logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Adam Bodnar kontra TVP: Sąd oddala pozew telewizji

   24.05.2019, przeczytano 143 razy
ilustracjastrzałka
fot. Adrian Grycuk

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Telewizji Polskiej S.A. skierowane przeciwko Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Adam Bodnar poinformował dziś o tym na Facebooku. Sprawa dotyczy wypowiedzi Bodnara po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podczas rozmowy z Andrzejem Stankiewiczem z Onetu Bodnar stwierdził, że trzeba przeanalizować jakie programy oglądał zamachowiec.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/adam-bodnar-kontra-tvp%3A-sad-oddala-pozew-telewizji,382604,artykul.html

W reakcji na komentarze po śmierci prezydenta Adamowicza, telewizja publiczna zagroziła procesami sądowymi wobec osób sugerujących odpowiedzialność tego nadawcy za zamach. TVP poinformowała wkrótce o sporządzeniu "pierwszej listy nazwisk" osób przeciwko którym skierowane zostaną pozwy. Znaleźli się na niej między innymi Krzysztof Skiba, Wojciech Czuchnowski, Adam Bodnar i Wojciech Sadurski.

"Sąd stwierdził, iż bez wątpienia występowałem w programie jako Rzecznik Praw Obywatelskich, a przedmiot wywiadu dotyczył zagadnień, które są elementem debaty publicznej. Analiza zapisu audio-wizualnego wywiadu doprowadziła Sąd do wniosku, iż w kwestionowanym przez TVP wywiadzie, wyrażałem wyłącznie wątpliwości i opinie, w tym konieczność wyjaśnienia i zbadania zagadnień mowy nienawiści, pluralizmu informacyjnego i roli mediów w kształtowaniu postaw społecznych." - wyjaśnił Bodnar w swoim wpisie, dodając: "Dokonując przedmiotowej analizy, Sąd uwzględnił dynamikę wywiadu, w tym formę pytań prowadzącego rozmowę. Jednocześnie Sąd wskazał, iż Telewizja Polska, mając na uwadze charakter prowadzonej działalności, w tym misję społeczną, musi liczyć się z krytycznymi opiniami na jej temat. Formułowanie wątpliwości i pytań dotyczących działalności TVP i charakteru materiałów rozpowszechnianych przez TVP m.in. na temat ś.p. Pawła Adamowicza Sąd uznał za leżące w kompetencjach Rzecznika Praw Obywatelskich i nie naruszające dóbr osobistych TVP".

Bodnar odniósł się też do pozwów skierowanych do innych osób w tej samej sprawie: "Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że TVP SA skierowała powództwa przeciwko kilku osobom w kontekście różnych wypowiedzi dot. wydarzeń związanych z zamordowaniem Prezydenta Pawła Adamowicza - przeciwko Krzysztofowi Skibie, prof. Wojciechowi Sadurskiemu, red. Wojciechowi Czuchnowskiemu oraz Prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi. Trzymam za nich kciuki !"

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie nie jest prawomocny.
 

fotografia na licencji CC BY-SA 3.0 PL

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zestawienie Youtube Ads Leaderboard za maj 2019 r.
Maj okazał się kolejnym miesiącem, w którym użytkownicy stawiali przede wszystkim na doznania muzyczne. Powrót Męskiego Grania do rankingu po zeszłorocznych sukcesach okazał się wyjątkowo udany, ponieważ piosenka „Sobie i wam” zadebiutowała na pierwszym miejscu. Aż dwie pozycje majowego rankingu - druga i czwarta - przypadły, odnoszącej coraz...
25 czerwca, we wtorek na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się śląska edycja MediaLeaders, inicjatywy Piotra Zielińskiego, wydawcy Dzień Dobry TVN. Spotkanie zorganizuje Icon Strategies. Patronować mu będzie Polskie Stowarzyszenie Public Relations.
HGA Media zmienia się w Grupę Iberion
Grupa mediowa HGA Media przekształca się w Grupę IBERION. Realizuje nową strategię zakładającą poszerzenie portfolio o portale tematyczne, zmiany kadrowe, otwarcie biura reklamy oraz inwestycje w najnowsze technologie digitalowe ze szczególnym naciskiem na sektor mobile. Rebranding spółki obejmuje m.in. nazwę oraz identyfikację wizualną.
Prezes Radia Kolor: Wszystkie stacje prywatne są przeciwne cyfryzacji
– Cyfryzacja radiofonii w systemie DAB+ jest procesem nie do zatrzymania, mimo że większość dużych rozgłośni jest jej przeciwna – mówi Alina Strześniewska, prezes Radia Kolor. Dodaje, że w tej chwili są na próbnych emisjach we Wrocławiu i w Gdańsku, a już w przyszłym tygodniu będą składać wniosek na Warszawę. O planach...
„Miesiąc z rekinami
Od premiery „Szczęk” Stevena Spielberga, spiczasta płetwa tnąca fale wywołuje dreszcz emocji, nawet widziana wyłącznie na ekranie telewizora. Rekiny wywołują strach i ogromną ciekawość. Te emocje wzbudzi też „Miesiąc z rekinami” na National Geographic Wild.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764