logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

ABW w domu reportera TVN: Stanowisko stacji

   24.11.2018, przeczytano 412 razy
ilustracjastrzałka
Kadr z reportażu Superwizjera

Telewizja TVN opublikowała oświadczenie dotyczące wkroczenia funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do domu Piotra Wacowskiego - dzienikarza „Superwizjera” i współpautora reportażu "Polscy neonaziści" prezentującego wyniki dziennikarskiego śledztwa oraz przebieg "obchodów" urodzin Adolfa Hitlera nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Reporterowi postawiono zarzuty, za które grozi kara do dwóch lat więzienia.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/abw-w-domu-reportera-tvn%3A-stanowisko-stacji,380265,artykul.html

Stanowisko TVN

W piątek 23 listopada 2018 r. ABW wkroczyła do domu naszego operatora Piotra Wacowskiego wręczając mu pismo z wezwaniem do Prokuratury. W piśmie zawarte są zarzuty o propagowanie nazizmu (z art. 256 par. 1 kodeksu karnego) w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Autorzy reportażu postępowali zgodnie ze wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego. Stawianie tego, który ujawnia działalność przestępczą na równi z przestępcami traktujemy jako próbę zastraszenia dziennikarzy. Jednocześnie informujemy, że wczoraj TVN złożył pozew przeciwko tym, którzy insynuowali w ostatnim czasie, że materiał był inscenizowany.

Zarzuty portalu wPolityce.pl

Na początku miesiąca serwis wPolityce.pl opublikował zeznania jednego z organizatorów nazistowskiej imprezy twierdzącego, jakoby była ona jedynie maskaradą zorganizowaną na życzenie "tajemniczych mężczyzn". Mieli oni rzekomo zapłacić za jej przeprowadzenie 20 tys, stawiając warunek zaproszenia osoby o nazwisku Anna Sokołowska. Według portalu w rzeczywistości chodziło o Anną Sobolewską - współautorkę reportażu z redakcji "Superwizjera" TVN. Zarzuty zorganizowania dziennikarskiej "ustawki" pojawiły się także w tygodniku Sieci, a wątpliwości podnosiło także Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, kierując do prokuratury w Gliwicach wniosek "o przedstawienie informacji dotyczącej ustaleń Prokuratury w sprawie udziału nadawcy audycji (Spółki TVN SA) w wydarzeniach będących przedmiotem śledztwa oraz informacji na temat roli dziennikarzy w tej sprawie" .

"Odrzucamy wszelkie zarzuty zawarte w tych publikacjach, a w szczególności ten, że telewizja TVN zapłaciła osobom trzecim za zorganizowanie tego wydarzenia. Oskarżenia te są całkowicie niezgodne z prawdą, co wykaże postępowanie przed sądem." - czytamy w wydanym wówczas przez TVN oświadczeniu - "Publikacja tej fałszywej informacji jest zniesławiająca i narusza dobra osobiste dziennikarzy oraz prawa TVN, dlatego do sądu zostanie wniesiony odpowiedni pozew".

Autorzy reportażu - Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski zostali ostatnio nagrodzeni podczas 14. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wacowskiemu grozi kara do dwóch lat więzienia. Przesłuchanie zaplanowano na 29 listopada.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Srebro dla AMS w konkursie Innovation 2019 za „Zielone przystanki”
Zespół AMS ponownie został nagrodzony w konkursie INNOVATION - tym razem otrzymał SREBRO za "Zielone przystanki", czyli proekologiczny krakowski projekt zrealizowany w 2018 r.
Adocean z planowaniem kampanii w oparciu o demograf
Gemius wprowadza nową funkcjonalność do narzędzia AdOcean. Adserwer ten, jako jeden z nielicznych oferuje dane zasięgowe oraz demograficzne, a także informacje o współoglądalności kampanii na różnych urządzeniach. Dzięki temu możliwe staje się planowanie kampanii w oparciu o demografię użytkowników.
„Gazeta Wyborcza” wraz z europejskimi dziennikami zakłada Sonar Europe
Redakcja „Gazety Wyborczej” łączy siły z zespołami „Le Soir”, „Le Figaro” i „El Pais”, tworząc nowy projekt medialny Sonar Europe. Dzięki współpracy dzienników, zainaugurowanej w marcu br., powstawać będą atrakcyjne, multimedialne materiały oparte na danych, dotyczące wielu tematów i pokazujące wiele...
Wielkanocna premiera w HGTV Home & Garden
Para w domu, para w pracy, para w remont! Małżeństwo pracujące razem to nie jest dobry pomysł?! Nic bardziej mylnego! Mirella i Marcin to duet idealny. Ona jest projektantką wnętrz z wieloma nietuzinkowymi pomysłami. On sprawia, że jej wyobrażenia stają się rzeczywistością. Wspólnie radzą sobie ze wszystkimi przeszkodami. Nierówne ściany, rozpadające się meble czy wadliwe...
Nowe kanały w WP Pilot, wśród nich CNN i Cartoon Network
Do oferty WP Pilot, platformy umożliwiającej oglądanie telewizji online, dołączyło sześć nowych kanałów. Cztery z nich należą do grupy WarnerMedia: CNN International, Cartoon Network, Boomerang, TNT. Użytkownicy WP Pilot mogą oglądać również Tele5 oraz Polonia1.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764