logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

„Czas Solidarności” – cykl Newsweeka i Deutsche Welle

  PR 17.08.2020, przeczytano 576 razy

Redakcje Newsweek Polska oraz Deutsche Welle ruszają z cyklem „Czas Solidarności”. W ramach wspólnego projektu, w najbliższych tygodniach w serwisach obu redakcji pojawi się ponad 20 tekstów i materiałów wideo, które przypomną wydarzenia Sierpnia ’80 – ogólnopolskie strajki, powstanie ruchu Solidarność oraz podpisanie Porozumień Sierpniowych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/_czas-solidarnosci_-%E2%80%93-cykl-newsweeka-i-deutsche-welle,388114,artykul.html

Protesty polskich robotników w sierpniu 1980 roku przykuły uwagę całego świata. W historii zapisała się walka Polaków o wolność, która doprowadziła do powstania Solidarności. O wspomnieniach ze stoczni opowie Lech Wałęsa, pierwszy przywódca NSZZ Solidarność, a dzięki relacji Joachima Gaucka, byłego prezydenta Niemiec, dowiemy się m.in. o nadziei, jaką wzbudziła Solidarność w jego podzielonej żelazną kurtyną ojczyźnie. Armin Laschet, premier Nadrenii Północnej-Westfalii, jeden z najpopularniejszych obecnie w Niemczech polityków, opowie o tym, czym dziś są idee Sierpnia ‘80.

– Nigdy wcześniej walka Polaków o wolność nie poruszyła całego świata tak bardzo, jak 40 lat temu, gdy gdańscy robotnicy wywiesili na bramie stoczni 21 postulatów i solidarnie postawili prawa człowieka przeciwko komunistycznemu reżimowi – mówi Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska. – Jak okazało się w następnej dekadzie, kilkanaście gdańskich dni zmieniło świat. Postanowiliśmy wrócić do tych wydarzeń, by opowiedzieć o czasie, który wstrząsnął Polską i przyniósł wielką zmianę na całym kontynencie – dodaje.

Cykl „Czas Solidarności” opowie także o tym, jak dziedzictwo Solidarności wpłynęło na Europę. Dziennikarze Newsweeka i Deutsche Welle przypomną też mało znaną historię związków Angeli Merkel z Solidarnością oraz upomną się o sprawiedliwość dla kobiet Solidarności, które uratowały sierpniowy strajk, ale historia sprawiła, że pozostały w cieniu jego przywódców. Wreszcie o wietrze zmian, który rozpoczął się w Polsce, zapytają zespół Scorpions – autorów niezapominanego utworu „Wind of Change”.

– Polska walka o wolność pod przywództwem Lecha Wałęsy inspirowała wtedy i inspiruje do dziś także Niemców. Przecież pierwsza cegiełka muru berlińskiego runęła dokładnie 40 lat temu wraz z powstaniem „Solidarności” – mówi Bartosz Dudek, redaktor naczelny Sekcji Polskiej Deutsche Welle,

dodając, że o postrzeganie Solidarności dziennikarze zapytali zarówno niemieckie elity, jak i zwykłych Niemców.

– Przyglądamy się rocznicy powstania Solidarności z różnych perspektyw: historycznej, współczesnej, tej krajowej i zagranicznej. Seria świetnych pogłębionych materiałów, która powstaje w ramach cyklu pokazuje fenomen „Solidarności”, pokojowego ruchu antykomunistycznego, który zainspirował miliony ludzi na świecie. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Deutsche Welle ta historia, z której możemy być dumni, zostanie pokazana szerokiej światowej publiczności, bo taki globalny zasięg ma Deutsche Welle – mówi Aleksandra Karasińska, redaktor naczelna Newsweek.pl.

Materiały powstające w ramach cyklu będą się pojawiać co tydzień. Jako pierwsi będą mogli zapoznać się z nimi subskrybenci Newsweeka.

Źródło: Ringier Axel Springer Polska

www.ringieraxelspringer.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy PMPG Polskie Media w I półroczu 2022 r. wyniosły ponad 21 mln zł i są o 68% wyższe od przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Skonsolidowana EBITDA Grupy w I półroczu br. wyniosła 2,6 mln zł.
WP Social News - codzienne podsumowanie informacji
Wirtualna Polska ma nową propozycję dla swoich użytkowników. Uruchomiła WP Social News, czyli narzędzie dostępne bezpośrednio w aplikacji Messenger, które każdego dnia przesyła podsumowanie najistotniejszych wiadomości. Dzięki niemu dostęp do informacji z interesujących obszarów staje się jeszcze prostszy i szybszy.
RMF Maxx świętuje 18. urodziny koncertem Smolastego i wprowadzeniem nowego logo
Z okazji swoich 18. urodzin radio RMF MAXX zmienia logo oraz modyfikuje zapis nazwy, która teraz jest pisana przez dwie litery X. W Krakowie odbędzie się jubileuszowy koncert Smolastego, na który bilety można wygrać w konkursie antenowym.
Nowość CNN International – rusza program „Decoded” o nowych technologiach
Zmiany na świecie zachodzą w zawrotnym tempie, a wpływ nowych technologii na gospodarkę, społeczności czy warunki życia nigdy dotąd nie był tak odczuwalny. CNN International zapowiada nową sześcioodcinkową produkcję „Decoded”, w której pochyli się nad pytaniami, jaką rolę pełnią przełomowe technologie i dlaczego mają one znaczenie. Premiera pierwszego...
Kanał Sportowy nadaje w Biedronce
Wygodna kanapa, koszulka sportowa i kufel złotego trunku to zwykle dobry przepis na dzień meczowy. W trakcie jesiennej aury warto jednak do ręki wziąć kubek z ciepłym napojem, który rozgrzeje nas nawet, jeśli mecz nie przynosi dużych emocji. Od czwartku, 22 września, w Biedronce dostępne będą kubki z wytłoczeniem, kubki zmieniające kolor oraz kubki termiczne Kanału...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764