logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

„Polacy w kosmosie” od lutego w TVP Nauka

  PR 04.02.2024, przeczytano 490 razy
ilustracja

TVP Nauka od 3 lutego zaprasza na nowy cykl „Polacy w kosmosie”. To osiem filmów dokumentalnych, w reżyserii Bogumiła Radajewskiego, opowiadających o dokonaniach polskich inżynierów i naukowców w eksploracji kosmosu - każdy odcinek jest poświęcony jednemu zagadnieniu. Emisja w soboty i niedziele o godz. 16.30


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/_polacy-w-kosmosie_-od-lutego-w-tvp-nauka,402989,artykul.html

Naukowcy z Polski lub polskiego pochodzenia od samego początku mają duży udział w tworzeniu technologii i naukowych podstaw pozwalających odbywać kosmiczne podróże. TVP Nauka nie tylko przypomina historyczne dokonania uczonych, przedstawia też kulisy współczesnych projektów badawczych.

Cykl prezentuje sylwetki i dokonania polskich naukowców m.in.: Stanisława Rogalskiego, inżyniera firmy Grumman Aerospace, która zbudowała lądownik księżycowy, Kazimierza Piwońskiego, który zaprojektował Randezvous Radar do komunikacji między lądownikiem księżycowym a modułem serwisowym, umożliwiającym namierzenie się pojazdów na orbicie i bezpieczne dokowanie podczas powrotu astronautów z powierzchni Księżyca, czy Wernera Ryszarda Kirchnera, który opracował formułę specjalnego paliwa dla lądownika Eagle. Zasługi tego ostatniego podkreślali astronauci podczas spotkania z prezydentem Nixonem po udanej misji lądowania na Księżycu. Ponadto dowiemy się, jak Wojciech Rostafiński wynalazł wysokowydajną pompę paliwową dla rakiety Saturn V, Stanisław Stankiewicz opracował skład mieszanki, którą oddychali astronauci podczas misji programu Apollo, a Eugeniusz Lachocki wymyślił odporne na warunki kosmiczne zasilacze do urządzeń pokładowych. Poznamy także dr Alexandra Nawrockiego, wieloletniego szefa misji kosmicznych NASA w Houston. Poprowadzi on widzów TVP Nauka przez pasjonującą historię wahadłowców, które przez ponad 30 lat zdominowały eksplorację orbity okołoziemskiej.

Jeden z odcinków opowiada fascynującą historię zawieszonego w latach 70. polskiego programu rakietowego, który po latach został reaktywowany przez kolejne pokolenie inżynierów. W innym filmie poznamy historię księżycowego samochodu, który pozwolił astronautom badać dotychczas niedostępne rejony Srebrnego Globu, a także umożliwił zebranie unikalnych próbek księżycowego gruntu. Obrazy poruszającego się po Księżycu pojazdu na zawsze stały się symbolem triumfu technologii i jednym z najważniejszych symboli amerykańskiego programu księżycowego. Łazik nie powstałby, gdyby nie Mieczysław Bekker, nazywany ojcem terramechaniki, czyli nauki o poruszaniu się pojazdów w terenie. Był jednym z głównych twórców samochodu używanego przez astronautów podczas misji Apollo 15, Apollo 16 i Apollo 17.

Wielu Polaków brało udział w podboju kosmosu, a dotychczas tylko jeden z nich udał się w przestrzeń kosmiczną. 27 czerwca 1978 roku Mirosław Hermaszewski wyruszył w podróż na pokładzie statku Sojuz 30. Na orbicie spędził 8 dni, okrążając naszą planetę w sumie 126 razy. W filmie przypomnimy historię jego lotu i odsłonimy ciekawostki z wyprawy pierwszego Polaka w kosmos.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) od ponad ćwierć wieku jest miejscem prowadzenia niezliczonych eksperymentów naukowych. W jednym z odcinków cyku przybliżymy historie Polaków zaangażowanych w stworzenie ISS oraz astronautów o polskich korzeniach, którzy mieli okazję pracować na pokładzie stacji. Do tego grona prawdopodobnie już wkrótce dołączy Sławosz Uznański, pierwszy Polak w Korpusie Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wstępnie jego misja planowana jest na jesień 2024 r.

  • 3.02 „Polacy w kosmosie – Mały krok dla człowieka”
  • 4.02 „Polacy w kosmosie – Epoka Wahadłowców”
  • 10.02 „Polacy w kosmosie - Program Apollo”
  • 11.02 „Polacy w kosmosie – księżycowy samochód”
  • 17.02 „Polacy w kosmosie – Układ słoneczny”
  • 18.02 „Polacy w kosmosie – Polskie rakiety”
  • 24.02. „Polacy w kosmosie – Dom na orbicie”
  • 25.02 „Polacy w kosmosie – Polski kosmonauta”

Źródło: TVP

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Radio Nowy Świat razem z Ukrainą
W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Radio Nowy Świat będzie wspominać i rozmawiać o sytuacji naszych wschodnich sąsiadów. W najbliższy czwartek, piątek i sobotę na antenie pojawią materiały, rozmowy oraz reportaż Anny Rokicińskiej o ukraińskiej wsi, która zniknęła.
Zmiany w lokalnych redakcjach „Wyborczej”
Od 1 marca br. Michał Olszewski, dotychczasowy szef krakowskiej redakcji “Gazety Wyborczej”, będzie kierował działem zagranicznym tytułu. Kierownictwo nad redakcją w Krakowie obejmie Magdalena Mach, a zespołami w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie pokieruje Jan Latała. 
K Mag świętuje 15 lat istnienia i zapowiada zmiany w redakcji
Jedno z najpopularniejszych w branży medium popkulturowe - K MAG - obchodzi 15 lat istnienia na polskim rynku. 15 lutego zespół redakcyjny świętował okrągłą rocznicę wspólnie z gwiazdami okładek i partnerami biznesowymi. To właśnie w tych wyjątkowych okolicznościach założyciel magazynu Mikołaj Komar ogłosił zmianę w redakcji. Od teraz stanowisko zastępczyni...
Autentyczni: druga odsłona kampanii Siła w spektrum promującej program
Dwa pierwsze odcinki programu „Autentyczni” wyemitowane w ubiegłym roku nie tylko spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów, ale przede wszystkim przyczyniły się do zwiększenia świadomości oraz zapoczątkowały społeczną dyskusję na temat autyzmu. Gościem 3 odcinka będzie Mata, czyli Michał Matczak, 23-letni ceniony raper, który podczas nagrania...
Warner Bros. Discovery rozszerza europejską ofertę
Spółka Warner Bros. Discovery (WBD) ogłosiła dzisiaj pozyskanie praw do ośmiu serii programów, które zostaną udostępnione w sieciach linearnych na rynku europejskim. Wśród pozyskanych tytułów znalazły się dwie brytyjskie produkcje Prime Video, Amazon Originals - pierwszy i drugi sezon The Grand Tour oraz Clarkson’s Farm. Nowa umowa pozwala...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764