logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

„Gazeta Wyborcza" zachęca do okazania wsparcia dziennikarzowi uwięzionemu na Białorusi

  PR 22.09.2021, przeczytano 128 razy

Od pół roku reżim Aleksandra Łukaszenki więzi Andrzeja Poczobuta, dziennikarza „Gazety Wyborczej" i działacza Związku Polaków na Białorusi. By oddać mu hołd, w sobotę, 25 września 2021 r. o 20:30 jego wizerunek zostanie wyświetlony na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Redakcja „Wyborczej" zaprasza wszystkich do przyjścia do centrum stolicy i wspólnego pokazania, że nie zapominamy o nim oraz o tysiącach prześladowanych Białorusinek i Białorusinów.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/_gazeta-wyborcza_-zacheca-do-okazania-wsparcia-dziennikarzowi-uwiezionemu-na-bialorusi,393102,artykul.html

- To, przez co teraz przechodzę, jest też dla Was. Uwierz mi, wierz w to, co robię i jak się zachowuję. Inaczej się nie da. Wiem, że to trudne. Ale jeśli jest trudno, to nie powód, by płakać i lamentować, targować się, wykręcać – tak w kwietniu pisał Andrzej Poczobut do rodziny, gdy przebywał jeszcze w mińskim areszcie Wołodarka.

Trafił tam pod koniec marca. Władze zarzuciły mu – i czterem innym działaczkom Związku Polaków na Białorusi, w tym prezes Andżelice Borys – złamanie paragrafu 130 kodeksu karnego, czyli „umyślne działania mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz niezgody na podstawie przynależności narodowej, religijnej, językowej i innej, a także rehabilitację nazizmu popełnioną przez grupę osób". Oficjalną przyczyną do wszczęcia postępowania karnego stały się obchody „dnia żołnierzy wyklętych", zorganizowane przez działaczy w Grodnie. Grozi za to nawet 12 lat więzienia.

- Reżim Łukaszenki uznał, że trzeba brutalnie spacyfikować wszystkich, którzy upominają się o demokrację i sprawiedliwość, którzy informują świat o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą oraz nie zgadzają się, by dyktator w bezczelny sposób ich okradł. Bo i Łukaszenka, i Białorusini, i my wszyscy doskonale wiemy, że dyktator przegrał prezydenckie wybory ze Swiatłaną Cichanouską. I tylko dzięki powszechnemu terrorowi, posuwając się nawet do morderstw, wciąż jest u władzy. A tysiące dzielnych Białorusinek i Białorusinów płacą za swą odwagę ogromną cenę - pisze w tekście o akcji Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej". - Jedną z takich osób jest Andrzej Poczobut, korespondent „Wyborczej" na Białorusi. W sobotę minie pół roku od czasu, gdy został uwięziony. Dlatego od 20:30 na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Marszałkowskiej, przez całą noc będziemy wyświetlać poświęconą mu animację i żądać jego uwolnienia.

Zespół „Wyborczej" zaprasza wszystkich, którzy chcą oddać hołd Andrzejowi Poczobutowi oraz represjonowanym Białorusinkom i Białorusinom przed PKiN, od strony głównego wejścia do Pałacu. Redakcja zachęca do zabrania ze sobą biało-czerwono-białych flag wolnej Białorusi i biało-czerwonych flag polskich.

W czasie zgromadzenia zostanie odczytany list od Swiatłany Cichanouskiej, będą przemawiać Adam Michnik, redaktor naczelny „Wyborczej" i Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Warszawie, dziś członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Białoruska pieśniarka Nasta Niakrasava wykona „Mury" Jacka Kaczmarskiego przy akompaniamencie Jacka Kleyffa.

Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na Wyborcza.pl.

- Pokażmy, że Andrzej Poczobut – choć daleko stąd i za kratkami – nie jest sam - apelują organizatorzy akcji z redakcji „Wyborczej".

To kolejny raz, kiedy zespół „Gazety Wyborczej” zabiera głos w sprawie aresztowania Andrzeja Poczobuta – w maju br. do Naczelnika Aresztu Śledczego nr 1 w Mińsku specjalny list napisał redaktor naczelny „Gazety Wyborczej" Adam Michnik – jego treść można znaleźć na Wyborcza.pl. W lipcu Michnik wystąpił też w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta na forum Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego. Również w lipcu redakcja „Wyborczej” po raz kolejny apelowała o uwolnienie redakcyjnego kolegi, publikując list Deniza Yücela, niemiecko-tureckiego dziennikarza, który spędził rok w tureckim więzieniu pod zarzutem rzekomego szpiegostwa i podżegania do przemocy. Codziennie na łamach papierowego wydania „Gazety Wyborczej” dziennikarze liczą, ile dni Poczobut spędził w areszcie.

Źródło: Agora S.A.

www.agora.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Wyborcza.pl uruchamia 33. serwis lokalny Kalisz.wyborcza.pl
Od 27 października 2021 r. czytelnicy i czytelniczki Wyborcza.pl będą mieć do dyspozycji kolejny serwis z informacjami lokalnymi – tym razem dotyczącymi Kalisza i okolic. Pod adresem Kalisz.wyborcza.pl znajdą treści poświęcone miastu i regionowi. Na miejscu pracuje zespół dziennikarski, wspierany przez redakcję poznańską „Gazety Wyborczej”.  
Najnowsza wersja aplikacji mobilnej TOK FM została zintegrowana z Android Auto. Dzięki temu użytkownicy samochodów z tym systemem mogą słuchać programu stacji na żywo oraz podcastów w jeszcze wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób, również wtedy, gdy znajdują się poza zasięgiem tradycyjnych nadajników radiowych. To już kolejna nowość w ofercie...
Czy Paypal przejmie Pinteresta i znacząco przyspieszy rozwój social commerce?
45 mld dolarów – tyle może wynieść zakup platformy społecznościowej Pinterest Inc przez PayPal Holdings Inc – amerykańskiego giganta systemu płatności elektronicznych. Jeśli informacje się potwierdzą i negocjacje obu stron zakończą się powodzeniem, może to być największa transakcja w historii PayPala. W Polsce social commerce już rośnie w siłę –...
Tempo życia nie zwalnia, a my stajemy się coraz bardziej multitaskingowi. Ta wielozadaniowość ze sfery zawodowej przeszła również do życia codziennego i definiuje sposób w jaki spędzamy czas. Jak pokazują dane, ponad 9 na 10 polskich internautów to multiscreenersi cyfrowi. Co to oznacza? Nic innego jak to, że pierwszym i drugim ekranem są coraz częściej urządzenia mobilne a...
TikTok for Business – efektywna platforma mediowa, po raz pierwszy została partnerem jednego z najważniejszych wydarzeń marketingowych w Polsce – Gali Effie Awards Poland 2021. Podczas spotkania goście będą mogli skorzystać z unikatowej strefy TikToka, w której spędzą czas w pozytywnym miejscu pełnym rozrywki i gdzie poczują unikalne doświadczenie platformy. Gala...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764