logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Analityka i Monitoring Influencerów

  PR 18.12.2017, przeczytano 3453 razy
ilustracjastrzałka

Według wielu badań marketerów influencer marketing jest aktualnie najszybciej rosnącą metodą pozyskiwania klientów online, pozostawiając daleko w tyle SEM, SEO, mailingi czy reklamę displayową. Wraz ze wzrostem tej popularności rosną potrzeby mierzenia efektów współpracy z influencerami.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/analityka-i-monitoring-influencerow,34895,artykul.html

Marketerzy potrzebują tzw. wspólnego mianownika - w przystępny sposób chcą wiedzieć, który z influencerów osiągnął lepsze rezultaty. Potrzebne są miary, które pokażą, jaki był zwrot z inwestycji, czy dotarliśmy do właściwych liderów opinii, jakie było zaangażowanie? Pomocne w tym zakresie są zaawansowane panele do monitoringu mediów z pełną analityką influencerów.

Blogi, vlogi, zdjęcia i rekomendacje są źródłem wielu cennych informacji, pomagają budować świadomość marki i stwarzają nowe przestrzenie dla reklamodawców. W raporcie Newspoint “Analityka i Monitoring Influencerów” zebrane zostały zalety i wyzwania współpracy z liderami opinii. Podpowiadamy, jak mierzyć sukces w influencer marketingu i jakie stawiać cele kampanii reklamowych. Opisujemy wskaźniki pomiaru pomocne przy wyborze influencerów oraz te, za pomocą których można mierzyć skuteczność kampanii.

Liczba aktywnych użytkowników social media na świecie przekroczyła już 80% internautów. Na platformach społecznościowych założono miliony kont. Najwięcej posiada Facebook - ponad 2 mld a najszybszym przyrostem cechuje się Instagram przekraczając 700 mln. Powstają nowe platformy. Świat online stał się integralną częścią naszego życia. Wielu przyszłych konsumentów, zanim podjęło decyzje zakupowe, szukało informacji w internecie. Tam trafiali na blogi, fora, opinie, porady, filmy, zdjęcia - konta prowadzone przez influencerów. Dla wielu czytelników blogów i vlogów, informacje tam znalezione są pierwszym źródłem wiedzy o produktach i usługach - ważniejszym niż opinie rodziny i znajomych. Ufamy liderom opinii - to oni są pasjonatami i ekspertami w danej dziedzinie.

Z influencer marketingu korzysta już wiele marek. Jednak niektórzy marketerzy nadal mają opory i obawy przed skorzystania z tej formy współpracy. Nie wiedzą, jak dobrać grupę docelową i właściwych influencerów. Nie potrafią określić mierzalnego celu kampanii i ustalić adekwatnych KPI. Boją się negatywnych opinii. Nie potrafią mierzyć efektów. Brakuje im narzędzi do monitoringu kampanii.

ilustracjastrzałka

Pierwszy krok w marketingu za pomocą influencerów to wyszukanie osób, z którymi marka chętnie weszłaby we współpracę. Mapping influencerów to badanie łączące elementy analizy ilościowej, jakościowej oraz audytu social media. Do influencerów możemy dotrzeć poprzez: rankingi, raporty, badania, platformy influencer marketingu oraz narzędzia do monitoringu internetu i social media z analityką influencerów. Ogromną zaletą panelu monitoringu jest dostępność w bazie miliardów dokumentów z całego świata, w oparciu o które możliwa jest analiza w czasie niemal rzeczywistym nie tylko najpopularniejszych influencerów, ale także micro-influencerów. Na świecie widoczny jest wyraźny trend związany z malejącym zaangażowaniem przy wzroście liczby obserwujących dany profil. Moc kilku micro-influenerów może być większa niż jednego większego influencera. Potwierdza to też badanie Newspoint na polskim rynku, w którym przeanalizowane zostało ponad 70 000 profili influencerów.

ilustracjastrzałka
ilustracjastrzałka
ilustracjastrzałka

Wybranie influencerów i uruchomienie kampanii wiąże się z potrzebą ciągłego mierzenia efektów. Wskaźniki, jakie mogą zostać użyte do oceny skuteczności kampanii zależą od celów stawianych sobie na etapie planowania projektu oraz sposobu jego realizacji. Mierzyć możemy:

  • zasięg kampanii (liczba obserwujących profile, wyświetlenia, ruch na stronie marki, który spowodowany był publikacjami w kanałach influencerów)
  • zaangażowanie (kliknięcia, like, reakcje, komentarze)
  • dotarcie do grupy docelowej
  • leady
  • liczba zakupów dokonanych poprzez link afiliacyjny
  • liczba uczestników konkursu/akcji promocyjnej
  • buzz medialny


Robert Stalmach, CEO Newspoint zaznacza, że “potrzebne są narzędzia służące monitorowaniu, porównywaniu i rankingowaniu liderów opinii, wyszukiwaniu naturalnych ambasadorów marek w internecie w obrębie danej tematyki, komunikacji marek z potencjalnymi influencerami i mierzeniu efektów współpracy na linii osoba promująca markę i marka. Gromadzenie ogromnych ilości danych dziś już nie wystarcza. Problemem jest prawidłowa klasyfikacja, analiza, przetwarzanie i interpretacja tych danych. Bardziej niż kiedykolwiek potrzeba więc kompleksowych rozwiązań analitycznych, które odpowiadają na pytanie "dlaczego?", a nie tylko "co?", porównujących wpływ współpracy z influencerami na percepcję marki w grupie docelowej z kosztami takiej współpracy”.

Źródło: Newspoint

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Przewodnik po TikToku od IAB Polska
Dlaczego nie warto lekceważyć potencjału TikToka w działaniach biznesowych? Bo to najszybciej rozwijająca się platforma na świecie, wyprzedzająca konkurencję nie tylko przyrostem nowych użytkowników, ale także dynamiką rozbudowy narzędzi biznesowych dedykowanych twórcom i markom.
 Akt o sztucznej inteligencji (AI Act) - przewodnik IAB Polska
Sztuczna inteligencja szturmem wdarła się do naszej codzienności i pracy. Z jednej strony trudności nastręczać może wielość dostepnych rozwiązań i narzędzi, z drugiej zaś dostosowanie się do nowych unijnych regulacji (AI Act), które niebawem wejdą w życie. 
 SEMbook 2024 – najnowsze trendy w SEO i PPC
Jak osiągać cele marketingowe, gdy warunki dyktuje AI, automatyzacja i personalizacja stają się standardem, a algorytmy wyszukiwarek aktualizują się w zawrotnym tempie? Nowy trendbook Grupy Roboczej SEM IAB Polska prezentuje najbardziej aktualną wiedzę teoretyczną i najciekawsze przykłady jej realizacji w kampaniach PPC i SEO.
Salestube: e-book dla branży e-commerce
Należąca do Group One spółka Salestube zaprezentowała autorski e-book “Odkryj potencjał E-commerce”. Publikacja została stworzona z myślą zarówno o doświadczonych przedstawicielach branży, jak i tych, którzy swoją przygodę z e-commerce dopiero rozpoczynają. Wydanie to kompendium wiedzy w zakresie wdrożeń i rozwoju platform e-commerce, analityki...
Werbe!Punkt zadebiutował na rynku niemieckim
Pierwszy numer Werbe!Punkt trafil już na biurka 5000 aktywnych agencji reklamowych i dystrybutorów w Niemczech. Jesteśmy przekonani, że to wydawnictwo stanie się cennym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich zaangażowanych w świat reklamy.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764