logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Armagedon w „Trójce” - przegląd strat

   26.03.2020, przeczytano 464 razy
ilustracjastrzałka
fot. Mohylek

W zalewie informacji prasowych dotyczących wirusa giną doniesienia dotyczące dramatycznej sytuacji w Programie III Polskiego Radia. W ostatnim czasie z anteny znikają kolejne osoby stanowiące filar redakcyjnego zespołu. Znalazły się wśród nich takie ikony radiowej Trójki jak Wojciech Mann czy Jan Chojnacki.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/armagedon-w-_trojce_---przeglad-strat,386270,artykul.html

O rozpadzie „trójkowego” zespołu redakcyjnego zrobiło się głośno po zwolnieniu Anny Gacek. 9 marca decyzją prezes PR Agnieszki Kamińskiej „nie przedłużono umowy” z dziennikarką, mającą za sobą 19 lat pracy dla stacji. Gacek prowadziła nie tylko autorskie audycje (m.in. Atelier, Aksamit czy Powiększenie), ale także np. wtorkowe wydania W tonacji Trójki z Wojciechem Mannem.

- „Decyzją Prezes Polskiego Radia - ze skutkiem natychmiastowym - nie ma dla mnie miejsca na antenie Trójki.
Ponieważ nie pożegnam się z Wami w audycji, dziękuję Wam tutaj. Jesteście najlepszymi Słuchaczami na świecie. Dziękuję również wszystkim Artystom - relacje z Wami były, są i będą jednymi z najważniejszych w moim życiu.
" - napisała Gacek w facebookowym wpisie z 9 marca.

Rozstanie z Anną Gacek nie było jednak pierwszym w tym roku zniknięciem z anteny Programu III. W styczniu nie przedłużono umowy z Dariuszem Rosiakiem prowadzącym Raport o stanie świata. Z pracy zwolniono także Agatę Kasprolewicz, odsuniętą już w zeszłym roku od prowadzenia audycji w państwowym radiu.

W odpowiedzi na decyzję prezes państwowej rozgłośni Wojciech Mann nie pojawił się w kolejnym wydaniu W tonacji Trójki informując, że rezygnuje ze współpracy z nadawcą. - "Postanowiłem, że to ja podejmę tę decyzję, a nie ktoś za mnie" - powiedział dziennikarz "Gazecie Wyborczej".

- "Wojtku, jesteś - nigdy w czasie przeszłym - moją najlepszą radiową przygodą. To jest zaszczyt, pracować z Tobą, śmiać się z Tobą, nie zgadzać się (tylko muzycznie) z Tobą, śmigać po najwyższych poziomach błyskotliwości, by Ciebie tam spotkać, by Tobie dorównać" – napisała Anna Gacek. Mann związany był ze stacją od końca lat 60-tych. W 2011 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia.

Zwolnienia Gacek i Manna stały się „kropelkami które przepełniły czarę” - jak napisał z kolei Jan Chojnacki, tłumacząc podjętą wkrótce po odejściu Manna decyzję o rozstaniu z Trójką.

- „Osoba, która rządzi Polskim Radiem, nieznana mi pani prezes, w sposób arbitralny i wskazujący na to, że nie ma pojęcia, czym jest radio, podejmuje decyzję, by pozbawić antenę kogoś muzycznie wartościowego. No więc skoro już zaczynają grzebać w muzycznej części Trójki, to uznałem, że nie mogę być jej twarzą” - wyjasnił Chojnacki.

'Dobra zmiana' to jest coś obrzydliwego, to fałsz i zakłamanie, które zioną ze wszystkich stron. Bardzo mnie to przygniata” - stwierdził dziennikarz, prowadzący od 1975 r. legendarną audycję Bielszy odcień bluesa.

W ślady Manna poszła autorka audycji Głowa. Serce. Baza, wokalistka Gabriela Kulka, a także Jan Młynarski, autor audycji Dancing, salon, ulica z Janem Młynarskim. - "Wiem, że wielu moich odbiorców poczuje się opuszczonych, ale przychodzą w życiu chwile gdy po prostu trzeba być przyzwoitym i solidarnym” - wyjasnił Młynarski na Facebooku.

Wkrótce z anteny Programu III znikła także Siesta Marcina Kydryńskiego. Sam dziennikarz wyraził nadzieję, że to zmiana jedynie na czas epidemii, związana ze specjalną ramówką.

- "Czasy są kryzysowe, dynamiczne. Nic dziwnego, że w Trójce, jak i na przykład w TVN, z dnia na dzień zmienia się ramówka. Tak się stało, że – wierzę, iż tymczasowo – zniknęła z niej 'Siesta'. Nie wyciągałbym jednak pochopnych wniosków. Uspokajam słuchaczy: audycja, mam nadzieję, nie znika na stałe. A z pewnością nie jest to moją intencją"  - napisał Kydryński w opublikowanym przez Onet oświadczeniu. - "Z koleżankami i kolegami, z Mistrzami, którzy w ostatnich dniach zniknęli z Trójki zgadzam się w kwestii motywu i meritum, ale nie przejmuję ich metody. Myślę, że to nie jest czas na oddawanie pola. Nie pora na walkower. To jest czas na bliskość ze słuchaczem. Bo nasz słuchacz jest najważniejszy" – zadeklarował Kydryński odnosząc się do ostatnich zmian w Trójce.

Wczoraj o zakończeniu współpracy z państwową stacją poinformowali Wojciech Waglewski i Bartosz Waglewski, autorzy audycji Magiel Wagli.

- "Nasza wspólna przygoda pt. 'Magiel Wagli' dobiegła końca. Było nam niezmiernie miło gościć w Państwa domach" - napisał na Facebooku Wojciech Waglewski. "Odejście 5 fantastycznych dziennikarzy i współpracowników redakcji muzycznej mocno zubożyło ofertę programową... międzypokoleniową i międzygatunkową dotąd. Sposób rozstania się z Anią w niezwykle wielkopańskim i dość osobliwym jak na nasze rozumienie dobrych manier stylu do tego kompletnie nieuzasadnione umocniło nas w przekonaniu o konieczności odejścia" – wyjaśnił muzyk.

Akcja protestacyjna

Na facebookowym profilu Ratujmy Trójkę rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na zorganizowanie akcji protestacyjnej w obronie stacji. - „Zbieramy na akcję protestacyjną w obronie Trójki i wyrzucanych dziennikarzy. Kupimy samochód, który będzie stał na Myśliwieckiej, naprzeciwkko Trójki, będący podstawą do umieszczania banerów i transmisji internetowej. Pieniądze mają pokryc koszt zakupu samochodu (max 2000), ewnetulane ubezppieczenie i opłaty za parking (głównie). Chcemy aby akcja trwała minimum rok.” - napisali organizatorzy, którym udało się zebrać od ok. 400 osób blisko 18 tys. zł.

Mann zakłada profile w social media

Wojciech Mann postanowił utrzymać kontakt ze swymi odbiorcami zakładając profile w mediach społecznościowych. Działa już na Facebooku, Youtube (razem z Piotrem Bukartykiem, który również opuścił stację po odejćiu Manna) i Instagramie, publikując filmiki komentujące sytuację w Trójce, ale także odnoszące się do szerszej sytuacji w kraju. - "Gdybym w tej chwili miał odnieść się do ogólnej sytuacji, jaka panuje, to musiałbym to zrobić skrótowo, a brzmiałoby to powiedzmy sobie otwarcie tak, że w dupie to mam. Auf wiedersehen" – wyjaśnił w jednym z nich.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
brak ikonki
,

Nie widzę problemu w tym, że Mann czy Chojnacki odchodzą, w takich czy innych okolicznościach. Wiadomo, zmienia się miotła, zmienia się sposób zamiatania.
Ale widzę problem w braku następców. ŻADNA polskojęzyczna rozgłośnia radiowa nie ma godnych następców Manna, Chojnackiego, Kaczkowskiego, Niedźwieckiego.

avatar użytkownika
,

Problem jest i polega na tym, że Trójka stanowiła swego rodzaju ewenement na radiowym rynku, zachowując dzięki państwowej kurateli standardy, które w stacjach komercyjnych były nie do utrzymania. To była unikatowa wartość, która - podobnie jak sam zespół redakcyjny - w państwie dbającym o własne zasoby powinna być pielęgnowana i chroniona.

Chodzi nie tylko o to że na miejsce Manna czy Chojnackiego nie znajdzie się już dzisiaj nikogo porównywalnego. Problem jest też taki, że ci ludzie nie znajdą dla siebie miejsca nigdzie indziej - te zniszczone przez partyjnych troglodytów zasoby nie są do odtworzenia w innym miejscu, w jakieś innej stacji, w internecie (mimo prób Manna) itp.

Państwowa kuratela, która przez dziesiątki lat lepiej lub gorzej - ale jednak chroniła ten unikatowy zasób kulturowy, w rekach partyjnych kacyków okazała się trucizną.
  

brak ikonki
,

Stanowiła.
Czas przeszły.
I nie dobra zmiana ten stan rzeczy zmieniła, choć na pewno miała swój udział, ale zadziało się to znacznie wcześniej.

Ci ludzie powinni UCZYĆ nowe pokolenia.
Więc każdy szanujący się wydział mediów/dziennikarski dużej uczelni z pocałowaniem ręki.
Ale czy są w Polsce takie szanujące się wydziały? No właśnie.

Media nie są od chronienia miejsc pracy. Wymiana pokoleniowa musi następować. Wiadomo, powinno się to dziać w inny sposób, ale prawda jest taka, że gdy był dobry czas, nie przygotowano bezpieczników prawnych na czas zły. Teraz są żniwa tej bezmyślności.
  

Najnowsze w tym dziale

Wirtualna Polska i WP Pilot w akcji „Dziękuję bohaterom”
WP zaprasza wszystkich do przesyłania krótkich podziękowań wideo dla osób, które w swojej codziennej pracy walczą ze skutkami pandemii. Materiały zostaną wyemitowane w WP Pilot na specjalnie uruchomionym kanale „Dziękuję bohaterom”.
Kino Polska namawia do pozostania w domach i oglądania polskich filmów
Czas spędzany w domu to dobra okazja do tego, by nadrobić polskie filmy. Kino Polska zachęca widzów do oglądania tego, co najlepsze w polskiej kinematografii.
Polacy aktywni na smartfonach bardziej niż kiedykolwiek
Jak wynika z badania Spicy Mobile od momentu pojawienia się pierwszego w Polsce przypadku zarażenia koronawirusem aktywność Polaków na urządzeniach mobilnych wzrosła skokowo. W czasie epidemii warto zatem pamiętać nie tylko o myciu rąk, ale i czyszczeniu smartfonów – to właśnie po te urządzenia sięgamy kilkadziesiąt razy w ciągu dnia.
Nowa strona MSL Group
Zapraszamy Państwa serdecznie do odwiedzenia strony www agencji MSL, której nowa odsłona dziś ma swoją premierę. Za jej realizację odpowiada wewnętrzny dział digital.
Rock Radio wspiera akcję #pomagamyszpitalom
Trwa internetowa zbiórka pieniędzy na akcję #pomagamyszpitalom! Fundacji KURONIÓWKA wspierającej osoby, które w trudnych chwilach niosą nam wszystkim pomoc. Dzięki działaniom Fundacji pracownicy szpitali otrzymują wzmacniające posiłki zapewniające odpowiednią regenerację. Rock Radio patronuje tej akcji i informuje o niej na swojej antenie, zachęcając wszystkich do pomocy –...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764