logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Ambasador Nikon Sebastián Liste i fotografie z Amazonii

  PR 07.11.2019, przeczytano 275 razy
ilustracjastrzałka

Ceniony fotograf i ambasador firmy Nikon, Sebastián Liste, zaprezentował nową, oszałamiającą serię fotografii, przedstawiając wpływ kolonizacji i wylesiania na lokalne zatrudnienie, handel, wysiedlanie społeczności i środowisko w Amazonii.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ambasador-nikon-sebasti%C3%A1n-liste-i-fotografie-z-amazonii,384623,artykul.html

Najnowsze zdjęcia są częścią najważniejszego dorobku artystycznego Sebastiána. Dokumentował on Amazonię przez ostatnie osiem lat. Wyposażony w aparaty D850 i Z7 oraz obiektywy NIKKOR, Sebastián skupił się teraz na Transamazonice i położonych obok niej wioskach. Celem jego projektu jest edukowanie nowych pokoleń na temat zmieniającej się geografii Amazonii, a w szczególności w zakresie wpływu Transamazoniki na społeczeństwo, politykę i środowisko.

Transamazonika to trzecia najdłuższa droga w Brazylii*, dzieląca las deszczowy Amazonii na dwie części. Początkowo miała ona wspierać lepszą integrację na terenie całej Brazylii i w krajach sąsiednich. Jej budowa rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, ale nigdy nie została dokończona. Mimo tego droga była używana i co jakiś czas wznawiano na niej sporadyczne prace budowlane, wprowadzając dalsze zmiany w otaczającym ją środowisku i dla korzystających z niej ludzi.

Komentarz Sebastiána: - Rozwój drogi pozwolił Brazylii stać się jednym z najważniejszych eksporterów na świecie. Od wołowiny przez kurczaka po kawę, cukier i soję; wsparła ona wzrost gospodarczy i zapewniła zatrudnienie w regionie. Wymagało to jednak również masowego wylesiania i niszczenia lasów deszczowych Amazonii, a kolonizacja, która się z tym wiąże, dramatycznie wpłynęła na życie mieszkańców.

Podczas gdy możliwość produkcji i transportu towarów pobudziła brazylijską gospodarkę, kolonizacja Amazonii wzbudziła kontrowersje i przyniosła zmiany. Zdaniem Sebastiána - budowa drogi miała pozytywny wpływ ekonomiczny, ale jednocześnie mieszkańcy zostali wysiedleni ze swoich społeczności, tereny należące do państwa zostały nielegalnie sprywatyzowane, a tysiące ludzi zaczęło pracować w trudnych warunkach w gospodarstwach rolnych i hodowlanych. Istnieje wiele odizolowanych społeczności żyjących w lasach deszczowych – teraz mają pracę, ale ich życie zmieniło się na zawsze.

ilustracjastrzałka

Aby zaprezentować życie toczące się w tych wioskach oraz ich mieszkańców, Sebastián skorzystał z lustrzanki D850, z jej szybkością, rozdzielczością i ekspozycją, a także nagradzany, pełnoklatkowy bezlusterkowy aparat Z7. Trzy obiektywy, które towarzyszyły mu przez cały czas, to: AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G i AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G, a także obiektyw NIKKOR Z 24-70mm f/4 S dla aparatów bezlusterkowych.

Dodaje: - Potrzebowałem niezawodnego i solidnego sprzętu do pracy w gorących, wilgotnych i trudnych warunkach. Chciałem w obiektywny sposób udokumentować sytuację i odnaleźć piękno w codziennych kadrach. Wymagało to robienia wysokiej jakości zdjęć w ułamku sekundy przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli nad światłem i kolorami. Tylko wtedy mogłem przedstawić sprawę w sposób, na jaki ona zasługuje i pomóc zwiększyć świadomość zmian w tej odległej, ale istotnej części świata.

ilustracjastrzałka

Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe

Program „Specjalny projekt” firmy Nikon Europe umożliwia ambasadorom marki Nikon – do których należą utalentowani i wpływowi fotografowie z całej Europy – realizację ich wymarzonych projektów. Program jest częścią misji marki Nikon, której celem jest wspieranie inspirujących fotografów przez umożliwienie im realizacji projektów, na których im zależy, a przy tym stworzenie społeczności artystów wizualnych, stawiających na innowacyjność.

Więcej informacji na temat projektu Sebastiána można znaleźć na jego stronie Specjalny projekt.

Zestaw

W ramach tego projektu Sebastián używał następującego sprzętu:

  • Aparaty: D850, Z 7
  • Obiektywy: AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G, AF-S NIKKOR 58mm f/1.4G , NIKKOR Z 24-70mm f/4 S

Źródło: Nikon

www.nikon.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Owens-Illinois (O-I) poinformował o instalacji pierwszego w Europie pieca wykorzystującego całkowicie innowacyjną technologię wytopu szkła. Piec skonstruowany w oparciu o technologię MAGMA (Modular Advanced Glass Manufacturing Asset) wraz z wysoce elastyczną linią produkcyjną zostanie umieszczony w zakładzie w Holzminden (Dolna Saksonia, Niemcy).
Eko biuro dla tworzących przyszłość projektu Robert Majkut Design
Studio Robert Majkut Design na zlecenie Alior Bank zaprojektowało biuro łączące w sobie design, technologię oraz dbałość o ekologię. Biuro RBL_ to jedna z najbardziej zaawansowanych przestrzeni do pracy. Począwszy od projektu, poprzez dobór partnerów, kończąc na realizacji  - wszystkie szczegóły zostały starannie dobrane tak, by spełniały oczekiwania Klienta.
Walk Creative rozpoczyna współpracę z Moët Hennessy Polska. Agencja odpowiada za opracowanie koncepcji kreatywnej oraz realizację kampanii „Polish Welcomes”dla Belvedere Vodka, pierwszej na świecie wódki super premium. Współpracę nawiązano w wyniku przeglądu ofert.
SAW: najlepsze dyplomy 2018/2019 z architektury wnętrz ASP w Warszawie
Już 18 listopada br. w siedzibie SARP na ul. Foksal 2 w Warszawie rozpocznie się wystawa najlepszych prac dyplomowych absolwentów warszawskiego Wydziału Architektury Wnętrz ASP 2018/2019. Wystawa jest wynikiem współpracy uczelni ze Stowarzyszeniem Architektów Wnętrz, które postanowiło nagrodzić najzdolniejszych studentów i zaprezentować ich prace szerokiemu gronu odbiorców.
Limitowane pudełka Burger King wyprzedane
Są ludzie, którzy wyrzucają pudełka. Nie mówmy o nich. Ponieważ z tym pudełkiem zamiast się rozstawać, lepiej się pokazać. Limitowana edycja opakowań Chicken Fries Burger King Encrusted with crystals from Swarovski, wyprzedała się w poniedziałek w ciągu trzech godzin w CL20 w Warszawie. Kolejna partia jeszcze przed weekendem.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764