logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

„Gazeta Wyborcza” ujawnia efekty międzynarodowego śledztwa „Pandora Papers”

  PR 06.10.2021, przeczytano 489 razy

Wyniki największego jak dotąd międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego w historii, w które zaangażowała się redakcja „Gazety Wyborczej”, właśnie ujrzały światło dzienne. Na łamach papierowego wydania dziennika, a także w serwisie Wyborcza.pl znaleźć już można pierwsze materiały z akcji „Pandora Papers” dotyczące majątków znanych ludzi w raju podatkowym. Cykl publikacji otworzył artykuł o Rafale Brzosce, jednym z najbogatszych Polaków i właścicielu InPostu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/_gazeta-wyborcza_-ujawnia-efekty-miedzynarodowego-sledztwa-_pandora-papers_,393266,artykul.html

W ramach akcji o kryptonimie „Pandora Papers” 600 dziennikarzy ze 117 krajów, przebadało prawie 12 mln dokumentów z różnych kancelarii prawnych, mieszczących się w rajach podatkowych na całym świecie. Reporterzy z redakcji z całego świata, w tym z „Gazety Wyborczej”, od ponad pół roku tropili majątki polityków, biznesmenów i celebrytów na każdym kontynencie.   

Na czele projektu stoi Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), z którym „Gazeta Wyborcza” współpracuje od samego początku. W sumie w akcję „Pandora Papers” było zaangażowanych 150 redakcji, co stanowi nowy rekord w historii takich przedsięwzięć. Z ramienia „Wyborczej” w śledztwie uczestniczyli dziennikarze Hubert Orzechowski oraz Michał Kokot, którzy, aby jak najlepiej przygotować się do tego zadania, wzięli udział w specjalistycznych szkoleniach z zakresu analizy danych organizowanych przez ICIJ. Efekty ich pracy znaleźć będzie można na łamach papierowej wersji dziennika oraz w serwisie Wyborcza.pl w ciągu najbliższych dni.   

Pierwszy artykuł na ten temat – opublikowany 4 października br. w „Wyborczej” – opowiada o Rafale Brzosce – polskim biznesmenie, właścicielu InPostu znajdującym się w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków.   

W kolejnych dniach przeczytać będzie można z kolei na łamach dziennika o interesach polsko-szwedzkiej bizneswoman, która jest obecnie poszukiwana przez Interpol na całym świecie. Pod pretekstem prowadzenia galerii handlowych miała przywłaszczyć co najmniej 300 mln zł. Jej klientem był m.in. Marian Banaś, szef NIK, a także znani polscy aktorzy oraz przedsiębiorcy powierzający jej setki tysięcy złotych.   

Na 130 miliarderów, których nazwiska przewijają się w dokumentach „Pandora Papers”, aż 46 stanowią rosyjscy oligarchowie, ale znaleźć można tam także czynnych i byłych polityków wysokiego szczebla – m.in. króla Jordanii Abdullaha II, prezydentów Ekwadoru, Kenii, Gabonu, premiera Wybrzeża Kości Słoniowej czy byłe głowy państw w Salwadorze, Panamie, Paragwaju i Hondurasie.   

„Wyborcza” opublikuje również wyniki śledztw innych redakcji zaangażowanych w projekt, które tropiły majątki lokalnych polityków, gwiazd muzycznych i sportowych sław. Wielu z nich to postacie z pierwszych stron gazet, m.in. premier Czech Andrej Babisz, Shakira czy Elton John.   

- Jesteśmy zaskoczeni skalą całego zjawiska, nie spodziewaliśmy się, że różnych tropów – w tym polskich – będzie aż tak dużo. W najbliższych dniach i tygodniach planujemy kolejne publikacje na ten temat – mówi o efektach śledztwa Bartosz Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.   

Pandora Papers” to najszerzej jak dotąd zakrojone śledztwo dziennikarskie, znacznie przebijające rozmachem projekt „Panama Papers” z 2016 roku, gdy ujawniono międzynarodowe machinacje finansowe dokonywane za pośrednictwem kancelarii Mossack Fonseca. ​Wtedy wszystkie materiały pochodziły tylko z jednej kancelarii prawnej, teraz aż z czternastu, zlokalizowanych na całym świecie (m.in. w Belize, Singapurze, Panamie, Barbados, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Seszelach czy Cyprze).   

„Gazeta Wyborcza” zachęca również swoich czytelników, którzy są w posiadaniu ważnych informacji, np. o korupcji, łamaniu prawa czy nieetycznym zachowaniu, aby dzielili się nimi za pomocą skrzynki sygnalisty. To narzędzie służące do kontaktu z dziennikarzami „Wyborczej” za pomocą różnych kanałów, które gwarantują sygnalistom pełną anonimowość i ochronę źródła informacji.

Źródło: Agora S.A.

www.agora.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Facebook przegrywa w sądzie: nie może cenzurować, jak chce i kogo chce
Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie przełomowy wyrok w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować, jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju.
Gremi Media jedynym polskim wydawcą 5. edycji Subscriptions Academy
Gremi Media bierze udział w pięciomiesięcznym prestiżowym programie Subscriptions Academy EMEA 2024, realizowanym przez FT Strategies, pod patronatem Googleʼa. Program ma na celu wspieranie zaawansowanych cyfrowo wydawców w przyspieszaniu wzrostu przychodów ze sprzedaży subskrypcji.
Telewizja Polska integruje działania marketingowe
Telewizja Polska rozszerza Biuro Reklamy o departament marketingu. Dotychczasowe działania marketingowe zostaną połączone w ramach jednego Biura Reklamy i Marketingu pod kierownictwem Marcina Gudowicza. Nowa inicjatywa organizacyjna, która obejmie zarówno działalność marketingową, sprzedażową, jak i reklamową, ma na celu stworzenie efektywnej i spójnej struktury, która...
Radosław Kotarski prowadzącym teleturnieju „Va Banque”
We wtorek, 2 kwietnia o godz. 18:10 TVP2 zaprasza widzów na pierwszy odcinek ,,Va Banque" w całkowicie nowej odsłonie, którego gospodarzem będzie Radosław Kotarski - znany popularyzator wiedzy, pisarz i dziennikarz.
Komunikat Spółki Telewizja Polska S.A. w likwidacji
W dniu 21 marca br. Telewizja Polska S.A. w likwidacji skierowała do prokuratury zawiadomienie w sprawie szeregu nieprawidłowości przy zawieraniu umów, w których zaciągane były wielomilionowe zobowiązania, co narazić mogło TVP na szkodę wielkich rozmiarów. To efekt trwających działań kontrolnych prowadzonych w Spółce.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764