logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

„Przystanek Polska” - multimedialne reportaże w Onecie

  PR 17.02.2020, przeczytano 769 razy
ilustracjastrzałka

14 lutego w Onecie debiutuje „Przystanek Polska”, pierwszy reportaż multimedialny o Polsce lokalnej, autorstwa Kamila Dziubki, Daniela Olczykowskiego i Janusza Schwertnera. Reportaż multimedialny stanowi odpowiedź na najnowsze trendy w światowym internecie.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/_przystanek-polska_---multimedialne-reportaze-w-onecie,385718,artykul.html

Reportaż multimedialny pozwala spojrzeć na tę formę dziennikarską z zupełnie nowej perspektywy. Reportaż „Przystanek: Polska” to projekt multimedialny o Polsce lokalnej – łączy pracę dziennikarzy, fotografów, operatorów, ale także grafików i informatyków z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. W efekcie pozwala przeżyćopowiadaną historię w zupełnie nowy sposób.

- „Przystanek Polska” jest niezwykle nowatorską formą reportażu, bo łączy w sobie teksty pisane, audio, fotografie i wideo, ale w zamierzeniu nie ma być po prostu pokazem możliwości dziennikarskich i technologicznych ekipy Onetu. Chcemy, że był za to portretem, niepełnym oczywiście, polskiej wsi AD 2019. „Przystanek Polska” to próba otwarcia rozmowy między jedną i drugą Polską. Zapraszam Państwa do odwiedzenia świata, którego nie widać z Warszawy. Oto polska wieś pierwszej połowy XXI wieku. Zaręczam, że będą Państwo zaskoczeni, zafascynowani i zauroczeni – mówi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl

Autorami i pomysłodawcami „Przystanku Polska” są dziennikarze Onetu: Kamil Dziubka, Daniel Olczykowski i Janusz Schwertner. W podróży po Polsce towarzyszyli im fotograf Maciej Krüger oraz operatorzy: Michał Karaszewski oraz Krzysztof Sójka.

Od dawna marzyłem, by pokazywać ludziom takie historie w nowoczesny sposób. Reportaż multimedialny jest już formą doskonale znaną w USA czy Wielkiej Brytanii, ale ciągle raczkującą w Polsce. A moim zdaniem stoi przed nią wielka przyszłość. Chciałbym, żeby nasi czytelnicy odczuwali maksymalny komfort wciągając się w tę historię – mówi współautor projektu Janusz Schwertner.

Przystanek Polska” to dziesięć multimedialnych reportaży, których realizacja zajęła ponad 2 miesiące. Reporterzy Onetu przyjrzeli się, jak wygląda Polska w mniejszych miastach i na wsiach. Bohaterowie reportaży opowiadają, czemu cenią życie na wsi i w jaki sposób życie w małych wspólnotach nie jest takie jak kiedyś. Przedstawiają relacje sołtysa-geja, mieszkańców stolicy bezrobocia czy nauczycielki, która przełamuje schematy, by zapewnić najlepszą edukację swoim uczniom. Twórcy projektu „Przystanek Polska” wzięli pod lupę polską religijność, znaczenie rodziny, stopień zamożności i więzi między ludźmi.

Kamil Dziubka przyznaje, że praca nad reportażem była „jedną z najwspanialszych przygód reporterskich w jego dziennikarskim życiu”.

– Przyznam, że na początku trochę się obawiałem tego tematu. Przyzwyczajony do szlifowania sejmowych korytarzy, zanurzyłem się w świat dla mnie mało znany, ale którego tajemnice jednocześnie chciałem zawzięcie zgłębić. Chcieliśmy wiedzieć, co tkwi głęboko w sercach i umysłach ludzi, których wyborcze głosy de facto decydują o naszej politycznej rzeczywistości w ostatnich latach. Chcieliśmy wiedzieć, ale też jednocześnie zrozumieć. Myślę, że przynajmniej w części to się udało – mówi Dziubka.

Reportaże składające się na „Przystanek Polska” to nowoczesna powieść, która pozwala zrozumieć środowiska dotychczas wielu osobom nieznane i pokazać nieznane oblicze ludzi oraz miejsc, znanych nie tylko z widzenia.

– Reportaż, który oddajemy w ręce naszych czytelników oraz widzów to niejako nowy gatunek –  dziennikarskie kino drogi po współczesnej Polsce. Jest wiele fascynujących miejsc, których jeszcze nie opisano i wiele historii, których jeszcze nie opowiedziano. Lokalna Polska to przede wszystkim ciekawi ludzie, których perspektywa spojrzenia na różne sprawy wielokrotnie nas zaskakiwała, a ich siła i determinacja w walce o swoją społeczność budziła szczery podziw – mówi Daniel Olczykowski.

Źródło: Ringier Axel Springer Polska

www.ringieraxelspringer.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Pakiet Ukraina - 10 nowych kanałów w ofercie Vectry
Od 16 kwietnia 2024 roku Vectra, wiodący dostawca usług internetowych, telewizyjnych i telefonii komórkowej w Polsce, wprowadza specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej tematyce — od wiadomości po rozrywkę, sport, edukację i programy dla dzieci.
II tura w mediach społecznościowych – porównanie kandydatow
Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów...
Fake kNOw more: emocje a podatność młodzieży na dezinformację
Młodzi ludzie są bardzo narażeni na manipulację w internecie. Często klikają w różne treści nie zdając sobie sprawy, że robią to pod wpływem emocji. To właśnie one stanowią punkt wyjścia w programie Fake kNOw more , który pokazuje młodzieży, że lepsze rozpoznawanie emocji, pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje także te w internecie....
Raport Seegame: potencjał reklamowy Twitcha
Reklamy na platformach live streamingowych są coraz popularniejszym sposobem dotarcia do pożądanych grup odbiorców – na Twitchu, już co trzecia osoba zwraca na nie uwagę 1 . Które kreacje przyciągają wzrok społeczności, co motywuje ją do oglądania reklam, a także jakie elementy powinien zawierać angażujący przekaz? Open Mobi (na...
Polskie Radio z wpisem o stanie likwidacji w KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem 100% akcji Spółki, informuje, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, na mocy którego Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji. Jedynym uprawnionym organem do zarządzania Spółką jest likwidator Paweł Majcher.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764