logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

90 procent banknotów na całym świecie pochodzi ze Szwajcarii

  PR 01.07.2022, przeczytano 985 razy
ilustracja

Zdecydowana większość banknotów na świecie powstaje dzięki szwajcarskiej technologii. Podobnie jak specjalne farby produkowane przez SICPA, zaawansowane technicznie maszyny drukujące, słynne " Banknotenbretter " oraz wszystkie rozwiązania z nimi związane (produkcja form drukowych, projektowanie, kontrola jakości itp.) są opracowywane przez firmę Koenig & Bauer Banknote Solutions (K&B Banknote Solutions) w Lozannie i oddawane do dyspozycji bankom centralnym i prywatnym drukarniom do produkcji ich banknotów. Przedsiębiorstwo świętuje w tym roku 70-lecie istnienia i swojej obecności w Lozannie.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/90-procent-banknotow-na-calym-swiecie-pochodzi-ze-szwajcarii,396466,artykul.html

Do wyprodukowania jednego banknotu potrzebne są co najmniej cztery procesy druku, a w przypadku banknotów o najwyższym stopniu zabezpieczeń - osiem. Celem jest oczywiście to, aby banknot był odporny na fałszerstwa lub bardzo skomplikowany w reprodukcji, a jednocześnie łatwy do wydrukowania za pomocą odpowiednich maszyn.

8 kroków i nieskończenie więcej

Banknot taki jak frank szwajcarski produkowany jest w ośmiu procesach druku. Pierwszy to druk offsetowy, który pozawala na nanoszenie koloru dzięki jedynej na świecie maszynie, która potrafi zadrukowywać jednocześnie przód i tył (symultaniczny druk offsetowy). Następnie wykonuje się sitodruk z pożądanymi motywami, a potem nakłada folię i poddaje procesowi mikroperforacji, co zapewnia dodatkowe zabezpieczenie. W piątym etapie wykonuje się relief banknotu, który jest także jednocześnie zabezpieczeniem (staloryt). Szósty krok to numeracja banknotów, a siódmy - nanoszenie lakieru. W ostatnim kroku gotowe stosy są cięte i pakowane.

Wszystkie te etapy poprzedza jednak opracowanie projektu banknotu i wyprodukowanie form, bez których maszyny drukujące nie mogą pracować. Ponadto arkusze są sprawdzane w trakcie lub po zakończeniu każdego procesu, aby zapewnić doskonałą jakość na końcu łańcucha produkcyjnego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo banknotu zależy od umieszczonych na nim elementów widocznych i niewidocznych. Od znaków wodnych po nici zabezpieczające, od jakości papieru po jakość farby drukarskiej, od elementów ukrytych po takie, które są widoczne tylko pod pewnym kątem – połączenia licznych możliwości oferują niemal nieskończoną paletę opcji personalizacji pieniędzy. We współpracy z SICPA firma K&B Banknote Solutions opracowała nawet proces druku i farby magnetyczne, znane obecnie na całym świecie pod nazwą SPARK, w celu zwalczania fałszerstw dzięki unikatowym procesom i materiałom eksploatacyjnym.

Bezpieczeństwo gwarantuje również oprogramowanie opracowane specjalnie dla przedsiębiorstwa przez AGFA i K&B Banknote Solutions. Umożliwia ono zarządzanie grawerunkiem, oryginację, tzn. projekt banknotów składa się tylko z linii, oraz przygotowanie plików do produkcji form drukowych.

Produkcja wyłącznie w Europie

Lozanna jest sercem aktywności firmy K&B Banknote Solutions. W budynku firmy mieści się m.in. dział sprzedaży, rozwoju produktów i zarządzania nimi, dział projektowania banknotów i produkcji form drukowych, a także dział logistyki i marketingu. W Niemczech, budynki w Würzburgu i Bielefeld są odpowiedzialne za inżynierię i usługi. Montaż maszyn odbywa się w Mödling w Austrii.

Nie wszystkie kraje na świecie dysponują własnymi maszynami, niektóre zlecają ich produkcję partnerom prywatnym. Jednak wszystkie maszyny drukujące eksploatowane obecnie na całym świecie wymagają szkoleń, konserwacji i ewentualnych aktualizacji, które przeprowadzają specjaliści z K&B Banknote Solutions.

Banknot żyje

Ku zaskoczeniu wielu osób, pomimo cyfryzacji kont bankowych i innych transakcji dokonywanych przez internet, banknoty cieszą się na całym świecie coraz większą popularnością. Każdego roku odnotowuje się wzrost produkcji o 2-3%. Przyczyny tego stanu rzeczy są różnorodne. Banknot oferuje użytkownikowi największą niezależność i swobodę. Na całym świecie 1,6 miliarda ludzi nie posiada kont bankowych. Banknot oferuje również niezrównane bezpieczeństwo pod względem ochrony danych gromadzonych przez podmioty cyfrowe i ich niekiedy wątpliwego wykorzystania. Ponadto korzystanie z tej formy płatności nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Na całym świecie 75% płatności pomiędzy osobami fizycznymi dokonywanych jest w gotówce.

I jeszcze jedno

Przedsiębiorstwo K&B Banknote Solutions jest światowym liderem w dziedzinie druku banknotów, ale firma należy do Grupy Koenig & Bauer, lidera na rynku druku opakowań, który posiada najbardziej różnorodną paletę produktów na rynku i oferuje także druk specjalny. Nadruki na szkle lub metalu, kodowanie cech identyfikacyjnych, takich jak daty ważności, stanowią istotną część rozwiązań oferowanych przez grupę.

Oprócz produkcji maszyn przedsiębiorstwo z Lozanny zajmuje się także opracowywaniem nowych aplikacji z zakresu zabezpieczeń, a nawet gier. Jedna z tych aplikacji umożliwia sprawdzenie autentyczności banknotu w czasie krótszym niż sekunda za pomocą smartfona, inna pozwala na odczytanie przez posiadacza banknotu cyfrowej wiadomości umieszczonej na nim. Przedsiębiorstwo K&B Banknote Solutions jest więc siłą napędową dalszego rozwoju banknotów, dodając nowe funkcje i spełniając nowe potrzeby użytkowników.

ilustracjastrzałka

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Brother DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN: urządzenia typu 3w1
Firma Brother wprowadza do oferty 3 wydajne monochromatyczne urządzenia laserowe 3w1. Modele DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN są łatwe w konfiguracji oraz co ważne pozwalają na sprawne wygenerowanie wysokiej jakości wydruków. Urządzenia zostały tak stworzone, aby usprawnić proces druku i zmniejszyć jego koszt.
Sharp BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR: drukarki wielofunkcyjne
Sharp wprowadza trzy kolorowe urządzenia MFP (wielofunkcyjne) A4. Modele BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR dołączają do rosnącej linii produktów Sharp, zaprojektowanych dla dynamicznie zmieniających się, hybrydowych miejsc pracy przyszłości. Urządzenia gwarantują nowoczesną komunikację z rozbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz redukcję zużycia energii,...
Epson AM-C400 i AM-C550 - atramentowe drukarki A4
Epson kontynuuje rozwój autorskiej technologii druku atramentowego Heat-Free, rozszerzając ofertę dla biur o urządzenia wielofunkcyjne AM-C400 i AM-C550, które usprawniają pracę z dokumentami w formacie A4. Nowe modele zapewniają wszystkie cenione w produktach firmy Epson atuty związane z oszczędnością energii i wydajnością.
Opakowania z maszyną Revoria Press PC1120 w firmie Slodkie
Czekoladowa, karmelowa, bakaliowa – to kolejne linie słodyczy w firmie Slodkie. To producent personalizowanych słodyczy reklamowych, którego produkty z sukcesami uczestniczą w kampaniach największych światowych marek. Jest ich ponad 600 rodzajów, a każdy i dla każdego klienta musi być odpowiednio opakowany. Personalizacja opakowań, wysoka jakość, odpowiednie barwy – to tylko...
Stora Enso poinformowała, że stworzona przez tę firmę pianka opakowaniowa Papira jest z powodzeniem stosowana nie tylko w różnych branżach przemysłu, jako materiał zabezpieczający transportowane produkty, ale też służy do ochrony dzieł sztuki. Baiba – artystka używająca w swojej twórczości szkła – wykorzystuje materiał Papira do bezpiecznego...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764