logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: „Rynek Influencerów w Polsce – 2023”

  PR 23.08.2023, przeczytano 484 razy
ilustracjastrzałka

Raport objęty honorowym patronatem IAB Polska, a przygotowany przez platformę REAChaBLOGGER, podsumowuje obecną sytuację na rynku influencer marketingu i zmiany na nim na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Press jest patronem medialnym raportu. Po ubiegłorocznym zawahaniu nastrojów w obliczu wojny na Ukrainie, w tegorocznym raporcie widać powracający wśród marketerów optymizm – zdecydowana większość zaplanowała na ten rok powiększenie budżetów na influencer marketing. Jednocześnie inflacja jest czynnikiem postrzeganym jako bardzo negatywny dla rynku marketingowego (dużo bardziej niż wojna za naszą wschodnią granicą) – w sumie jej wpływu obawia się aż 72% respondentów. Największą popularnością reklamodawców cieszy się współpraca z influencerami z Instagrama, ale popularność współprac z TikTokerami rośnie już kolejny rok w takim tempie, że pozycja Instagrama może się w perspektywie 1-2 lat wydawać zagrożona. Patrząc na popularność influencerów tematycznie – największym zainteresowaniem reklamodawców cieszy się kategoria „Uroda” („Beauty”). Najczęściej realizowanym celem za pomocą influencer marketingu jest budowanie product awareness lub brand awareness (81,9% ankietowanych). Coraz większa część rynkowych graczy (aż 64 proc. respondentów) pozytywnie ocenia inicjatywę regulacyjną UOKiK, dotyczącą oznaczania współprac komercyjnych z influencerami; na drugim biegunie znajduje się inicjatywa KRRiT, którą pozytywnie ocenia tylko 16,3 proc. ankietowanych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/_rynek-influencerow-w-polsce-%E2%80%93-2023_,401124,artykul.html

To tylko cześć wniosków jakie płyną z lektury tegorocznej edycji raportu „Rynek Influencerów w Polsce - 2023”, przygotowanego przez REACHaBLOGGER. Jest to jedyny na polskim rynku cykliczny raport dotyczący tego obszaru rynku, publikowany co roku (od 2020 r.)

Badanie zostało przeprowadzone przez platformę REACHaBLOGGER.pl na przełomie I i II kwartału br., wzięła w nim udział grupa ponad 100 reklamodawców aktywnych w obszarze influencer marketingu (przede wszystkim marketerów, ale także przedstawicieli agencji reklamowych, domów mediowych, agencji digital, platform e-commerce, startupów, agencji PR itp.).

- Tradycyjnie już, czwarty rok z rzędu, zapytaliśmy reklamodawców o zmiany w ich wydatkach, sposoby i rodzaje współprac z influencerami, wpływ rynkowych „czarnych łabędzi” na ich działania itp. Ostatnie lata są delikatnie mówiąc bardzo dynamiczne, dla całego biznesu, jak i dla influencer marketingu w szczególności – nasze badanie ma ambicje by systematyzować te zmiany i normalizować rynek influencerski w Polsce – komentuje Robert Sosnowski, CVO Reach a Blogger, twórca badania.

Zdecydowana większość uczestników badania, bo aż 66 % ankietowanych, nawiązuje współpracę z influencerami bezpośrednio, poszukując partnerów w Google lub Social Mediach, a 33 % wyszukuje ich samodzielnie, za pomocą odpowiednich grup tematycznych (najczęściej na Facebooku). Z kolei 44,3 % badanych robi to samodzielnie, lecz z pomocą platform (takich jak Reachablogger.pl), natomiast 43,3% nawiązuje współpracę z influencerami, których zna osobiście. O wiele mniej ankietowanych zadeklarowało wykorzystywanie do tego celu wyspecjalizowanej agencji reklamowej lub domu mediowego (odpowiednio 19,6% i 3,1%).

Najczęściej wybierana przez reklamodawców platforma społecznościowa (do współpracy influencerskiej) to zdecydowanie Instagram – 87,2% (wzrost o ok. 6 pkt procentowych rok  do roku), na drugim miejscu uplasowały się ex aequo Facebook i TikTok – po 55,3% – przy czym ten pierwszy jest na fali lekko spadkowej, podczas gdy TikTok drugi rok z rzędu odnotowuje największe wzrosty (w tym roku do 55,3%, wobec 37,3% rok wcześniej). Tuż za podium znalazł się YouTube – 39,4%, a za nim bloggerzy (blogi webowe – 29,8%).

Jeśli chodzi o cele działań z influencerami, to ankietowani reklamodawcy – najczęściej wskazywali product/brand awareness - aż 81,9%  a w drugiej kolejności cele sprzedażowe – 58,5%. Trzecie miejsce zajął „traffic” (pozyskanie ruchu dla witryny lub sklepu) -38,3%.

Poziom profesjonalizmu współprac z influencerami wydaje się satysfakcjonować reklamodawców – największy odsetek badanych ocenił te współprace na 7 punktów (w 10 punktowej skali) - było to aż 22,6% respondentów,  a w sumie aż 57% przyznało ocenę na poziomie 7-10 punktów, nikt natomiast nie ocenił współprac całkowicie negatywnie (na 0-2 punkty). Aż 45 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w 2022 roku zwiększyło skalę działań z influencerami; a jeszcze więcej, bo aż 55 % deklaruje, że ich firmy zwiększyły budżet na ten cel w 2023 roku.

Czarne łabędzie czy jeźdźcy apokalipsy? – pandemia, wojna, inflacja

Pandemia – co niezbyt zaskakujące – odchodzi powoli do historii - tylko 10% badanych osób deklaruje, że nadal istotnie wpływa na marketing w ich branży. Co może nieco bardziej dziwić, tylko 29,3% badanych deklaruje, że wojna w Ukrainie istotnie wpływa na marketing w ich branży. Wydaje się, że panuje zgoda co do faktu, że największym biznesowym zagrożeniem jest obecnie po prostu inflacja - tutaj aż 53% ankietowanych uważa, że istotnie wpływa ona na sytuację, a dodatkowe 19 % obawia się, że może mieć taki wpływ w niedalekiej przyszłości - co sumuje się do aż 72% respondentów deklarujących obawę przed wpływem inflacji na ich marketing.

#OznaczamyReklamy, czyli regulatorzy, a rynek influencer marketingu  

Twórcy badania i raportu zapytali też reklamodawców – podobnie jak przed rokiem - jak oceniają inicjatywę UOKiK związaną z oznaczaniem współprac reklamodawców z influencerami. Widać, że poparcie dla tego rozwiązania rośnie – w ubiegłym roku niemal połowa badanych oceniała je pozytywnie (49,1%), gdy tymczasem w tym roku jest to już 64 % (25% ma stosunek neutralny, 4% negatywny, a 7% twierdzi, że nie słyszało o tej inicjatywie). O tym, że współpraca komercyjna (za wynagrodzeniem) powinna być oznaczana, przekonanych jest aż 91,8%, w przypadku barterów jest to 66%. Dla odmiany inicjatywa KRRiT (obowiązek rejestracji influencerów tworzących kontent audiowizualny) podobnie jak przed rokiem oceniana jest dużo bardziej negatywnie (tylko 16,3% pozytywnie, 31,6% neutralnie i 29,6% negatywnie). Sporo, bo 27,6% reklamodawców nie słyszało o tych działaniach KRRiT, co może w sumie nie powinno dziwić aż tak, bo jest to głównie obszar zainteresowania YouTuberów, TikTokerów i twórców wideo na Instagramie.

Pełny raport zostanie zaprezentowany publicznie premierowo 6 września podczas szkolenia „Influencer Marketing Manager”, które jest organizowane przez REACHaBLOGGER w Warszawie. Szkolenie poprowadzi Robert Sosnowski, twórca badania i raportu, a moduł na temat weryfikacji  influencerów, Wojtek Kardyś - specjalista do spraw komunikacji internetowej, digital marketingu, e-PR oraz personal brandingu, komentator tematów influencerskich w mediach branżowych i ogólnopolskich.

  • Pełny raport, a w nim więcej szczegółów dotyczących wyników badania, wraz z komentarzami ekspertów z rynku jest TUTAJ[PDF].

Źródło: Reach a Blogger

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

„5. rewolucja” wkracza do Radia Nowy Świat
amian Kwiek, były dziennikarz Trójki, rozpoczyna współpracę z Radiem Nowy Świat. Będzie autorem nowego podcastu „5. rewolucja”, którego punkt wyjścia to idea nawiązująca do rewolucji przemysłowych.
Atrakcyjne produkcje z katalogu BBC Studios stały się teraz dostępne na żądanie dla Abonentów usług telewizyjnych UPC.
Seriale TVN Warner Bros. Discovery debiutują za granicą
Po sukcesie na rynku lokalnym seriale fabularne pod marką Player Original ruszają w dalszą podróż! Wybrane tytuły z bogatej biblioteki fabularnej TVN Warner Bros. Discovery wkrótce zadebiutują na platformie MAX w USA i 29 krajach Europy. Pierwszy – miniserial „Kontrola” Nataszy Parzymies – będzie dostępny dla widzów za granicą już od 8...
Czterokrotny laureat Pulitzera publikuje na Goniec.pl
Wraz z początkiem grudnia funckję redaktora naczelnego Gońca objał Janusz Schwertner. Do zespołu dołączyli również dziennikarze Mateusz Baczyński oraz Jakub Wątor. Pod nowym kierownictwem redakcja wystartowała ze specjalną akcją #ŁącząNasMedia, w ramach której współpracować będzie z najsłynniejszymi i najlepszymi dziennikarzami z całego świata. W...
„Wyborcza” i „Wysokie Obcasy” ze świąteczną akcją dla subskrybentów
„Wyborcza” i „Wysokie Obcasy” zaprosiły do świątecznej współpracy znakomite autorki i autora, którzy napiszą wyjątkowe opowieści specjalnie dla subskrybentów Wyborcza.pl. W głosowaniu, które potrwa do 13 grudnia br., czytelnicy i czytelniczki będą mogli sami zdecydować o tematach podejmowanych w świątecznych historiach. Akcji...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764