logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

60 lat Kristiinankaupunki – najmniejszego zakładu Stora Enso

  PR 13.11.2023, przeczytano 274 razy
ilustracjastrzałka

Kristiinankaupunki to najmniejszy z licznych, rozsianych po wielu krajach, zakładów produkcyjnych należących do Stora Enso. Fabryka, znajdująca się w fińskiej wsi Tiukka, specjalizuje się w produkcji opakowań z tektury falistej, wykorzystywanych – głównie lokalnie – m.in. do pakowania warzyw. Zakład, który obchodził w ub.r. 60-lecie istnienia, ma długą i ciekawą – jak podkreśla Stora Enso – historię. Został bowiem powołany do życia, by sprawić, aby lokalna młodzież nie emigrowała do Szwecji w poszukiwaniu pracy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/60-lat-kristiinankaupunki-%E2%80%93-najmniejszego-zakladu-stora-enso,402039,artykul.html

Na terenach wiejskich tylko jedno, najstarsze dziecko mogło przejąć gospodarstwo rodzinne, więc młodsze rodzeństwo było skazane na poszukiwanie pracy gdzie indziej. Jednocześnie farmerzy już w latach 60. ubiegłego wieku zaczęli zwracać uwagę na wagę opakowań transportowych, faworyzując te lżejsze, wykonane z tektury falistej, które zaczęły sukcesywnie zastępować te drewniane. W Tiukka zapadła decyzja, że młodzież może zostać zaangażowana przy produkcji tego typu tekturowych opakowań” – mówi Minna Hildén, Plant Manager zakładów Kristiinankaupunki.

Nazwa powołanej do życia fabryki była – jak podaje Stora Enso – rozważana przez dłuższy czas. Miała uwzględniać uniwersalną naturę produktów opakowaniowych, więc w procesie decyzyjnym brano pod uwagę słowa „uniwersalny” i „opakowanie”. Jednak ich kombinacja okazała się być zbyt długą. „Dyskusja na ten temat miała miejsce dopóki jedna z uczestniczek nie zaproponowała, by fabryce nadać nazwę Uni-Pak. Okazała się być idealną i tak jest do dziś nazywana przez miejscową ludność, oprócz powszechnie używanej „fabryki w Tiukka” – dodaje Minna Hildén.

Na przestrzeni minionych dekad w zakładzie, poza opakowaniami pudełkowymi, były wytwarzane także inne, liczne produkty. W roku 1969 w jej ramach powołana została do życia szwalnia o nazwie Uni-Cell, w której znalazły zatrudnienie miejscowe kobiety. Zajmowała się ona produkcją ochraniaczy czy zagłówków lotniczych.

W roku 1985 zakład został przejęty przez firmę Enso-Gutzeit, a w roku 2001 wszedł w skład działu opakowań Stora Enso. Oryginalna fabryka o powierzchni 400 m2 została rozbudowana, nadano jej też bardziej przemysłowego charakteru. Obecnie produkcja jest tu realizowana na powierzchni ok. 9 tys. m2.

Jak podkreśla Stora Enso, zakład Kristiinankaupunki cechuje aktualnie wielojęzykowość. Prawie 1/2 pracowników pochodzi spoza Finlandii, przede wszystkim ze Szwecji, co wynika m.in. z bliskości geograficznej obu krajów (zakład znajduje się w regionie Ostrobotnia). Minna Hildén podkreśla, że języki fiński, szwedzki i angielski są tu używane na równych prawach, choć – jak dodaje – rozbrzmiewa tu także estoński czy filipiński.

Obecny właściciel fabryki zachwala jej piękne położenie: zlokalizowana jest nad brzegiem rzeki, naprzeciwko XIX-wiecznych gospodarstw. Centrum najbliższego miasta jest oddalone zaledwie o 8 kilometrów.

Wysokie wymagania rynkowe względem opakowań spożywczych

Obecnie w zakładach w Tiukka wytwarzane są przede wszystkim bazujące na tekturze falistej opakowania, na potrzeby krajowego przemysłu spożywczego, m.in. do napojów. Arkusze tektury falistej, stosowanej tu jako bazowy surowiec, docierają bezpośrednio z zakładów Stora Enso w Lahti (Finlandia).

Jednym z najbardziej znanych wyrobów z Kristiinankaupunki jest – jak podkreśla Stora Enso – ikoniczne opakowanie mieszczące 5 kg truskawek, ale do najczęściej spotykanych w skandynawskich sklepach spożywczych należą opakowania na pomidory i ogórki. Większość z nich trafia do lokalnych firm, zajmujących się uprawą warzyw. Jak podkreśla Stora Enso, w kontekście opakowań spożywczych wymagania jakościowe są szczególnie wysokie.

Jesteśmy częścią całej sieci logistycznej uwzględniającej asortyment spożywczy, więc zarówno materiały opakowaniowe jak i sam proces wytwórczy muszą spełniać wymagania klientów. Wykluczone jest pojawienie się w opakowaniu dodatkowych substancji, wszystkie chemikalia używane do jego produkcji muszą spełniać wymogi względem bezpieczeństwa żywności, a sam zakład musi posiadać plany i metody zwalczana owadów i szkodników” – mówi Minna Hildén.

W sytuacji, gdy opakowanie ma bezpośredni kontakt z żywnością, newralgiczne części składowe tektury (tj. liner i papiery typu fluting) muszą zostać zatwierdzone z myślą o tego typu zastosowaniach. Dla przykładu: jeżeli pizza najpierw jest pakowana w plastikową owijkę, może trafić do opakowania wykonanego z włókna pochodzącego z recyklingu.

Każde z opakowań jest w sposób drobiazgowy optymalizowane. W zakładach Lahti stosowanych jest kilka receptur produkcji tektury falistej, z których każda uwzględnia finalne potrzeby danej grupy odbiorców. Nie mamy do czynienia ze zbędną produkcją. Logistyka po stronie klienta i cykl życia produktu (w kontekście jego eksponowania na półce sklepowej) zostały zoptymalizowane, dzięki czemu produkt może zostać dostarczony do klienta w znakomitym stanie, bez jakiegokolwiek uszczerbku w kontekście zbędnego opakowania” – wyjaśnia Minna Hildén.

Jak dodaje, opakowanie jest też kluczowe w kontekście bezpieczeństwa gdyż na jego powierzchni znajdują się wszystkie niezbędne informacje o produkcie.

Atrakcyjne opakowanie stymuluje sprzedaż

Stora Enso podkreśla, że we współczesnym świecie – aby wyróżnić produkt na tle konkurencji – opakowanie musi być atrakcyjne. Dlatego też wizualne aspekty są stale poddawane udoskonaleniom, podążając za trendami rynkowymi.

Za sprawą nowoczesnej technologii, projekty można relatywnie szybko personalizować i udoskonalać, w dodatku nie generując zbyt wysokich kosztów z tym związanych. Nawet indywidualne kampanie mogą mieć obecnie przypisane im, dedykowane projekty opakowań. Jednak same rozmiary opakowań jak też ich budowa zmieniają się rzadko, gdyż wymagałoby to zmian w zautomatyzowanych systemach pakowania po stronie klienta” – dodaje Minna Hildén.

Zrównoważony rozwój wśród kluczowych parametrów

Materiały pochodzące z recyklingu zyskują na popularności, a klienci chcą mieć pewność, że opakowanie po zużyciu można przekazać do odzysku. Tektura falista jako surowiec jest materiałem w pełni odzyskiwalnym. Co więcej, odpady generowane przez naszą fabrykę również są ponownie wykorzystywane, np. do wytwarzania rdzeni do zwojów z papierem czy tekturą” – mówi Minna Hildén. 

Kierownictwo zakładów Kristiinankaupunki dba o redukcję śladu węglowego także w kontekście jego ogrzewania: obecnie jest tu wdrażany proces, mający zastąpić ogrzewanie olejowe ogrzewaniem gruntowym. Naszym celem jest bycie pierwszym, neutralnym węglowo zakładem Stora Enso w regionie Skandynawii. Realizujemy też inne, znaczące inwestycje z myślą o rozwoju naszej fabryki. Pod koniec ubiegłego roku z zakładów Lahti pozyskaliśmy płaską maszynę sztancującą. Działa ona jak gigantyczna forma do ciastek, pozwalając na wycinanie opakowań tekturowych o pożądanym formacie i kształcie” – mówi Minna Hildén.

Co więcej, z tej samej fabryki Stora Enso w Lahti dotarła do nas wiosną tego roku wysokiej jakości maszyna drukująca. Umożliwia ona aplikowanie atrakcyjnego wizualnie nadruku także na błyszczących powierzchniach. W efekcie realizowane są tu atrakcyjne wizualnie opakowania o niemal fotograficznej jakości, spełniające najwyższe wymagania naszych klientów” – podsumowuje Minna Hildén.

Źródło: Stora Enso Polska

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Scodix Ultra 6000 SHD w AN Studio
Scodix wraz z firmą Digiprint ogłosiły sprzedaż kolejnej maszyny Scodix Ultra 6000 SHD. Model w formacie B1 oparty o technologię Smart High Definition jest pierwszą tego typu maszyną na polskim rynku. Dzięki szerokiej gamie produktów, od opakowań po kalendarze i materiały POS, maszyna Scodix zapewni AN Studio elastyczność w uszlachetnianiu wielu produktów za pomocą ponad 10...
Sun Chemical na 17. Akademii Zarządzania Barwą: zarządzanie kolorem z Suncolorbox
Zestaw aplikacji i usług z obszaru color managementu, jakie pod wspólną nazwą SunColorBox oferuje firma Sun Chemical to narzędzie, które stosują już setki klientów z całego świata, m.in. z Polski. Tym razem korzyści związane z jego wdrożeniem poznali uczestnicy 17. Akademii Zarządzania Barwą – konferencji organizowanej dorocznie przez firmę Polski...
Raja: Zielono rewolucja nagrodzona Diamentem
Zaskakujący papierowy stretch, wytrzymały papier bąbelkowy zamiast folii, mocna taśma spinająca, także z… papieru i wreszcie ekologiczne koperty z wkładem amortyzującym - co łączy te rzeczy? Wszystkie wzbogacają katalog produktów firmy RAJA. Dowodzą one, że innowacyjne myślenie i odpowiedzialność środowiskowa mogą iść w parze z prowadzeniem skutecznego...
J.S. Hamilton wśród Złotych Sponsorów Sustainability Packaging Summit 2023
W dniach 14-15 listopada br. w Amsterdamie odbywała się konferencja Sustainability Packaging Summit, poświęcona wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju w opakowaniach i ich roli w zmieniającym się świecie. Wśród Złotych Sponsorów wydarzenia, w którym wzięło udział kilkaset osób z całego świata, znalazła się firma J.S. Hamilton –...
Canon uzyskuje certyfikat SBTi za cel redukcji emisji CO2
Plany firmy Canon dotyczące redukcji emisji CO2 zostały uznane przez inicjatywę Science Based Targets SBTi za zgodne z porozumieniem paryskim, które zakłada dążenie do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury o 1,5°C.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764