logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

INFOGRAFIKA: 60 proc. Polaków obawia się rozmów przy świątecznym stole

  PR 23.12.2019, przeczytano 530 razy
ilustracjastrzałka

Polacy są wierni tradycji - aż 70% z nas spędza Boże Narodzenie w najbliższym gronie we własnym domu. Wydawałoby się, że bliska rodzina zna nas najlepiej i wie o czym lubimy rozmawiać i czego byśmy sobie życzyli w Nowym Roku. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez agencję SW Research na zlecenie Babbel nie do końca tak jest. Niemal 60% z nas stresuje się rozmowami przy wigilijnym stole, a prawie 40% otrzymało kiedyś nietrafione życzenia.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/60-proc.-polakow-obawia-sie-rozmow-przy-swiatecznym-stole,385187,artykul.html

Okres bożonarodzeniowy to czas, gdy cała rodzina ma się jednoczyć, być blisko, wspominać miniony rok i umacniać więzi. Towarzyszyć ma nam suto zastawiony stół, rozpalony kominek i migająca choinka. Brzmi to, jak opis idealnych świat, żywcem wzięty z amerykańskiego, familijnego filmu. Niestety, na drodze do bożonarodzeniowego raju w wielu domach staje… komunikacja.

Zdrowia, zdrowia i jeszcze raz pieniędzy

Klasyczna wiązanka życzeniowa, jak się okazuje, może być bezpieczniejsza niż wymyślanie czegoś osobistego. Tym bardziej, jeśli nie znamy dokładnie sytuacji, w jakiej znajduje się osoba, z którą rozmawiamy. Życzenia „powiększenia rodziny”, „zmiany pracy” albo „znalezienia dziewczyny” mogą okazać się niestosowne dla drugiej osoby, mimo że wykazujemy dobre chęci. Jak pokazały badania, prawie 40% Polaków przyznaje, że otrzymało krępujące bądź niestosowne życzenia świąteczne. Częściej tę odpowiedź zaznaczali najmłodsi respondenci (do 24 lat) – około 40% z nich. Z kolei najstarsza grupa ankietowanych (powyżej 50 lat) zaznaczała tę odpowiedź najrzadziej – około 22%.

Postawmy sobie za cel, aby nie rozpoczynać życzeń od słów "żebyś" i unikajmy trybu rozkazującego na przykład "znajdź", "popraw", "zrób". Taka forma brzmi jak nakaz, a pamiętajmy, że zmuszanie do czegoś, nie będzie odebrane pozytywnie. – mówi Katarzyna Grabiec-Clark, ekspert językowy z Babbel, aplikacji do nauki języków obcych. Co ciekawe, 47% pytanych deklaruje, że nigdy nie otrzymało niestosownych życzeń.

A na kogo głosowałeś w wyborach?

Po dzieleniu się opłatkiem nadchodzi pora na wspólny posiłek. Aromatycznym potrawom towarzyszą rozmowy, które nie dla wszystkich są komfortowe. Podczas gdy 34% Polaków nie stresuje się dyskusjami przy stole, aż 60% wyraziło obawę przed niektórymi tematami. Prawie co 4. Polak przyznaje, że najbardziej boi się rozmów o polityce i historii. W tym zakresie zawiera się problematyka preferencji politycznych, ale także tak zwane tematy „wrażliwe” na przykład: aborcja, LGBT czy eutanazja. Okazuje się, że odmienne stanowiska dyskutujących stron mogą wprowadzić napiętą atmosferę.

Na drugim miejscu najbardziej stresujących tematów znalazł się „mój status związku”, czyli rozmowy na temat istniejącego, bądź nie, partnera/partnerki (związek, narzeczeństwo, ślub, rozwód) i dzieci, których jeszcze nie ma (dlaczego?) albo ewentualnych kolejnych pociech (kiedy drugie dziecko?). Tych rozmów boi się prawie 14% respondentów.

Podium niewygodnych tematów zamyka dyskusja o „moim stanie posiadania”. Około 8% pytanych przyznało, że obawia się rozmów na temat własnego domu, mieszkania czy też samochodu (czy już masz? kiedy będziesz mieć?).

Skarpety i swetry czyli świąteczny „must have”

Nadchodzi czas na prezenty – czasem większe i okazalsze, a czasem mniejsze, które mieszczą się w skarpecie. Jednak mniej istotne są gabaryty, a to, czy podarunek spodoba się obdarowywanej osobie. Okazuje się, że nawet, gdy otrzymamy nie do końca trafiony podarunek, to radzimy sobie w tej sytuacji. Taką odpowiedź udzieliło ponad 60% respondentów. Z kolei co 10. Polak przyznaje, że nie umie zareagować odpowiednio i taka sytuacja jest dla niego stresująca. Co ciekawe, w tym gronie największą grupę stanowią osoby z wyższym wykształceniem. Jedna czwarta ankietowanych nie wie, czy potrafiłaby się odpowiednio zachować, kiedy otrzyma krępujący prezent.

Dane zebrane w badaniu pokazują, że komunikacja Polaków w okresie świątecznym wymaga pewnych ulepszeń. Boże Narodzenie to czas, na który czeka się z niecierpliwością przez cały rok, więc warto przemyśleć, jakie życzenia złożymy najbliższym oraz jaki wybierzemy dla nich prezent, aby uniknąć niezręcznych sytuacji. Natomiast podczas świątecznych rozmów postawmy na kulturę dyskusji i siłę argumentów, zamiast niepotrzebnych emocji. Bo liczy się magia Świąt! – dodaje Katarzyna Grabiec-Clark z Babbel.

Źródło: Babbel

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Przemysł papierniczy to ważny, choć czasem trochę niedoceniany obszar polskiej gospodarki. Jak się okazuje, jest to jeden z najszybciej rosnących działów przetwórstwa przemysłowego w Polsce, którego udział w krajowym PKB należy do najwyższych w Europie. Najnowszy raport Banku Pekao „Papier – tradycyjny produkt, nowoczesna branża. Sytuacja polskiego...
W jakim miejscu jest biznes po roku koronawirusa?
Pandemia miała negatywny wpływ na gospodarkę. Większość branż ucierpiała, są jednak także takie, które radzą sobie dobrze, a niektóre w COVIDZIE nawet zyskały gospodarczo. Eksperci faktura.pl przeanalizowali liczbę faktur wystawianych w poszczególnych miesiącach przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jakie branże chorują na COVID? Które są...
Od lat liczba sklepów stacjonarnych w Polsce systematycznie spada, za to rośnie liczba sklepów online. W pierwszym kwartale 2021 r. przedsiębiorcy zarejestrowali 3,4 tys. sklepów internetowych i wykreślili 1,4 tys. Łącznie przybyło 2 tys. sklepów internetowych, a ich liczba osiągnęła w sumie 46,5 tys. W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego...
Bankructwa Polaków - spełnia się czarny scenariusz?
Pierwszy kwartał tego roku przyniósł ponad 4700 upadłości konsumenckich. I z każdym miesiącem bankrutów przybywa. W całym 2020 roku było 13 000 upadłości, a więc czarny scenariusz dotyczący podwojenia tej liczby powoli się spełnia – przekonują eksperci serwisu Upadanie.pl.
Na progu trzeciego lockdownu widać rosnące dysproporcje między różnymi grupami społecznymi. W najgorszej sytuacji są najmłodsi i najmniej zamożni Polacy. To ich pandemia koronawirusa pozbawiła części i tak skromnych dochodów przy jednoczesnej obowiązkowej alienacji społecznej i braku perspektywy szybkiego poprawy tego stanu. Okazuje się, że 57% ankietowanych,...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764