
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
ODPOWIEDŹ
Od nikogo. Generalnie zasadą jest, iż opracowania czy przeróbki cudzych utworów wymagają zgody właściciela praw autorskich lub praw zależnych. Z kolei Dama z łasiczką (czy też Portret damy z gronostajem) nie podlega pod prawa autorskie. Obraz ten jest w tzw. domenie publicznej. Domena publiczna jest określeniem na zbiór dzieł (mówiąc bardzo ogólnie), co do których prawa autorskie nigdy nie powstały lub do których prawa autorskie wygasły [1]. Odnośnie Damy z łasiczką mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem.
Swego czasu Fundacja XX Czartoryskich próbowała zarejestrować dwa znaki towarowe - znak słowny „Dama z gronostajem” oraz znak graficzny przedstawiający ten obraz, jednak żadne z tych zgłoszeń nie zakończyło się sukcesem. Pod tym kątem również więc nie zachodzi żądna obawa.
Źródło: Lawmore, STGU
Dlaczego nie powstały do tego dzieła prawa autorskie? Prawa autorskie da Vinciego nie przeszły na kogoś?
Autorskie prawa majątkowe wygasają z automatu po 70 latach, zaś autorskie prawa osobiste nie wygasają nigdy. Pytanie czy za czasów Leonarda obowiązywały jakieś przepisy dotyczące prawa autorskiego, bo jeśli nie, to jak miałby je nabyć?
Spadkobiercy?
Nie ma czegoś takiego jak "przechodzenie" praw autorskich z autora na spadkobierców.
thx za info