logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: „Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?

   12.06.2019, przeczytano 2197 razy
ilustracja

Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/_dama-z-lasiczka_-w-reklamie-piwa%3A-jak-zdobyc-zgode,382867,artykul.html

ODPOWIEDŹ

Od nikogo. Generalnie zasadą jest, iż opracowania czy przeróbki cudzych utworów wymagają zgody właściciela praw autorskich lub praw zależnych. Z kolei Dama z łasiczką (czy też Portret damy z gronostajem) nie podlega pod prawa autorskie. Obraz ten jest w tzw. domenie publicznej. Domena publiczna jest określeniem na zbiór dzieł (mówiąc bardzo ogólnie), co do których prawa autorskie nigdy nie powstały lub do których prawa autorskie wygasły [1]. Odnośnie Damy z łasiczką mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem.

Swego czasu Fundacja XX Czartoryskich próbowała zarejestrować dwa znaki towarowe - znak słowny „Dama z gronostajem” oraz znak graficzny przedstawiający ten obraz, jednak żadne z tych zgłoszeń nie zakończyło się sukcesem. Pod tym kątem również więc nie zachodzi żądna obawa.

Źródło: Lawmore, STGU

lawmore.pl

Dodatkowe informacje:

[1] Uwaga! Nie mylić z dziełami anonimowymi. To, że dzieło jest anonimowe nie oznacza, że jest w domenie publicznej.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Dlaczego nie powstały do tego dzieła prawa autorskie? Prawa autorskie da Vinciego nie przeszły na kogoś?

avatar użytkownika
,

Autorskie prawa majątkowe wygasają z automatu po 70 latach, zaś autorskie prawa osobiste nie wygasają nigdy. Pytanie czy za czasów Leonarda obowiązywały jakieś przepisy dotyczące prawa autorskiego, bo jeśli nie, to jak miałby je nabyć?  

avatar użytkownika
,

Spadkobiercy?  

avatar użytkownika
,

Nie ma czegoś takiego jak "przechodzenie" praw autorskich z autora na spadkobierców.   

avatar użytkownika
,

thx za info  

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
Szukam sposobu aby wycinać naklejki prostokątne o wymiarach 20x10cm na wylot z folii monomerycznej (szerokość 105 cm, druk solwentowy). Do tej pory radzę sobie w ten sposób, że wycinam z pomocą linijki paski po szerokości foli, a następnie na ręcznej gilotynie docinam naklejki pod wymiar. Metoda skuteczna, lecz strasznie nużąca i czasochłonna. Czy jest jakieś urządzenie...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764