logo
WIEDZA

Akademia Criteo: najważniejsze kroki w aktywacji kampanii omnichannel

Mateusz Zawiślak  PR 09.10.2017, przeczytano 388 razy
ilustracjastrzałka
W jakim zakresie Twoja organizacja określiła rozpoznanie odbiorców jako priorytet funkcjonalny / obszar koncentracji?

Od wczesnych dni rewolucji cyfrowej, która miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, zastosowanie kampanii omnichannel wykroczyło poza swoje detaliczne korzenie i objęło również działania z zakresu marketingu. Podczas gdy, wykorzystanie szerokiego wachlarza kanałów marketingowych wydaje się być proste, to skoordynowanie procesu ich wdrożenia w taki sposób, by zaangażowanie klienta znajdowało się w jego centrum, jest już trudnym zadaniem. Celem badania przeprowadzonego przez Grupę Winterberry we współpracy z DMA oraz dzięki wsparciu Acxiom Corporation, Criteo i SG360 jest pomoc specjalistom marketingu w zastosowaniu najlepszych praktyk branżowych w ramach realizowanych przez nich kampanii omnichannelowych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/akademia-criteo:-najwazniejsze-kroki-w-aktywacji-kampanii-omnichannel,34024,artykul.html

Wyniki badań wykazały, że zakończone sukcesem strategie omnichannel opierają się na trzech filarach:

Filar 1: Rozpoznanie – podstawa realizowanych działań

Konsekwentne rozpoznanie grupy docelowej: obecnych i potencjalnych klientów, stanowi istotę marketingu omnichannelowego, a także jest zyskującym na znaczeniu priorytetem biznesowym. Sondaż wykazał, że:

  • 72,4 proc. badanych uważa szczegółową analizę odbiorców za priorytet działań biznesowych, natomiast 68,7 proc. przyznało, że taka analiza poprawia ich zdolność do kreowania wartości z działań realizowanych w nowych i/lub wcześniej niedostatecznie wykorzystywanych kanałach. 
  • Mimo to niewielu badanych potrafi rozpoznać odbiorców we wszystkich adresowalnych kanałach – 8,9 proc. konsekwentnie rozpoznaje klientów i potencjalnych klientów.
  • Jeszcze mniej, jest zadowolonych ze swojej zdolności do wykorzystania danych
  • z wszystkich kanałów – 6,7 proc. jest „w pełni” zadowolonych. 
  • Uczestnicy badania wskazali na lepsze gromadzenie i zarządzanie danymi oraz integrację istniejących narzędzi, jako te czynniki, które najprawdopodobniej pozwoliłyby im na efektywniejszą analizę grupy docelowej.

Filar 2: Zaangażowanie – wielokanałowy dialog z klientami

Odrzucając błędne i stereotypowe wyobrażenia o wartości mediów cyfrowych i tradycyjnych, specjaliści marketingu coraz częściej dostrzegają fakt, że wszystkie dostępne kanały odgrywają potencjalnie krytyczną rolę w strategiach omnichannel – pod warunkiem, że zostaną one odpowiednio użyte.

Zdaniem badanych kanał e-mailowy „dojrzał” i pełni obecnie rolę „mostu” pomiędzy różnymi inicjatywami omnichannelowymi – wspierając zarówno etapy rozpoznania
i zaangażowania klientów, jak i marketingowe i reklamowe „scenariusze użycia”/ use case’y, wspomagane tradycyjnymi i cyfrowymi zbiorami danych.

Znaczna liczba uczestników badania – 48,6 proc., wskazała na kanał mobilny, jako kluczowy dla obsługi klienta, a także sprzedaży krzyżowej (cross-sell) i dodatkowej (up-sell) – 32,4 proc.


Który z poniższych kanałów jest według Ciebie najodpowiedniejszy do kreowania wartości przy zastosowaniu innych kanałów mediów?

Filar 3: Organizacja – koordynacja customer experience w celu osiągnięcia maksymalnych efeków

Podczas gdy, jak wynika z badania, marketingowcy napotykają problemy na etapie analizy grupy docelowej oraz jej zachowań cross-channelowych, to w sferze przekazywania wiadomości i treści marketingowych we wszystkich kanałach omnichannel radzą sobie całkiem dobrze.

Większość uczestników badania uznała, że ogólnie jest pewna swoich umiejętności organizowania procesu wielokanałowej komunikacji. 40 proc. z nich określiło te umiejętności jako „dość dobre” lub „niezwykle dobre”, kolejne 37,5 proc. uznało, że potrafiłoby to zrobić „w pewnym stopniu”. 

Co odpowiada za napędzanie tego sukcesu? Częściej niż jakikolwiek inny czynnik, uczestnicy wskazywali udział swoich partnerów biznesowych, w tym: agencji, dostawców danych i innych osób trzecich, jako największą wartość, nierzadko większą niż wyspecjalizowane platformy technologiczne (a nawet wewnętrzne procesy biznesowe), których pracę uzupełniają.

Źródło: Criteo

www.criteo.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale:

Strona WWW: Czego klienci oczekują od projektanta i wykonawcy?
Firmowa strona www powinna mieć wersję na urządzenia mobilne, pozwalać właścicielowi na edytowanie treści i zawierać formularz kontaktowy – wynika z analizy serwisu Oferteo.pl. Co ciekawe, w odróżnieniu od wyników poprzednich edycji badania, przedsiębiorcy częściej zlecają wykonawcom przebudowę już istniejącej strony niż zaprojektowanie od początku...
Social Customer Care – jego rola i znaczenie
Coraz częściej mówi się o braku lojalności klientów oraz zmianie roli social media. Nie chodzi już tylko o budowanie społeczności, ale o prowadzenie działań zasięgowych. Należy więc zastanowić się, jaką formę powinny przyjąć nasze działania i w jakim kierunku będzie rozwijać się Social Customer Care.
Od ulgi na start po duży ZUS. Poradnik dla przedsiębiorców
Wysokość składek opłacanych na ubezpieczenia społeczne to według przedsiębiorców największa bolączka prowadzenia biznesu w Polsce – wynika z Badania Polskiej Mikroprzedsiębiorczości 2018. W obecnym systemie prawnym istnieją jednak różne możliwości rozliczania się z ZUS-em. Eksperci inFakt podpowiadają, jaki rodzaj oskładkowania można wybrać w...
Jak mierzyć efektywność pracy social media moderatorów?
Wiele biznesów wciąż ma problem w zaplanowaniu skutecznej strategii, a przede wszystkim właściwym rozliczaniu efektywności działań w social mediach. Dla niektórych nie lada wyzwaniem okazuje się już samo dobranie odpowiednich osób do obsługi firmowych kanałów społecznościowych lub nawet decyzja, czy stworzyć taki zespół w ramach obecnych...
Rybnik: Wywiad z twórcami Systemu Identyfikacji Wizualnej miasta
Niedawno prezentowaliśmy opracowanie Systemu Identyfikacji Wizualnej dla Rybnika. Materiał cieszył się dużym zainteresowaniem - w ciągu tygodnia obejrzano go i przeczytano ponad 700 razy. Zdecydowaliśmy się w związku z tym uzupełnić go o rozmowę Mateusza Michalskiego ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej z Marcinem Wolnym i Mirkiem Klisiem, reprezentującymi Studio Otwarte...
 
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej © 1997-2018 ICOS. Wszystkie prawa zastrzeżone