych marek z branż kosmetycznej i dóbr luksusowych wdrożyło kartony produkowane przez Stora Enso w produkcji swoich opakowań. Ensocoat wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom klientów uwzględniających kwestie formalne – posiada on liczne certyfikaty takie jak FSC, PEFC, EU Ecolabel, jak też potwierdzające jego kompostowalność, zarówno w warunkach domowych jak i przemysłowych.

Stora Enso podkreśla, że stabilność jakościowa i ciągłe udoskonalenia technologiczne od zawsze leżą u podstaw jej działalności. Ensocoat to przykład tego typu działań – celem przy jego tworzeniu i udoskonalaniu było uzyskanie najwyższych standardów w obszarze materiałów opakowaniowych klasy premium, by sprostać oczekiwaniom klientów firmy.

Źródło: Stora Enso Polska

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Stora Enso i Altris planują „najbardziej proekologiczną baterię na świecie”
Stora Enso poinformowała o nawiązaniu współpracy ze szwedzką firmą Altris, specjalizującą się w produkcji baterii sodowo-jonowych. Celem, jak podają partnerzy przedsięwzięcia, jest rozwijanie i komercjalizacja łańcucha dostaw dedykowanego proekologicznym bateriom, obejmującego cały kontynent europejski. W ramach wspólnego projektu stworzony przez Stora Enso...
drupa 2024: Sun Chemical proekologicznie dla branży opakowań
Firma Sun Chemical, pomimo braku własnego stoiska, aktywnie włączyła się w różne inicjatywy podczas zakończonych niedawno targów drupa 2024. Większość z nich realizowała z kluczowymi partnerami biznesowymi, koncentrując się na rynku opakowań. Sun Chemical skupił się na aspektach proekologicznych, bazując i czerpiąc ze swoich wieloletnich doświadczeń...
drupa 2024: Konica Minolta świętuje ponad 200 sprzedanych maszyn
Olbrzymie zainteresowanie branży, silne partnerstwa biznesowe z klientami oraz prestiżowa nagroda – to wszystko przyczyniło się do sukcesu lidera transformacji cyfrowej Konica Minolta na targach drupa 2024.
Koenig & Bauer/Royalpack - wywiad
Drukarnia Royalpack ze Słonego k. Zielonej Góry od wielu lat specjalizuje się w produkcji opakowań z tektury falistej, wytwarza też sam surowiec. W ubiegłym roku, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe i liczne zapytania – także ze strony obecnych klientów – zainicjowała nowy, strategiczny ruch w swojej działalności: uruchomienie produkcji opakowań jednostkowych z tektury...
Prima Tapes & Labels z maszyną fleksograficzną Mark Andy Evolution
Brytyjska drukarnia Prima, zainstalowała niedawno nową maszynę fleksograficzną Mark Andy Evolution Series E5 o szerokości wstęgi 340 mm. Firma specjalizuje się w drukowaniu i przetwarzaniu etykiet, a ww. maszyna została zainstalowana w jej zakładzie w Oprington k. Londynu. Wyposażona w sześć zespołów drukujących w technice flekso UV, zwiększyła znacząco jej potencjał...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764