logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Antybakteryjny i antywirusowy lakier wodny Varcotec Lock 3 z certyfikatem Qualitylabs

  PR 21.05.2020, przeczytano 515 razy
ilustracja

Jak informuje firma Printline – polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej, oferowany przez nią antybakteryjny i antywirusowy lakier wodny Varcotec Lock 3 uzyskał certyfikat wydany przez niezależne niemieckie laboratorium QualityLabs z Norymbergi, stwierdzający jego 99,99% skuteczność w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego. Laboratorium w swoich badaniach posługiwało się normą ISO 22196.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/antybakteryjny-i-antywirusowy-lakier-wodny-varcotec-lock-3-z-certyfikatem-qualitylabs,387115,artykul.html

Certyfikat wskazuje, że „w przeciwieństwie do metody standardowej, w której bakterie są poddawane działaniu na wilgotnej powierzchni pokrytej daną substancją, w tym przypadku testy zostały przeprowadzone w temperaturze pokojowej i pod wpływem światła widzialnego. Działanie antybakteryjne ma tu ścisły związek z procesem fotodynamicznym, występującym w testowanej powłoce”. Tym samym firma Varcotec – producent Lock 3 została uprawniona do opatrzenia go znakiem potwierdzającym, że powierzchnie lub elementy pokryte jej lakierem posiadają powłokę o aktywnym działaniu antybakteryjnym.

- Cieszymy się, że w ślad za wcześniejszymi badaniami i testami prestiżowego Fraunhofer Institut, oferowany przez nas lakier uzyskał certyfikat QualityLabs dotyczący jego właściwości antybakteryjnych – mówi Krzysztof Rajkowski, jeden ze współwłaścicieli Printline. – Dotyczy on niemal 100% skuteczności Lock 3 w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego (Staphyloccocus aureus) w odniesieniu do powierzchni stałych i suchych, a więc także papieru i kartonu.

Polski dystrybutor Lock 3 podkreśla, że lakier aplikowany na kartonowe opakowanie czy okładkę książkową, wykazuje silne antybakteryjne i antywirusowe działanie nawet do roku od chwili jego naniesienia na zadrukowaną powierzchnię.

- Z tego też względu na jego wdrożenie decydują się kolejne europejskie drukarnie, także z naszego kraju – mówi Krzysztof Rajkowski. Jak dodaje, cena Lock 3 nie odbiega znacząco od standardowych lakierów typu soft touch, jakie są aplikowane na karton, a przy tym jest tańszy niż np. powszechnie stosowana w uszlachetnianiu folia. Dostępny jest w kilku wariantach: matowym, błyszczącym, wodoodpornym, do bezpośredniego kontaktu z żywnością itd. - Co ważne, pod względem technologicznym zachowuje się identycznie jak standardowe lakiery dyspersyjne, nie wpływając na kolorystykę wydruku, a tym samym – gwarantuje wysoką jego jakość – dodaje. - Lock 3 stanowi bezpieczną dla życia i zdrowia alternatywę dla tradycyjnych lakierów. Dlatego cieszy nas jego rosnąca popularność, wskazująca na to, że zarówno konsumenci, jak też różne firmy wchodzące w skład łańcucha dostaw w naszej branży – przede wszystkim drukarnie – coraz częściej zwracają uwagę na kwestię bezpieczeństwa produktów poligraficznych. Obecna sytuacja na świecie zwiększyła świadomość, dotyczącą różnych aspektów naszego życia, także w odniesieniu do spraw higieny i zdrowia. Druk jest wszechobecny, więc warto zadbać o to, by produkty poligraficzne o różnych zastosowaniach końcowych, takie jak opakowania, etykiety, czy też materiały reklamowe były nie tylko proekologiczne, ale też bezpieczne dla użytkownika. Lakier Lock 3, eliminujący bakterie, wirusy czy grzyby, z pewnością jest jednym ze skutecznych rozwiązań, wychodzących naprzeciw tym oczekiwaniom – kontynuuje.

Grzegorz Sobczyński, drugi ze współwłaścicieli Printline, dodaje:

- Warto nadmienić, że niezależnie od badań QualityLabs (dotyczących Lock 3), fotosensybilator użyty w tym lakierze został przetestowany przez kilka międzynarodowych laboratoriów, działających zgodnie z tzw. Good Laboratory Practices oraz ze standardami OECD. W efekcie uzyskał on kilka odrębnych atestów: OECD 439 (brak działania drażniącego na skórę), OECD 492 (brak działania drażniącego na oczy), OECD 429 i DIN 10993-10 (nieuczulanie), OECD 71 (brak mutagenności) oraz DIN 10933-5 (brak cytotoksyczności). Warto dodać, że fotosensybilator nie występuje w tym procesie jako substancja czynna, ale wyłącznie aktywuje tlen znajdujący się w powietrzu. Oznacza to, że w przypadku lakieru Lock 3 to właśnie powietrze staje się substancją czynną. Wzbudzony tlen jest aktywny przez bardzo krótki okres czasu, po czym powraca do swojego normalnego stanu. Jednak to w zupełności wystarcza, by na lakierze pojawiła się warstwa aktywna o wysokości ok. 0,5 mm. Co więcej, jesteśmy też w posiadaniu wyników badań – również oferowanej przez nas – powłoki rozpuszczalnikowej z tym samym fotosensybilatorem, która w teście ISO 21702 na Influenza A Virus (H1N1), wykonywanej w Eurovir, uzyskała skuteczność na poziomie 99,98%. To pokazuje dodatkowo uniwersalność i efektywność tlenu singletowego w kontekście walki z patogenami.

- Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami wszystkie drukarnie, ale też agencje reklamowe czy użytkowników końcowych, zainteresowanych Lock 3. Chętnie zaaranżujemy testy w siedzibie potencjalnego klienta, oferujemy też wsparcie na etapie wdrożenia lakieru oraz kompleksową opiekę posprzedażową – podsumowuje Krzysztof Rajkowski.

Źródło: Printline Sp.J.

www.printline.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

System do broszurowania Duplo Isaddle w Mazowieckim Centrum Poligrafii
Kolejna w tym roku inwestycja Mazowieckiego Centrum Poligrafii (MCP) zwiększyła jeszcze bardziej potencjał produkcyjny tej firmy. Tym razem drukarnia zakupiła system broszurujący iSaddle z oferty Duplo z trzema wieżami zbierającymi i układarką wysokiego stosu. Odblokował on „wąskie gardło”, jakie utworzyło się tu w przypadku oprawy zeszytowej.  Jak zapewnia...
Akademia Zarządzania Barwą, organizowana przez wydawnictwo Polski Drukarz Sp. z o.o., to w tym roku kolejne branżowe spotkanie online, w którym w ostatnim czasie wzięła udział firma Sun Chemical.  Tematem jej prezentacji podczas tego wydarzenia był zestaw aplikacji i usług, jakie oferuje swoim klientom pod wspólną nazwą SunColorBox. Sun Chemical był jednocześnie...
Pionierski rozwój - druk cyfrowy na elastycznych i rozciągliwych foliach
Koenig & Bauer rozpoczyna współpracę na rzecz dalszego rozwoju RotaJET
Pandemia Covid 19, która w ostatnich tygodniach ponownie zaostrzyła swój przebieg w większości krajów, podobnie jak w wielu innych sektorach odcisnęła wyraźne piętno także na wynikach biznesowych Grupy Koenig & Bauer. W trzecim kwartale poziom zamówień spadł o 13,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego do poziomu 232,6 mln EUR, z kolei...
Automatyczna linia do oprawy w spiralę zamykaną PBW 580S w firmie Ornavi
Firma Ornavi z siedzibą w Kielcach w województwie świętokrzyskim swoją działalność rozpoczęła w 1994 i od tego czasu funkcjonuje z sukcesami na rynku poligraficznym świadcząc usługi dla drukarni i agencji reklamowych.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764