logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Adam Bodnar kontra TVP: Sąd oddala pozew telewizji

   24.05.2019, przeczytano 225 razy
ilustracjastrzałka
fot. Adrian Grycuk

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Telewizji Polskiej S.A. skierowane przeciwko Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Adam Bodnar poinformował dziś o tym na Facebooku. Sprawa dotyczy wypowiedzi Bodnara po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podczas rozmowy z Andrzejem Stankiewiczem z Onetu Bodnar stwierdził, że trzeba przeanalizować jakie programy oglądał zamachowiec.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/adam-bodnar-kontra-tvp%3A-sad-oddala-pozew-telewizji,382604,artykul.html

W reakcji na komentarze po śmierci prezydenta Adamowicza, telewizja publiczna zagroziła procesami sądowymi wobec osób sugerujących odpowiedzialność tego nadawcy za zamach. TVP poinformowała wkrótce o sporządzeniu "pierwszej listy nazwisk" osób przeciwko którym skierowane zostaną pozwy. Znaleźli się na niej między innymi Krzysztof Skiba, Wojciech Czuchnowski, Adam Bodnar i Wojciech Sadurski.

"Sąd stwierdził, iż bez wątpienia występowałem w programie jako Rzecznik Praw Obywatelskich, a przedmiot wywiadu dotyczył zagadnień, które są elementem debaty publicznej. Analiza zapisu audio-wizualnego wywiadu doprowadziła Sąd do wniosku, iż w kwestionowanym przez TVP wywiadzie, wyrażałem wyłącznie wątpliwości i opinie, w tym konieczność wyjaśnienia i zbadania zagadnień mowy nienawiści, pluralizmu informacyjnego i roli mediów w kształtowaniu postaw społecznych." - wyjaśnił Bodnar w swoim wpisie, dodając: "Dokonując przedmiotowej analizy, Sąd uwzględnił dynamikę wywiadu, w tym formę pytań prowadzącego rozmowę. Jednocześnie Sąd wskazał, iż Telewizja Polska, mając na uwadze charakter prowadzonej działalności, w tym misję społeczną, musi liczyć się z krytycznymi opiniami na jej temat. Formułowanie wątpliwości i pytań dotyczących działalności TVP i charakteru materiałów rozpowszechnianych przez TVP m.in. na temat ś.p. Pawła Adamowicza Sąd uznał za leżące w kompetencjach Rzecznika Praw Obywatelskich i nie naruszające dóbr osobistych TVP".

Bodnar odniósł się też do pozwów skierowanych do innych osób w tej samej sprawie: "Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że TVP SA skierowała powództwa przeciwko kilku osobom w kontekście różnych wypowiedzi dot. wydarzeń związanych z zamordowaniem Prezydenta Pawła Adamowicza - przeciwko Krzysztofowi Skibie, prof. Wojciechowi Sadurskiemu, red. Wojciechowi Czuchnowskiemu oraz Prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi. Trzymam za nich kciuki !"

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie nie jest prawomocny.
 

fotografia na licencji CC BY-SA 3.0 PL

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Brak reklam, możliwość odtwarzania w tle i w trybie offline ulubionych materiałów to główne benefity YouTube Premium. Użytkownicy wybranych urządzeń Galaxy mogą skorzystać z nich bez opłat nawet przez 4 miesiące.
CNN, BBC oraz Euronews przekażą 50 mln dolarów czasu antenowego na komunikaty dotyczące koronawirusa
Trzej światowi giganci telewizyjni, CNN International, BBC Global News oraz Euronews, łączą siły, aby zapewnić darmowy czas antenowy organom zajmującymi się ochroną zdrowia na promocję istotnych informacji mających na celu zwalczanie globalnego kryzysu zdrowotnego wywołanego pandemią koronawirusa. Trzech nadawców dotrze do ponad 800 mln odbiorców na całym...
#Kochamnieodwiedzam - wspólna akcja Radia Złote Przeboje, Radia Pogoda i Rock Radia
Od końca marca br. w specjalnej akcji #KochamNieOdwiedzam muzyczne stacje Grupy Radiowej Agory zachęcają swoich słuchaczy do pozostawania w domach nawet w czasie Wielkanocy w związku z sytuacją związaną z koronawirusem. Na antenach rozgłośni można zadedykować bliskim piosenkę, a także połączyć się z tymi, z którymi zwykle siadamy do wielkanocnego stołu.
Wirtualna Polska i WP Pilot w akcji „Dziękuję bohaterom”
WP zaprasza wszystkich do przesyłania krótkich podziękowań wideo dla osób, które w swojej codziennej pracy walczą ze skutkami pandemii. Materiały zostaną wyemitowane w WP Pilot na specjalnie uruchomionym kanale „Dziękuję bohaterom”.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764