logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Agfa wprowadza Solidtune

  PR 12.05.2022, przeczytano 232 razy

Agfa poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty SolidTune –przełomowego, jak zapewnia producent, oprogramowania dedykowanego wytwarzaniu różnych produktów (m.in. opakowań) w technice offsetowej. Jego zastosowanie ma pozwolić na redukcję zużycia farby oraz zwiększyć wydajność działań na etapie prepress, poprawić jakość reprodukcji, a także zredukować ilość odpadów generowanych podczas drukowania.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/agfa-wprowadza-solidtune,395801,artykul.html

Agfa podkreśla, że oprogramowanie SolidTune zostało zaprojektowane z uwzględnieniem specyficznych potrzeb produkcji opakowań oraz wyzwań, jakie się z nią wiążą. W dużej mierze bazuje na elementach znanych ze sprawdzonych rozwiązań InkTune i PressTune, będących częścią programu ECO3. Był on wprowadzony przez firmę z myślą o zwiększeniu innowacyjności i ekologiczności drukowania offsetowego. W SolidTune wykorzystany został unikalny – jak podaje Agfa – algorytm dla apli i tekstów. Jest on stosowany po procesie rastrowania pliku, a przed naświetleniem płyty. Jak zapewnia producent, dzięki temu ilość farby niezbędnej do drukowania można zredukować średnio o 3%.

Oprogramowanie SolidTune jest dostępne w ramach opłat licencyjnych, związanych z użytkowaniem systemów workflow Apogee i Amfortis. Jest też kompatybilne z dowolną techniką rastrowania, w tym ze stworzonym przez firmę Agfa rastrem SPIR@L.

Z myślą o produkcji opakowań

Na ostatnim etapie przetwarzania pliku, tuż przed jego wysłaniem do naświetlania, oprogramowanie wykorzystuje specjalny algorytm, redukujący zużycie farby i poprawiający zadrukowalność papierów. Agfa podkreśla, że w odróżnieniu od innych rozwiązań, SolidTune zapewnia odpowiednią ochronę krawędzi apli, a w efekcie – czystość i ostrość druku dzięki lepiej zrastrowanym wyciągom. Jest to – zdaniem producenta – szczególnie istotne w kontekście produkcji opakowań w technice offsetowej, gdzie kolory specjalne (np. firmowe) są często drukowane w postaci pól pełnego pokrycia.

- Rynek opakowań stale rośnie, co oznacza nowe możliwości dla drukarń i przetwórców, którzy wciąż poszukują technologii umożliwiających oferowanie klientom jeszcze wyższej jakości i wyrazistości barw przy jednoczesnej optymalizacji kosztów – mówi Andy Grant, kierujący działem Software w firmie Agfa. – Nieustannie rozwijamy naszą unikalną ofertę skierowaną na ten wymagający rynek. Bazując na głębokiej wiedzy w obszarze drukowania offsetowego, wprowadzamy na rynek kolejne innowacyjne rozwiązania software’owe w rodzaju SolidTune. Naszym zdaniem oprogramowanie to będzie miało znaczący wpływ na ekonomikę produkcji wielu drukarń opakowaniowych, jak też – w perspektywie długoterminowej – pozwoli zwiększyć proekologiczność całego procesu.

SolidTune: mniejsze zużycie farby, szybszy proces produkcji

Jak dodaje Agfa, korzyści związane z oszczędnościami farby, wynikające z zastosowania SolidTune, w naturalny sposób przekładają się na całkowity czas procesu wytwórczego. Cieńsza warstwa farby nanoszonej w miejscach, gdzie występują aple, to bowiem krótszy czas niezbędny na jej aplikację i utrwalanie. Ten ostatni aspekt z kolei umożliwia szybsze przekazanie wydruków do uszlachetniania i wykrawania. W efekcie drukarnie – jak podkreśla Agfa – będą w stanie lepiej odpowiadać na rosnące potrzeby właścicieli marek, którzy oczekują coraz krótszych czasów dostaw, a jednocześnie dążą do redukcji kosztów związanych z magazynowaniem gotowych towarów.

Implementacja SolidTune w ramach systemu workflow ma też – zdaniem producenta – poprawić proces rozprowadzania farby i zredukować potencjalne problemy związane z jej nanoszeniem. Kolejna korzyść to mniejsza siła oddziaływania systemu farbowego na podłoże, co ma zapobiegać wyrywaniu włókien papieru. Jest to – jak dodaje Agfa – znane w druku offsetowym zjawisko, które może wpływać na gorszą jakość obrazu, a w efekcie na potencjalne odrzucenie zlecenia przez klienta. SolidTune może również przynieść korzyści drukarniom pracującym na maszynach zwojowych, gdzie minimalizuje ryzyko zrywania wstęgi, zwłaszcza w przypadku papierów o niskiej gramaturze.

- SolidTune to inteligentne narzędzie wspierające proces rasteryzacji plików, niezwykle przyjazne dla użytkownika i proste w zastosowaniu podczas, a finalnie – zapewniające znaczącą poprawę jakości druku – dodaje Andy Grant.

Jest kompatybilne z każdym rodzajem rastra, jednak – jak zapewnia Agfa – w najbardziej optymalny sposób współpracuje z opatentowanym przez firmę rozwiązaniem SPIR@L. Technologia ta, będąca – zdaniem producenta – rewolucyjnym rozwiązaniem, pierwotnie została zaprojektowana z myślą o drukowaniu komercyjnym. W ubiegłym roku dostosowano ją także do specyfiki produkcji opakowaniowej, by umożliwić działającym na tym rynku drukarniom większe oszczędności w zużyciu farb.

Andy Grant podsumowuje: - SolidTune to kolejne innowacyjne rozwiązanie, jakie pojawia się w ramach programu ECO3. Cele, jakie przyświecały nam przy jego wprowadzeniu do oferty, to jak największa redukcja zużywanej farby i maksymalizacja wartości finalnego produktu, przy zachowaniu najwyższej jakości. W efekcie korzystające z niego drukarnie opakowaniowe będą mogły osiągnąć jeszcze większy poziom innowacyjności.

Źródło: Agfa Offst BV

www.agfa-polska.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Agfa na targach Fespa 2022
Już za kilka dni w Berlinie rozpoczną się targi Fespa 2022, podczas których Agfa zaprezentuje szereg nowych opcji i udoskonaleń w swoich rozwiązaniach do druku inkjetowego. Światową premierę będzie tu miał m.in. ploter Jeti Tauro H3300 LED, wyposażony w opcję lakierowania. Firma zaprezentuje też liczne rozwiązania do zastosowań przemysłowych. Z jej ofertą będzie można...
Branża opakowań pod presją rosnących cen surowców
Polski sektor produkcji opakowań, w najbliższym czasie będzie musiał się zmierzyć z kilkoma wyzwaniami. Rosnące ceny energii i surowców oraz ich mniejsza dostępność spowodowana wojną na Ukrainie przekładają się na jeszcze wyższe koszty i dużą presję cenową. Według prognoz analityków Santander Bank Polska, przedstawionych w raporcie „Branża opakowań w...
Premiera nowej lakierówki wybiórczej w formacie B2 Duplo Dusense DDC-8000
Firma Duplo, podczas wydarzenia „Celebration of Print”, jakie odbywało się niedawno w Wielkiej Brytanii i dedykowane było dystrybutorom i klientom, zaprezentowała nowe urządzenie do lakierowania w formacie B2 - DuSense DDC-8000. Ta – jak podaje producent - prosta w obsłudze, w pełni zautomatyzowana i kompaktowa maszyna, daje możliwość lakierowania wybiórczego...
Sun Chemical poinformował o wprowadzeniu do swojej oferty SunConnect – kolejnego modułu wzbogacającego pakiet SunColorBox. Nowe rozwiązanie jest skierowane do firm specjalizujących się w produkcji bazującej na tekturze falistej.
Przemysłowe DTG z Akonda Tex na Targach FESPA
Targi FESPA Global Print Expo od lat przyciągają zainteresowanych najnowszymi technikami i trendami w inkjetowym druku cyfrowym, ze szczególnym uwzględnieniem formatów reklamowych, gwarantując dostęp do wystawców z całego świata. Właśnie tam, w dniach 31.05-03.06 na stoiskach firm partnerskich, będą do Państwa dyspozycji przedstawiciele Akonda Tex.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764