logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

7-kolorowa Rapida 106 w drukarni Akomex: opakowania kartonowe z szerszym gamutem

  PR 01.07.2021, przeczytano 1083 razy

Zwiększenie wydajności i jakości produkowanych opakowań oraz możliwość realizacji projektów uwzględniających szerszy gamut kolorystyczny leżały u podstaw najnowszej inwestycji sprzętowej, zrealizowanej przez drukarnię Akomex ze Starogardu Gdańskiego. Ten, stanowiący część Akomex Group, zakład poligraficzny specjalizuje się od wielu lat w wysokojakościowych opakowaniach dla branży spożywczej, z których coraz większa część trafia na rynki zagraniczne. Jak przyznaje Grzegorz Łajca – prezes Akomex Group, zakup maszyny Rapida 106-7+LTTL SPC ALV3 firmy Koenig & Bauer ma pomóc w dalszej ekspansji całej grupy, głównie na rynki Unii Europejskiej i USA.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/7-kolorowa-rapida-106-w-drukarni-akomex%3A-opakowania-kartonowe-z-szerszym-gamutem,392108,artykul.html

Specjalizacja: opakowania z tektury litej

Akomex Group składa się obecnie z trzech firm: drukarń Akomex w Starogardzie Gdańskim (działającej od 1993 roku) i Drukpak w Aleksandrowie Kujawskim (której początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku) oraz zakładu konwertującego tacki dla przemysłu rybnego – PlanoPack z siedzibą w Herning (Dania). Na przestrzeni ostatnich lat w grupie zachodziły przekształcenia własnościowe, które zakończyły się w kwietniu 2020 roku.

- Od 2018 roku realizujemy systematyczne wzrosty – mówi Grzegorz Łajca. – Rok 2020 był dla nas pod tym względem rekordowy, mimo trudności związanych z pandemią.

Jak podkreśla prezes Akomex Group, specjalizacja z podziałem na poszczególne zakłady jest dość klarowna i wynika z uwarunkowań historycznych:

- Drukpak od dekad produkował opakowania farmaceutyczne z tektury litej i tak jest do dzisiaj. Akomex z kolei od wielu lat specjalizuje się w obsłudze klientów z branży spożywczej, również w zakresie opakowań z tektury litej. PlanoPack wspiera ekspansję grupy na rynku skandynawskim. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Akomex Group jest zdecydowanym liderem jeżeli chodzi o produkcję tacek dla przemysłu rybnego  w naszym kraju, zaś wdrożone przez nas rozwiązanie – tacka skin – znajduje coraz większe uznanie wśród polskich i międzynarodowych producentów opakowań spożywczych.

Innowacyjne rozwiązania, stabilna grupa klientów

- Tacka skin bazuje na proekologicznej koncepcji łatwego oddzielenia części spodniej, wykonanej z kartonu, od specjalnej powłoki barierowej, na której znajduje się produkt spożywczy – kontynuuje Grzegorz Łajca. –  Całość pokrywana jest dodatkową folią we własnym zakresie przez naszego klienta w dedykowanej maszynie pakującej, więc inwestycja z jego strony w tego typu specjalistyczny sprzęt determinuje powodzenie całego przedsięwzięcia. Ponieważ jednak tego rodzaju tacka – poza coraz istotniejszą proekologicznością – spełnia też funkcje marketingowe (dzięki możliwości zadrukowania obu stron części kartonowej), przekonuje się do niej coraz szersze grono naszych odbiorców.

Stabilne portfolio klientów to jeden z filarów sukcesów, jakie odnosi Akomex Group. Jak podaje firma, ok. 60% z nich współpracuje z nią od ponad 10 lat, zlecając tu przede wszystkim opakowania z tektury litej, tacki i arkusze laminowane, a także ulotki i etykiety.

Tacki skin to jedno z innowacyjnych rozwiązań, jakie Akomex wprowadził do oferty z myślą o swoich klientach. Kolejne to m.in. pokrywanie wydruków offsetowych specjalnym lakierem Antyvir o charakterze antypatogenowym, nanoszenie niedostrzegalnych dla oka cyfrowych kodów kreskowych – Digimarc (dzięki czemu można wykorzystać dodatkową powierzchnię opakowania np. na cele informacyjne czy marketingowe) oraz drukowanie z szerszym gamutem kolorystycznym – Ako7Color. Z myślą o tym ostatnim rozwiązaniu został zrealizowany niedawny zakup maszyny Rapida.

7-kolorowy druk z szerszym gamutem w maszynie Rapida

- Druk siedmiokolorowy, uwzględniający system CMYK i trzy kolory dodatkowe był naszym „oczkiem w głowie” od dawna i próby z nim związane czyniliśmy już od pewnego czasu – przyznaje Grzegorz Łajca. – Jednak dopiero implementacja specjalistycznego oprogramowania oraz – wkrótce potem – maszyny Rapida 106 pozwoliło na pełne wdrożenie tej technologii. Dla celów marketingowych ochrzciliśmy je mianem Ako7Color i muszę przyznać, że zdobywa ono coraz większe uznanie u naszych klientów.

Realizowany w maszynie Rapida druk 7-kolorowy umożliwia – jak podaje firma Akomex – pokrycie 95% kolorów Pantone, a wszystko dzięki konwersji barw specjalnych (na bazie standardowych plików przesłanych przez klienta) na kolory z palety CMYKOGV. Wśród korzyści z zastosowania tego rozwiązania drukarnia wymienia także oszczędność czasu, większą proekologiczność opakowania (dzięki redukcji zużycia energii, wody i środków do czyszczenia maszyny), a także stabilność i powtarzalność produkcji. W kontekście dwóch ostatnich parametrów, duże znaczenie ma – co podkreśla Grzegorz Łajca – maszyna Rapida, w której realizowane są opakowania w systemie Ako7Color:

- Nieprzypadkowo na jej wyposażenie składają się liczne systemy kontrolno-pomiarowe, gwarantujące odpowiednią jakość i wydajność produkcji. Korzystamy z nich przy większości zleceń, jakie trafiają do tej maszyny. Pracuje ona u nas od około ośmiu miesięcy i działa obecnie w systemie trzyzmianowym. Jest zatem obłożona w stopniu bardzo nas satysfakcjonującym.

Dostarczona do Starogardu Gdańskiego maszyna to Rapida 106-7+LTTL SPC ALV3. Pracująca w technologii konwencjonalnej, pozwala na zadrukowywanie podłoży o grubości do 1,2 mm. Jej konfiguracja uwzględnia m.in. specjalny format płyt; systemy SPC, PlateIdent i SRW oraz bogatą technikę kontrolno-pomiarową (Ergotronic ColorControl + QualiTronic ColorControl + ACR oraz LogoTronic Professional).

Koenig & Bauer: nie tylko maszyna

Grzegorz Łajca dodaje, że na decyzję o wyborze maszyny Rapida wpłynęły z jednej strony jej parametry i testy przeprowadzone w centrum demonstracyjnym w Radebeul, z drugiej zaś – bardzo pozytywne doświadczenia z serwisem tego dostawcy:

- Przy podejmowaniu decyzji o wyborze maszyny 7-kolorowej braliśmy pod uwagę rozwiązania trzech producentów. W każdym przypadku wykonane były zaawansowane testy, uwzględniające także trudne prace. Po przeanalizowaniu wszystkich trzech ofert doszliśmy do wniosku, że Rapida 106 będzie maszyną, która spełni nasze oczekiwania w największym stopniu. Ponad półroczne doświadczenia potwierdzają, że wybór był słuszny. Jest to najszybsza, najbardziej rozbudowana i zaawansowana maszyna w parku sprzętowym drukarni Akomex. Dzięki niej potencjał produkcyjny naszego starogardzkiego zakładu wzrósł o ok. 10%. Jednak równie istotnym czynnikiem była nasza wieloletnia współpraca z autoryzowanym serwisem Koenig & Bauer, który wielokrotnie wspierał nas rozwiązując problemy techniczne. To zaufanie do profesjonalizmu i znajomości rzeczy zaprocentowało gdy nadszedł czas na wybór dostawcy nowej maszyny.

Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu Koenig & Bauer (CEE) dodaje:

- Aspekty, jakie wymienia pan Grzegorz Łajca w kontekście wyboru naszej oferty to szczególny powód do satysfakcji. W naszej branży znane jest powiedzenie, że „pierwszą maszynę sprzedaje dział handlowy, drugą – serwis. Trawestując je, można zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku firmy Akomex pierwszą maszynę w dużej mierze „sprzedał” właśnie nasz serwis, dzięki swoim referencjom i wcześniejszemu wsparciu technicznemu dla drukarń z tej grupy. Drugi aspekt to technologiczne zaawansowanie samej maszyny, która okazała się optymalnym rozwiązaniem w kontekście realizowanego przez Akomex projektu Ako7Color. Miło nam, że mogliśmy pomóc we wprowadzeniu go w życie.

Grzegorz Łajca zapowiada, że realizowane w ostatnich miesiącach inwestycje, m.in. w maszynę Rapida i urządzenia wykańczające, będą kontynuowane. Grupa ma również plany związane z dalszą ekspansją, nie tylko w obszarze wzrostu organicznego:

- Jesteśmy jednym z nielicznych przypadków w naszej branży gdy to podmiot polski przejął spółkę zagraniczną – mam tu na myśli zakład PlanoPack w Danii, zakupiony przez nas w 2018 roku. Zwiększenie udziału eksportu, który obecnie wynosi ponad 40 % obrotów, jest jednym z naszych strategicznych celów. Bogate wyposażenie sprzętowe wszystkich trzech zakładów, wykwalifikowana kadra, innowacyjne rozwiązania i proklienckie podejście sprawiają, że z optymizmem patrzymy w przyszłość. Co więcej, jesteśmy również otwarci na negocjacje w sprawie przejęcia kolejnych podmiotów związanych z branżą opakowań kartonowych w Polsce jak i za granicą – podsumowuje prezes Akomex Group.

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Brother DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN: urządzenia typu 3w1
Firma Brother wprowadza do oferty 3 wydajne monochromatyczne urządzenia laserowe 3w1. Modele DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN są łatwe w konfiguracji oraz co ważne pozwalają na sprawne wygenerowanie wysokiej jakości wydruków. Urządzenia zostały tak stworzone, aby usprawnić proces druku i zmniejszyć jego koszt.
Sharp BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR: drukarki wielofunkcyjne
Sharp wprowadza trzy kolorowe urządzenia MFP (wielofunkcyjne) A4. Modele BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR dołączają do rosnącej linii produktów Sharp, zaprojektowanych dla dynamicznie zmieniających się, hybrydowych miejsc pracy przyszłości. Urządzenia gwarantują nowoczesną komunikację z rozbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz redukcję zużycia energii,...
Epson AM-C400 i AM-C550 - atramentowe drukarki A4
Epson kontynuuje rozwój autorskiej technologii druku atramentowego Heat-Free, rozszerzając ofertę dla biur o urządzenia wielofunkcyjne AM-C400 i AM-C550, które usprawniają pracę z dokumentami w formacie A4. Nowe modele zapewniają wszystkie cenione w produktach firmy Epson atuty związane z oszczędnością energii i wydajnością.
Opakowania z maszyną Revoria Press PC1120 w firmie Slodkie
Czekoladowa, karmelowa, bakaliowa – to kolejne linie słodyczy w firmie Slodkie. To producent personalizowanych słodyczy reklamowych, którego produkty z sukcesami uczestniczą w kampaniach największych światowych marek. Jest ich ponad 600 rodzajów, a każdy i dla każdego klienta musi być odpowiednio opakowany. Personalizacja opakowań, wysoka jakość, odpowiednie barwy – to tylko...
Stora Enso poinformowała, że stworzona przez tę firmę pianka opakowaniowa Papira jest z powodzeniem stosowana nie tylko w różnych branżach przemysłu, jako materiał zabezpieczający transportowane produkty, ale też służy do ochrony dzieł sztuki. Baiba – artystka używająca w swojej twórczości szkła – wykorzystuje materiał Papira do bezpiecznego...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764