logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

„Drugi człowiek zmienia wszystko”: kampania na rzecz osamotnionych seniorów z udziałem polskich gwiazd

  PR 06.06.2023, przeczytano 462 razy
ilustracjastrzałka

Jak możemy pomóc samotnym osobom starszym? Stowarzyszenie mali bracia Ubogich odpowiada na to pytanie w jubileuszowej akcji pod hasłem “Drugi człowiek zmienia wszystko”. Na jubileuszowej stronie Stowarzyszenie opublikowało raport z najnowszego badania o samotności wśród osób 80+ oraz podcast z udziałem podopiecznych. W kampanii wzięli udział Edyta Herbuś, Stefano Terrazzino, Joanna Jabłczyńska, Michel Moran, Piotr Czaykowski i Jagna Niedzielska, zapraszając samotnych seniorów do swojego życia: na kawę, obiad, tańce czy trening. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na problem osamotnienia wśród osób starszych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/_drugi-czlowiek-zmienia-wszystko_%3A-kampania-na-rzecz-osamotnionych-seniorow-z-udzialem-polskich-gwiazd,400312,artykul.html

Według ostatniego spisu powszechnego[1] rośnie w Polsce odsetek seniorów. Co czwarta osoba starsza w wieku 80+ zmaga się z osamotnieniem, a ponad 12% z nich w ogóle nie wychodzi z domu – wskazuje najnowsze badanie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. – Samotność to choroba cywilizacyjna naszych czasów, która dotyka szczególnie osoby starsze – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. – To seniorom najczęściej brakuje bliskiej rodziny, przyjaciół i znajomych, a do tego dotykają ich choroby i niepełnosprawność. Czują się niepotrzebni, zbędni, rośnie w nich poczucie wykluczenia. Aż 61% osób starszych, które mierzą się z samotnością, mówi, że czują się nieważne, a 70% nie ma obok kogoś, komu mogłyby zaufać.

Dla samotnych seniorów każdy poranek zaczyna się tak samo. Ich życie to cztery ściany, a jedyny kontakt ze światem stanowi ekran telewizora. Rutynę samotności seniorów od 20 lat przełamują wolontariusze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich: odwiedzają osoby starsze w ich domach, zapraszają na spacer, do kina czy do teatru. Pamiętają też o urodzinach seniorów, przychodzą wtedy z tortem, rozmawiają przy kawie czy herbacie. Relacje, które nawiązują seniorzy i wolontariusze, są oparte o wzajemną troskę, zaufanie i przyjaźń. – Wiemy, że najlepszym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka – tłumaczy Joanna Mielczarek. – Dlatego prowadzimy wolontariat towarzyszący: dajemy seniorom swój czas i obecność, a przede wszystkim budujemy relacje.

W tym roku Stowarzyszenie mali bracia Ubogich świętuje 20 lat działalności. Na stronie jubileuszowej został właśnie opublikowany najnowszy raport Stowarzyszenia z przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster badania "Samotność wśród osób 80+". Pod linkiem można znaleźć również podcast Stowarzyszenia z udziałem podopiecznych i jubileuszowy spot, w którym występują osoby zaangażowane w działalność organizacji: wolontariusze, podopieczni, darczyńcy i pracownicy: malibracia.org.pl/20lat Do kampanii jubileuszowej dołączyły także polskie gwiazdy, aby zwrócić uwagę na problem osamotnienia osób starszych:

– Poznajcie panią Jankę – aktywną seniorkę, byłą nauczycielkę WF-u. Spotkałyśmy się, żeby wspólnie potańczyć, pośmiać się i pokazać Wam, że drugi człowiek zmienia wszystko! – pisze na swoim profilu Edyta Herbuś, publikując relacje ze spotkania z podopieczną mbU. – Zobaczcie, jak wspólnie minął nam czas i jak łatwo jest pokonać samotność. Wystarczy tylko chcieć! – apeluje znana aktorka.

Jak oceniają spotkania znane osoby? Czym było dla nich to doświadczenie?

– Wspólny trening z panem Ryszardem dostarczył mi mnóstwo emocji i wrażeń. Pan Ryszard jest moim idolem – ma na koncie wiele sportowych osiągnięć, w tym medali biegowych – dzieli się Joanna Jabłczyńska, aktorka i sportsmenka. – Pan Ryszard opowiedział mi mnóstwo ciekawych, sportowych historii, a nasze spotkanie potwierdziło, że drugi człowiek zmienia wszystko. Wszyscy mamy tak wiele do zaoferowania innym, a samotność możemy pokonać dzieleniem się wspólną pasją i zwykłą rozmową – dodaje.

– Mam konkurencję, bo pani Danusia – podopieczna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, gotuje jak prawdziwy mistrz! Zresztą sami zobaczcie – dzieli się swoim doświadczeniem Michel Moran, znany kucharz. – Mieliśmy dla siebie mnóstwo kucharskich tipów i sporo się od siebie nauczyliśmy. Co tu dużo mówić – drugi człowiek zmienia wszystko. A wspólne chwile i czas podarowany komuś, kto na co dzień doświadcza samotności, to najwspanialszy dar – dodaje.

Nieprzypadkowo kluczowy Program Stowarzyszenia nazywa się TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ: dzięki wizytom wolontariuszy seniorzy czują się doceniani i pełnowartościowi.

– Sama świadomość, że ja wiem, że ktoś przyjdzie, zainteresuje się, czy nie jestem sama, to już dużo daje – przyznaje pani Danuta, podopieczna Stowarzyszenia. W Programie OBECNOŚĆ w całej Polsce bierze udział blisko 700 wolontariuszy w 11 miastach. To właśnie oni każdego dnia dają samotnym starszym osobom oparcie i poczucie bezpieczeństwa.

– Aż 42% osób, które dotyka samotność, mówi, że brakuje im naprawdę bliskiego przyjaciela – zwraca uwagę Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia. – Dlatego organizujemy wolontariat w taki sposób, aby zaangażować ludzi na długo i zapewnić starszym samotnym osobom prawdziwe relacje. Staramy się trafić do osób najbardziej potrzebujących, czyli do tych zamkniętych w czterech ścianach, bez windy, do których nie dociera obecność drugiego człowieka. Szukamy seniorów w potrzebie, rekrutujemy wolontariuszy i przydzielamy każdą osobę do jednego podopiecznego, którego regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, odwiedza – wyjaśnia. – I w ten właśnie sposób niejednokrotnie tworzą się więzi, bliskie relacje, a nawet międzypokoleniowe przyjaźnie na wiele lat.

Kampania pod hasłem “Drugi człowiek zmienia wszystko” została zorganizowana we współpracy z agencjami 7 Dogs i Propsy PR. Podcast Stowarzyszenia mali bracia Ubogich jest realizowany przez inicjatywę twórczą Torba Reportera i Podcastera.

Źródło: Propsy PR

www.propsypr.pl

Dodatkowe informacje:

[1] Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021: https://das.mpips.gov.pl/source/2022/Informacja%20o%20sytuacji%20osob%20starszych%20w%20Polsce%20za%202021%20r..pdf

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Badanie rynku upominków reklamowych PIAP – zmiany, trendy, narzędzia marketingowe
Polska Izba Artykułów Promocyjnych PIAP zaprasza przedstawicieli branży marketingowej do wzięcia udziału w dwóch badaniach, które rzucą światło na branżę artykułów promocyjnych jako skutecznego narzędzia marketingowego oraz omówią jej perspektywy w obliczu zmian w gospodarce – edycja 2023.
Roland DG Versastudio BN2: nowe plotery dla małych firm
Roland DG, producent wielkoformatowych ploterów atramentowych i drukująco-tnących, ogłosił wprowadzenie do swojej oferty atramentowych ploterów drukująco-tnących VersaSTUDIO BN2-20 i BN2-20A. Wraz z tą premierą firma Roland DG zamierza zdemokratyzować profesjonalną produkcję grafiki, zapewniając biurom domowym i małym firmom dostęp do najnowocześniejszej technologii druku, na...
Marka Krispol podjęła współpracę z Aluprof w kampanii pod hasłem Cichy luksus
Mniej znaczy więcej – taką zasadą kierował się Ludwig Mies van der Rohe, prekursor minimalizmu w architekturze. Definicja luksusu zmienia się tak, jak ewoluuje świat wokół nas. Kiedyś luksus był synonimem przepychu i zamożności. Dziś wyróżnikiem dobrego gustu w architekturze jest zrównoważone budownictwo, najwyższa jakość zastosowanych materiałów oraz indywidualnie...
Barceló Warsaw Powiśle pokazuje wnętrza z historycznymi artefaktami
Hotel Barceló Warsaw Powiśle zaprezentował się w pełnej odsłonie. 151 pokoi, jeden z najpiękniejszych widoków na wschodnią panoramę Warszawy prosto z zewnętrznego basenu na dachu, a przede wszystkim – unikalne wnętrza, w których poszczególne elementy nawiązują do kompleksu Elektrowni Powiśle, którego hotel jest częścią. Oświetlenie...
Ogromny świetlny kalejdoskop na rynku Manufaktury – Light Move Festiwal
Tradycyjnie Manufaktura włącza się w trasę Light Move Festiwalu. Tym razem, na Rynku Włókniarek Łódzkich stanie monumentalna instalacja świetlno-muzyczna, która rozświetli zabytkowe, ceglane budynki.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764