logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

European Design Award 2023 dla katalogu Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

  PR 06.06.2023, przeczytano 846 razy
ilustracjastrzałka

Wydany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie katalog "Dzieciństwo" został nagrodzony srebrnym medalem za opracowanie graficzne w konkursie "European Design Awards 2023". Projekt graficzny wydawnictwa został stworzony przez Kamilę Schinwelską i Marcina Gwiazdowskiego ze studia Elipsy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/european-design-award-2023-dla-katalogu-panstwowego-muzeum-etnograficznego-w-warszawie,400310,artykul.html

Kołyska, powijaki, koń na biegunach, pamiątki chrztu i pierwszej komunii oraz zabawki kupione na odpuście – te i setki innych przedmiotów związanych z okresem dzieciństwa można obejrzeć w tematycznym katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie pt. „Dzieciństwo”. Kontekst muzealiów uzupełniają archiwalne fotografie rodzinne i dziecięce ze zbiorów Archiwum Naukowego PME w Warszawie. Publikacja ta to około 400-stronicowe repozytorium  wiedzy o etnografii dzieciństwa.

- Nagrodzony katalog zbiorów przekrojowo prezentuje muzealia i archiwalia dotyczące tematu dzieciństwa gromadzone przez lata w naszych zbiorach. To pierwsze wydawnictwo w Polsce opisujące zbiory muzealne w tak innowacyjny sposób - opowiadają autorki katalogu Agnieszka Grabowska i Małgorzata Kunecka, kuratorki Państwowego Muzeum Etnograficzne w Warszawie. – Studio Elipsy z wyjątkowym wyczuciem estetycznym i zaangażowaniem w tematykę katalogu oraz z najwyższym profesjonalizmem opracowało koncepcję graficzną naszego projektu wydawniczego. Cieszymy się, że kapituła konkursu European Design Awards doceniła ogrom wykonanej pracy i kreatywność twórców.

Wydanie kompleksowego tematycznego katalogu zbiorów, unikalnego na muzealnym rynku wydawniczym, stanowiło pierwszy etap projektu „Dzieciństwo”, który rozpoczął się w 2021 r. Katalog jest ułatwieniem przy prowadzeniu kwerend i prac konserwatorskich, a dla badaczy jest inspiracją a zarazem pomocą do prac naukowych, badań i publikacji.

- Kontynuując projekt, pracowaliśmy od zeszłego roku nad produkcją wystawy „Dzieciństwo”, którą otworzyliśmy 2 czerwca w PME w Warszawie przy Kredytowej 1 - dodają kuratorki. - Przedstawia ona zmianę pozycji dziecka, która dokonała się w wyniku przemian społeczno-kulturowych. To przedmiot zainteresowania psychologów, socjologów, pedagogów, etnologów i antropologów kultury, ale też coraz częściej staje się tematem debaty społecznej. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy, której identyfikację graficzną zaprojektowało również studio Elipsy.

Przedstawione na ekspozycji zabytki, wybrane obiekty z katalogu, jak również dodatkowe przedmioty i fotografie z ostatnich kilku dziesięcioleci, obrazują tę zmianę i wynikającą z niej redefinicję dzieciństwa w obszarze społecznym i rodzinnym. Wystawa „Dzieciństwo” ma na celu pokazać skalę tych przemian.

  • Wersja cyfrowa katalogu dostępna jest TUTAJ[PDF].

ilustracjastrzałka

Źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

www.ethnomuseum.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Epson otrzymuje nagrodę Datamaster Lab Green Award 2023
Już trzeci rok z rzędu branża docenia działania firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju
Laureaci konkursu Super Gift Festiwalu Marketingu
Podczas targów Festiwal Marketingu – na których zaprezentowało się ponad 600 brandów gadżetów reklamowych, nie mogło zabraknąć także branżowego konkursu. Wystawcy zgłosili ponad 100 produktów do konkursu SUPER GIFT. Zwiedzający głosowali na gadżety, które najbardziej przypadły im do gustu w 7 kategoriach: do 5 zł, 5-20 zł, 20-50 zł, 50-100 zł, powyżej 100zł, Super...
Listy nominowanych w XX edycji Konkursu KTR
Ponad 100 osobowe jury oceniało 1141 prac nadesłanych przez 283 firmy w jubileuszowej XX edycji KTR. W KTR jury doceniało wyrazistą komunikację, niestandardowe i przełamujące konwencję idee oraz aktualność użytych narzędzi, mediów i tematów.
Ascensia ogłasza konkurs plastyczny i fotograficzny z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 2023
Celem tegorocznego konkursu jest podnoszenie świadomości na temat cukrzycy i zwrócenie uwagi na prawdziwe życie diabetyków na całym świecie.
World Photography Organisation poinformowało, że nową przewodniczącą jury konkursu profesjonalnego została niezależna kuratorka i konsultantka ds. fotografii Monica Allende. Ogłoszono również skład jury Sony World Photography Awards 2024 oraz terminy zbliżającej się wystawy, która powróci do londyńskiego Somerset House w dniach od 19 kwietnia do 6 maja 2024...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764