logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

90 procent banknotów na całym świecie pochodzi ze Szwajcarii

  PR 01.07.2022, przeczytano 442 razy
ilustracja

Zdecydowana większość banknotów na świecie powstaje dzięki szwajcarskiej technologii. Podobnie jak specjalne farby produkowane przez SICPA, zaawansowane technicznie maszyny drukujące, słynne " Banknotenbretter " oraz wszystkie rozwiązania z nimi związane (produkcja form drukowych, projektowanie, kontrola jakości itp.) są opracowywane przez firmę Koenig & Bauer Banknote Solutions (K&B Banknote Solutions) w Lozannie i oddawane do dyspozycji bankom centralnym i prywatnym drukarniom do produkcji ich banknotów. Przedsiębiorstwo świętuje w tym roku 70-lecie istnienia i swojej obecności w Lozannie.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/90-procent-banknotow-na-calym-swiecie-pochodzi-ze-szwajcarii,396466,artykul.html

Do wyprodukowania jednego banknotu potrzebne są co najmniej cztery procesy druku, a w przypadku banknotów o najwyższym stopniu zabezpieczeń - osiem. Celem jest oczywiście to, aby banknot był odporny na fałszerstwa lub bardzo skomplikowany w reprodukcji, a jednocześnie łatwy do wydrukowania za pomocą odpowiednich maszyn.

8 kroków i nieskończenie więcej

Banknot taki jak frank szwajcarski produkowany jest w ośmiu procesach druku. Pierwszy to druk offsetowy, który pozawala na nanoszenie koloru dzięki jedynej na świecie maszynie, która potrafi zadrukowywać jednocześnie przód i tył (symultaniczny druk offsetowy). Następnie wykonuje się sitodruk z pożądanymi motywami, a potem nakłada folię i poddaje procesowi mikroperforacji, co zapewnia dodatkowe zabezpieczenie. W piątym etapie wykonuje się relief banknotu, który jest także jednocześnie zabezpieczeniem (staloryt). Szósty krok to numeracja banknotów, a siódmy - nanoszenie lakieru. W ostatnim kroku gotowe stosy są cięte i pakowane.

Wszystkie te etapy poprzedza jednak opracowanie projektu banknotu i wyprodukowanie form, bez których maszyny drukujące nie mogą pracować. Ponadto arkusze są sprawdzane w trakcie lub po zakończeniu każdego procesu, aby zapewnić doskonałą jakość na końcu łańcucha produkcyjnego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo banknotu zależy od umieszczonych na nim elementów widocznych i niewidocznych. Od znaków wodnych po nici zabezpieczające, od jakości papieru po jakość farby drukarskiej, od elementów ukrytych po takie, które są widoczne tylko pod pewnym kątem – połączenia licznych możliwości oferują niemal nieskończoną paletę opcji personalizacji pieniędzy. We współpracy z SICPA firma K&B Banknote Solutions opracowała nawet proces druku i farby magnetyczne, znane obecnie na całym świecie pod nazwą SPARK, w celu zwalczania fałszerstw dzięki unikatowym procesom i materiałom eksploatacyjnym.

Bezpieczeństwo gwarantuje również oprogramowanie opracowane specjalnie dla przedsiębiorstwa przez AGFA i K&B Banknote Solutions. Umożliwia ono zarządzanie grawerunkiem, oryginację, tzn. projekt banknotów składa się tylko z linii, oraz przygotowanie plików do produkcji form drukowych.

Produkcja wyłącznie w Europie

Lozanna jest sercem aktywności firmy K&B Banknote Solutions. W budynku firmy mieści się m.in. dział sprzedaży, rozwoju produktów i zarządzania nimi, dział projektowania banknotów i produkcji form drukowych, a także dział logistyki i marketingu. W Niemczech, budynki w Würzburgu i Bielefeld są odpowiedzialne za inżynierię i usługi. Montaż maszyn odbywa się w Mödling w Austrii.

Nie wszystkie kraje na świecie dysponują własnymi maszynami, niektóre zlecają ich produkcję partnerom prywatnym. Jednak wszystkie maszyny drukujące eksploatowane obecnie na całym świecie wymagają szkoleń, konserwacji i ewentualnych aktualizacji, które przeprowadzają specjaliści z K&B Banknote Solutions.

Banknot żyje

Ku zaskoczeniu wielu osób, pomimo cyfryzacji kont bankowych i innych transakcji dokonywanych przez internet, banknoty cieszą się na całym świecie coraz większą popularnością. Każdego roku odnotowuje się wzrost produkcji o 2-3%. Przyczyny tego stanu rzeczy są różnorodne. Banknot oferuje użytkownikowi największą niezależność i swobodę. Na całym świecie 1,6 miliarda ludzi nie posiada kont bankowych. Banknot oferuje również niezrównane bezpieczeństwo pod względem ochrony danych gromadzonych przez podmioty cyfrowe i ich niekiedy wątpliwego wykorzystania. Ponadto korzystanie z tej formy płatności nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Na całym świecie 75% płatności pomiędzy osobami fizycznymi dokonywanych jest w gotówce.

I jeszcze jedno

Przedsiębiorstwo K&B Banknote Solutions jest światowym liderem w dziedzinie druku banknotów, ale firma należy do Grupy Koenig & Bauer, lidera na rynku druku opakowań, który posiada najbardziej różnorodną paletę produktów na rynku i oferuje także druk specjalny. Nadruki na szkle lub metalu, kodowanie cech identyfikacyjnych, takich jak daty ważności, stanowią istotną część rozwiązań oferowanych przez grupę.

Oprócz produkcji maszyn przedsiębiorstwo z Lozanny zajmuje się także opracowywaniem nowych aplikacji z zakresu zabezpieczeń, a nawet gier. Jedna z tych aplikacji umożliwia sprawdzenie autentyczności banknotu w czasie krótszym niż sekunda za pomocą smartfona, inna pozwala na odczytanie przez posiadacza banknotu cyfrowej wiadomości umieszczonej na nim. Przedsiębiorstwo K&B Banknote Solutions jest więc siłą napędową dalszego rozwoju banknotów, dodając nowe funkcje i spełniając nowe potrzeby użytkowników.

ilustracjastrzałka

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

HP wprowadza na rynek nową, rewolucyjną platformę druku cyfrowego Pagewide Advantage 2200
HP PageWide Advantage 2200 to najnowsza propozycja dla dostawców usług drukarskich, oferująca niezwykłą wydajność i wszechstronność druku cyfrowego
Capital Markets Day w firmie Stora Enso
13 września br. firma Stora Enso zorganizowała spotkanie online dla inwestorów i akcjonariuszy – Capital Markets Day (CMD). Wydarzenie stało się okazją do zaprezentowania strategicznych dla koncernu obszarów działania i realizowanych w ich ramach inwestycji, przedstawienia planów dotyczących najbardziej perspektywicznych z punktu widzenia Stora Enso...
Wirtualna rzeczywistość w szkoleniach Stora Enso na temat bezpieczeństwa
Jak pokazuje przykład Stora Enso, dygitalizacja może przynosić znaczące korzyści w kontekście tworzenia dodatkowej wartości i podnoszenia wydajności działań, zwiększających bezpieczeństwo pracy. Firma stosuje bowiem rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości, zarówno w celu podniesienia świadomości swoich pracowników względem bezpieczeństwa, ale też by w...
DS Smith i Krones współpracują przy wprowadzeniu na rynek Eco Carrier
DS Smith, dostawca proekologicznych opakowań z tektury falistej, ogłosił dziś współpracę z Krones, dostawcą maszyn i systemów pakujących, w celu stworzenia ECO Carrier – zrobionej z surowców odnawialnych alternatywy dla folii termokurczliwej do butelek wielopakowych PET.
Nowe centrum w Bełchatowie będzie szukać ekoinnowacji w branży opakowaniowej
Łupiny kakaowe, które mogą w przyszłości posłużyć do pakowania czekolady, słoma, wodorosty i stokrotki, których włókna – ze względu na specyficzne właściwości – mogą zwiększać wydajność papieru – to przykłady nieszablonowych surowców, które w przyszłości mogą zastąpić tworzywa sztuczne i spowodować, że branża...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764