logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

ABW w domu reportera TVN: Stanowisko stacji

   24.11.2018, przeczytano 462 razy
ilustracjastrzałka
Kadr z reportażu Superwizjera

Telewizja TVN opublikowała oświadczenie dotyczące wkroczenia funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do domu Piotra Wacowskiego - dzienikarza „Superwizjera” i współpautora reportażu "Polscy neonaziści" prezentującego wyniki dziennikarskiego śledztwa oraz przebieg "obchodów" urodzin Adolfa Hitlera nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Reporterowi postawiono zarzuty, za które grozi kara do dwóch lat więzienia.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/abw-w-domu-reportera-tvn%3A-stanowisko-stacji,380265,artykul.html

Stanowisko TVN

W piątek 23 listopada 2018 r. ABW wkroczyła do domu naszego operatora Piotra Wacowskiego wręczając mu pismo z wezwaniem do Prokuratury. W piśmie zawarte są zarzuty o propagowanie nazizmu (z art. 256 par. 1 kodeksu karnego) w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Autorzy reportażu postępowali zgodnie ze wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego. Stawianie tego, który ujawnia działalność przestępczą na równi z przestępcami traktujemy jako próbę zastraszenia dziennikarzy. Jednocześnie informujemy, że wczoraj TVN złożył pozew przeciwko tym, którzy insynuowali w ostatnim czasie, że materiał był inscenizowany.

Zarzuty portalu wPolityce.pl

Na początku miesiąca serwis wPolityce.pl opublikował zeznania jednego z organizatorów nazistowskiej imprezy twierdzącego, jakoby była ona jedynie maskaradą zorganizowaną na życzenie "tajemniczych mężczyzn". Mieli oni rzekomo zapłacić za jej przeprowadzenie 20 tys, stawiając warunek zaproszenia osoby o nazwisku Anna Sokołowska. Według portalu w rzeczywistości chodziło o Anną Sobolewską - współautorkę reportażu z redakcji "Superwizjera" TVN. Zarzuty zorganizowania dziennikarskiej "ustawki" pojawiły się także w tygodniku Sieci, a wątpliwości podnosiło także Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, kierując do prokuratury w Gliwicach wniosek "o przedstawienie informacji dotyczącej ustaleń Prokuratury w sprawie udziału nadawcy audycji (Spółki TVN SA) w wydarzeniach będących przedmiotem śledztwa oraz informacji na temat roli dziennikarzy w tej sprawie" .

"Odrzucamy wszelkie zarzuty zawarte w tych publikacjach, a w szczególności ten, że telewizja TVN zapłaciła osobom trzecim za zorganizowanie tego wydarzenia. Oskarżenia te są całkowicie niezgodne z prawdą, co wykaże postępowanie przed sądem." - czytamy w wydanym wówczas przez TVN oświadczeniu - "Publikacja tej fałszywej informacji jest zniesławiająca i narusza dobra osobiste dziennikarzy oraz prawa TVN, dlatego do sądu zostanie wniesiony odpowiedni pozew".

Autorzy reportażu - Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski zostali ostatnio nagrodzeni podczas 14. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wacowskiemu grozi kara do dwóch lat więzienia. Przesłuchanie zaplanowano na 29 listopada.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Uber i Uber Eats zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach w rankingu firmy Apptopia, dotyczącym najczęściej pobieranych aplikacji w 2019 roku.
Dzięki dołączeniu do oferty PLAY NOW TV BOX Eleven Sports 1 w 4K abonenci pakietu SPORT w ofercie z dekoderem mogą przeżywać sportowe emocje w jeszcze wyższej jakości. W ofercie 4K kanału znajdują się między innymi mecze hiszpańskiej LaLiga Santander, mecze niemieckiej Bundesligi oraz wiele innych pozycji programowych, które dostarczą widzom wielu sportowych emocji.
Medonet w nowej odsłonie
W połowie stycznia br. Medonet uruchomił nową wersję serwisu medonet.pl. Nowoczesny i przejrzysty layout oraz nowe narzędzia i funkcjonalności towarzyszą zmianom w polityce wydawniczej.  
„Szansa na sukces. Eurowizja 2020” od lutego w TVP2
Od niedzieli 2 lutego 2020 r. na antenę telewizyjnej Dwójki powróci uwielbiany przez widzów program muzyczny „Szansa na sukces” w specjalnej edycji, która wyłoni reprezentanta Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020.
Mateusz Aleksandrowicz dyrektorem strony głównej Gazeta.pl i Sport.pl
Z początkiem lutego br. w zespole portalu Gazeta.pl nastąpi szereg zmian, związanych z rozszerzeniem zakresu obowiązków Mateusza Aleksandrowicza, który będzie pełnił funkcję dyrektora strony głównej Gazeta.pl i Sport.pl. Zmienią się również stanowiska: Bartosza Raja, Mileny Bryły, Anny Budyńskiej, Łukasza Kijka w Gazeta.pl oraz Macieja Kucharskiego i...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764