logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Ambasador Nikon – David Yarrow – fotografuje mieszkańców i faunę Keni

  PR 23.10.2018, przeczytano 382 razy
ilustracjastrzałka
The Walk of Life – Nikon D850 | 1/1600 s | f/5 | 400 mm | ISO 160 | AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VRII

Nowy projekt fotograficzny europejskiego ambasadora marki Nikon i artysty-fotografa – Davida Yarrowa – przedstawia dwa oblicza Kenii. Na swoich zdjęciach pokazuje on zarówno olbrzymie słonie w Parku Narodowym Amboseli, jak i przedstawicieli gangów działających w tętniącej życiem stolicy kraju – Nairobi.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ambasador-nikon-%E2%80%93-david-yarrow-%E2%80%93-fotografuje-mieszkancow-i-faune-keni,379845,artykul.html

Używając aparatu Nikon D850 i obiektywów stałoogniskowych NIKKOR, David pokazuje bardzo różne aspekty Afryki Wschodniej. Zdjęcia słoni z Parku Narodowego Amboseli kontrastują ze specjalnie zaaranżowanymi zdjęciami gangsterów z dzielnicy Dandora w Nairobi, gdzie znajduje się również jedno z największych wysypisk śmieci na świecie.

ilustracjastrzałka

Colossus - Nikon D850 | 1/1250 s | f/8 | 200 mm | ISO 200 | AF-S NIKKOR 200mm f/2G ED VR II

Olbrzymie słonie – Park Narodowy Amboseli

Na rozległej sawannie Parku Narodowego Amboseli żyje wiele gatunków zwierząt. Wśród nich wyróżniają się żyjące stadnie słonie afrykańskie. Na terenie parku można spotkać jedne z największych na świecie osobników, których ciosy sięgają niemal do ziemi. Tym olbrzymim ssakom lepiej ustąpić pierwszeństwa. Na terenie parku podlegają ochronie przez człowieka – przy bardzo ograniczonej ingerencji. Choć David odwiedził park już wiele razy wcześniej, realizując ten projekt chciał uwiecznić majestat wyjątkowych stworzeń zamieszkujących Kenię – jeszcze żaden fotograf nie robił takich zdjęć z tak bliska.

David Yarrow komentuje: - Park Amboseli to moje ulubione na świecie miejsce do fotografowania tych niesamowitych zwierząt. To bardzo surowy, naturalny amfiteatr, zamieszkiwany przez ponad dwa tysiące słoni. Panują tu idealne warunki do fotografowania olbrzymich słoni w ich naturalnym środowisku. Widok tak ogromnego słonia z bliska to niepowtarzalne wydarzenie – trudno znaleźć coś, co zrobiłoby większe wrażenie. Na zawsze zapamiętam ich niesamowitą siłę, wielkość, a także błysk niemal ludzkiej inteligencji w oczach.

W ramach tego projektu David podążał tropem Tima – jednego z największych osobników w parku. Mając już doświadczenie w fotografowaniu olbrzymich słoni, David używał aparatu Nikon D850 i obiektywów AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR oraz AF-S NIKKOR 200mm f2G ED VR II, by z bliska udokumentować życie tych zwierząt. Natomiast obiektyw AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED zapewnia wyjątkową ostrość obrazu w całym polu widzenia podczas fotografowania poruszającego się w dali stada słoni.

ilustracjastrzałka

Garden of Eden – Nikon D850 | 1/500 s| f/7,1 | 105 mm | ISO 250 | AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED

Życie uliczne w Dandorze w Nairobi

W drugiej części swojej ekspedycji David udał się do Dandory na wschodnich przedmieściach Nairobi. To dzielnica, która słynie przede wszystkim z olbrzymiego wysypiska śmieci o powierzchni 3000 akrów. David chciał w ten sposób sfotografować krajobraz bardzo odmienny, chociaż na swój sposób równie dziki, jak w Parku Narodowym Amboseli. Tutaj – w tętniącym życiem mieście – działalność gangów i problemy związane z ochroną środowiska łączą się ze sobą.

David komentuje: - Dzielnica Dandora na przedmieściach Nairobi to zupełnie inny świat w porównaniu z parkiem Amboseli. Jest jednak miejscem równie wymagającym i fascynującym dla fotografa. Jeszcze nigdy nie widziałem takich stert śmieci, nie mówiąc już o ilości odpadów chemicznych. Na tym obszarze działają też liczne gangi, więc fotografowanie tutaj może być niebezpieczne. Musiałem zachować ostrożność.

Podobnie, jak w parku Amboseli, David chciał sfotografować świat zupełnie odmienny od naszego. Udało mu się wcześniej umówić na sesję zdjęciową z przedstawicielami lokalnego gangu. Na fotografiach pokazuje on ludzi ubranych w czarne garnitury, które bardzo wyraźnie kontrastują z wysypiskiem.

ilustracjastrzałka

The Debt Collector – Nikon D850 | 1/200 s | f/3,5 | 35 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

ilustracjastrzałka

Dandora - Nikon D850 | 1/2000 s | f/10 | 105 mm | ISO 500 | AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED

Przedstawiając kontrastujące ze sobą zaaranżowane zdjęcia oraz sceny z żywej natury, fotografie Davida pokazują, jak zupełnie odmienne techniki mogą posłużyć do przygotowania spójnej, omawiającej ważny temat serii: “Podczas fotografowania dzikiej przyrody ważne jest, by znaleźć się we właściwym miejscu, które pozwala uzyskać kluczowe, poruszające ujęcie. Ale nie masz pełnej kontroli nad sytuacją. Jeśli zwierzę nie chce być fotografowane, niewiele możesz na to poradzić. W przypadku fotografii aranżowanej jest konkretny proces – od koncepcji po realizację. Prawdziwym sprawdzianem talentu fotograficznego jest tutaj umiejętność uchwycenia idealnego ujęcia – tak jak je zaplanujesz. Oba style są dla mnie bardzo ważne – tak jak projekt dokumentowania dwóch zupełnie różnych światów ludzi i zwierząt zamieszkujących Kenię.

Na swojej wyprawie David używał aparatu Nikon D850i obiektywów AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G, AF-S NIKKOR 200mm f/2G ED VR II i AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR.

Program europejskich ambasadorów marki Nikon

Do programu europejskich ambasadorów marki Nikon należą utalentowani i wpływowi artyści, korzystający z najnowszych technologii i znajomości trendów społecznych, by udokumentować nasze czasy. Firma Nikon zachęciła Davida ze względu na jego renomę artysty-fotografa, by zrealizował swój wymarzony projekt fotograficzny.

Więcej informacji na temat ekspedycji Davida znajduje się na stronie opisującej jego Specjalny projekt.

Sprzęt

W ramach tego projektu David używał następującego sprzętu:

  • Nikon D850
  • AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED
  • AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G    
  • AF-S NIKKOR 200mm f/2G ED VR II    
  • AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR

Informacje o Davidzie

David Yarrow urod‎‎‎ził się w 1966 r. w Glasgow w Szkocji. Fotografią zainteresował się już w młodości, a w wieku 20 lat, jako fotograf dla czasopisma The Times, miał okazję fotografować finał mistrzostw świata w piłce nożnej w Meksyku. To właśnie wtedy David zrobił słynne zdjęcie Diego Maradony trzymającego w rękach Puchar Świata FIFA. Z tego powodu poproszono go potem o fotoreportaż z igrzysk olimpijskich i wielu innych wydarzeń sportowych. Dopiero wiele lat później odkrył swoją pasję do fotografowania przyrody. Jego talent do uwieczniania natury naszej planety w poruszający sposób zdobył mu uznanie wśród wielu kolekcjonerów sztuki. W roku 2018 David wyrobił sobie renomę jednego z najlepszych artystów-fotografów na świecie.

Źródło: NIKON

www.nikon.pl

Wszystkie fotografie podlegają prawom autorskim Davida Yarrowa.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

„Nie daj się wymienić na robota!” – nowa kampania szkoły programowania Codecool
Już za dziesięć lat 90 proc. obecnych kompetencji zawodowych ulegnie dezaktualizacji – wynika zbadania  „Future of Skills. Employment in 2030”.  Rynek pracy, a także otaczająca nas rzeczywistość z pewnością będą wyglądać zupełnie inaczej, a to za sprawą dynamicznie postępującej robotyzacji. Czy maszyny zabiorą nam pracę? Odpowiedzi na to pytanie...
Premiera nowego logo Infoshare
Zakończył się pierwszy etap prac nad nową linią wizualną Infoshare, konferencji o nowych technologiach organizowanej w Gdańsku. Marka pokazała nowe logo. Zmiany są ściśle związane z obraniem nowego kierunku komunikacji marki. Infoshare w pełnej nowej odsłonie zobaczymy 8 maja podczas otwarcia 13. edycji wydarzenia w gdańskim Amber Expo.
Z połową lutego właściciel marki MOWI – Mowi Poland S.A. (wcześniej Marine Harvest), największy na świecie producent i przetwórca łososia atlantyckiego, rozpoczyna współpracę z 24/7Communication. Agencja jest odpowiedzialna za strategię i implementację działań PR skierowanych do konsumentów i sektora HORECA.
Komunikacja Plus strategicznym partnerem ABSL
Komunikacja Plus została Partnerem Strategicznym ABSL, organizacji zrzeszającej kluczowe podmioty z branży nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Ścisła współpraca obejmować będzie obszar komunikacji wizerunkowej i employer brandingu.
Agencja VMLY&R znalazła się w grupie Liderów w corocznym badaniu ośrodka Gartner „Magic Quadrant for Global Marketing Agencies” już po raz trzeci z rzędu. Gartner docenił agencję za kompletność wizji i umiejętność jej realizacji.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764