logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Adam Michnik z hiszpańskim Noblem - Nagrodą Księżniczki Asturii

  PR 31.10.2022, przeczytano 965 razy
ilustracjastrzałka
Fot. Yeray Menéndez

Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji - mówił Adam Michnik, odbierając w piątek, 28 października 2022 r. Nagrodę Księżniczki Asturii. Otrzymał ją w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych za rok 2022, jako szósty Polak wyróżniony tą prestiżową hiszpańską nagrodą. Ceremonia wręczenia odbyła się w Oviedo, a przewodzili jej członkowie rodziny królewskiej. Relację z gali i pobytu Michnika w Hiszpanii, w tym specjalne relacje Dominiki Wielowieyskiej, są dostępne na Wyborcza.pl.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/adam-michnik-z-hiszpanskim-noblem---nagroda-ksiezniczki-asturii,397804,artykul.html

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” odebrał w piątek, 28 października br. w Oviedo Nagrodę Księżniczki Asturii w kategorii komunikacja i działania na rzecz ludzkości.

Informując o swojej decyzji, kapituła Nagrody Księżniczki Asturii podkreśliła zaangażowanie Adama Michnika w tworzenie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz jego wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce. Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń – napisano w protokole jury (więcej - na Wyborcza.pl).

Uroczystość wręczenia wyróżnienia poprzedził tydzień spotkań Michnika z m.in. dziennikarzami, intelektualistami i studentami (więcej informacji), a w piątek w południe odbyła się audiencja u rodziny królewskiej w zabytkowym hotelu Reconquista.

Wieczorną uroczystość wręczenia Nagrody Księżniczki Asturii w Teatrze Campoamor otworzył król Filip VI. Towarzyszyła mu królowa Letizia, księżniczka Asturii, następczyni tronu Eleonora i infantka Sofia.

W swoim przemówieniu Adam Michnik, po podziękowaniach dla jury i gratulacjach dla pozostałych laureatów, podkreślił, że Hiszpania była dla niego - i wielu innych Polaków - wzorem.

– Doświadczenie hiszpańskie uczyło nas, jak opierać się dyktaturze i jak szukać drogi do demokracji drogą dialogu i kompromisu. Szło o to, by siła argumentów zastąpiła argument siły. Ta niezwykła Nagroda Księżniczki Asturii jest przecież nagrodą nie dla mnie, lecz dla „Gazety Wyborczej", dziennika, który narodził się wraz z polską demokracją w 1989 r. – mówił Michnik.

Podkreślił też, że „Wyborcza" broniła dwóch wartości bezcennych w świecie demokracji – wolności i prawdy.

– Dziś te wartości znów są zagrożone przez bandycką agresję reżimu Putina na Ukrainę. Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji. Codziennie obserwujemy straszne obrazy rabunków, gwałtów i tortur, i mordów putinowskiego wojska w Ukrainie. Ale pamiętamy, że Putin to nie to samo co Rosja. Dlatego wciąż pamiętamy o tych Rosjanach, którzy sprzeciwiają się temu wojennemu barbarzyństwu i swój sprzeciw głośno wypowiadają – podkreślił laureat, a swoje przemówienie zakończył: Nagroda Księżniczki Asturii to znak, że warto zachować wolność i przyzwoitość. I prawo do błędu, gdy szuka się prawdy.

Adam Michnik to redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” od chwili jej powstania i ikona polskiej opozycji demokratycznej. Za obronę praw człowieka i wolności słowa otrzymał wiele innych międzynarodowych nagród, m.in. tytuł Oficera Legii Honorowej we Francji, Nagrodę im. Francisco Cerecedo oraz nagrodę Gilel Storch Award przyznawaną tym, którzy przyczynili się do propagowania wartości demokratycznych, uniwersalnych i humanistycznych.

Premio Princesa de Asturias - Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 r. w 8 kategoriach przez Fundację Księżniczki Asturii. Nazywana jest „hiszpańskim Noblem” ze względu na prestiż, jakim cieszy się w hiszpańskojęzycznym świecie. Jej laureatami było tej pory pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki. W tym roku wyróżnienie w kategorii komunikacja i nauki humanistyczne zostało przyznane Adamowi Michnikowi. Więcej o nagrodzie - na Wyborcza.pl.

Źródło: Agora S.A.

www.agora.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Pakiet Ukraina - 10 nowych kanałów w ofercie Vectry
Od 16 kwietnia 2024 roku Vectra, wiodący dostawca usług internetowych, telewizyjnych i telefonii komórkowej w Polsce, wprowadza specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej tematyce — od wiadomości po rozrywkę, sport, edukację i programy dla dzieci.
II tura w mediach społecznościowych – porównanie kandydatow
Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów...
Fake kNOw more: emocje a podatność młodzieży na dezinformację
Młodzi ludzie są bardzo narażeni na manipulację w internecie. Często klikają w różne treści nie zdając sobie sprawy, że robią to pod wpływem emocji. To właśnie one stanowią punkt wyjścia w programie Fake kNOw more , który pokazuje młodzieży, że lepsze rozpoznawanie emocji, pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje także te w internecie....
Raport Seegame: potencjał reklamowy Twitcha
Reklamy na platformach live streamingowych są coraz popularniejszym sposobem dotarcia do pożądanych grup odbiorców – na Twitchu, już co trzecia osoba zwraca na nie uwagę 1 . Które kreacje przyciągają wzrok społeczności, co motywuje ją do oglądania reklam, a także jakie elementy powinien zawierać angażujący przekaz? Open Mobi (na...
Polskie Radio z wpisem o stanie likwidacji w KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem 100% akcji Spółki, informuje, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, na mocy którego Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji. Jedynym uprawnionym organem do zarządzania Spółką jest likwidator Paweł Majcher.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764