logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Art Moves 2016: Toruńskie dzieła w przestrzeni publicznej

   05.09.2016, przeczytano 2137 razy

9 Międzynarodowy Festiwal Art Moves startuje 9 września w Toruniu. Może warto zastanowić się, co możemy zmienić w naszych sposobach myślenia i działania, by przestać żyć pod tak wielką presją? Może warto zrobić to już dziś?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/art-moves-2016%3A-torunskie-dziela-w-przestrzeni-publicznej,29800,artykul.html

W ramach festiwalu, jak co roku, zobaczymy w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Otwarcie odbędzie się 9 września, natomiast już od początku września będzie można oglądać dzieła prezentowane na citylightach.

Sztuka w przestrzeni publicznej to niezbędny komponent nowoczesnego miasta – w każdym znaczącym, europejskim czy polskim mieście: Londynie, Berlinie, Warszawie, Krakowie czy Gdańsku – funkcjonuje projekt, poświęcony sztuce publicznej, prezentujący dzieła artystów w przestrzeni miasta. Międzynarodowy Festiwal Art Moves już od 9 lat prezentuje dzieła sztuki w przestrzeni Torunia.

Festiwal zamienia przestrzeń miasta w ogromną galerię sztuki, gdzie obok debiutantów można oglądać prace artystów o międzynarodowym uznaniu. Sztuka wychodzi w przestrzeń miasta – prace artystów mówią bezpośrednio do odbiorcy. Jest to ogromnie ważne, ponieważ niewielki procent Polaków uczęszcza do tradycyjnych galerii i muzeów. W ramach festiwalu w przestrzeni Torunia prezentowane są prace artystów z całego świata, poruszające ważne, aktualne tematy. W tym roku na nośnikach, które zwykle wykorzystywane są do prezentacji reklam: bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną dzieła, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: „Pod presją. Jak być sobą we współczesnym opresyjnym świecie?

Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat festiwalowego hasła. Tematy corocznych edycji festiwalu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Pod presją. Jak być sobą we współczesnym opresyjnym świecie?”. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 1204 prac, przysłanych przez 643 artystów z 62 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Kuby, USA, Chin, Armenii, Libanu, Rosji, Ekwadoru, Francji, Kirgistanu, Iranu i wielu innych! Ogromne zainteresowanie artystów z całego świata konkursem, wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei imprezy oraz w przestrzeni publicznej – miejscu, które służy tu pogłębionej refleksji i komunikacji społecznej.

Konkursowe hasło można traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Żyjemy pod nieustanną presją: czasu, doskonałości, sukcesu, wyśrubowanych wymagań. Różne grupy nacisku – politycy, media, korporacje, fundamentaliści, radykałowie wywierają na nas presję. Nie tylko jednak oni – my sami również wywieramy na sobie presję. Wszechobecna presja i chaos sprzecznych komunikatów, które do nas docierają, potęgują nasz lęk. Narasta w nas presja wewnętrzna, która każe nam ciągle podnosić sobie poprzeczkę, pracować więcej i szybciej, żyć intensywniej. Presja nigdy nie ustaje – jesteśmy jej poddawani od urodzenia aż po grób. Jak w tej sytuacji być sobą? Cały przekaz reklamowy, którym jesteśmy bombardowani mówi nam: bądź sobą, a równocześnie bądź taki sam jak inni i wybierz ten i ten produkt. Czy można być sobą i równocześnie być takim samym jak inni? Co to znaczy byś sobą? Czy warto być sobą – jedyną, niepowtarzalną istotą ludzką? Jak tego dokonać we współczesnym, opresyjnym świecie?

Jury w składzie:

  • Adam Niklewicz / artysta / North Haven, Connecticut, USA
  • Mark Titchner / artysta / Londyn, Wielka Brytania
  • Małgorzata Augustyniak / historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA / Warszawa, Polska
  • Joanna Górska / artysta, kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves / Toruń, Polska


wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach, usytuowanych na Pl. Rapackiego w Toruniu.

Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt, którego autorami są: Aleksander Piątek i Monika Braksal z Polski i właśnie do nich powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 5000 PLN.

W ramach dziewiątej edycji festiwalu kontynuujemy poszukiwanie źródeł współczesnego, kulturowego i społecznego kryzysu, który toczy zarówno Europę, jak i świat. W zeszłym roku artyści zastanawiali się nad tematem „Co ma wartość? Czy wszystko da się kupić za pieniądze?”, ponieważ kryzys wartości, jak również podporządkowanie wszystkiego pieniądzom są jednymi z głównych źródeł kryzysu. W tym roku podejmujemy temat wszechobecnej presji i nacisku, bo jest to kolejna z przyczyn współczesnego kryzysu. Żyjemy pod nieustanną presją, w totalnym chaosie sprzecznych komunikatów i oczekiwań.  Świat zewnętrzny na nas naciska i my sami na siebie naciskamy. Presja zewnętrzna zamienia się w wewnętrzną i permanentnie naciskamy swój własny przycisk z napisem „PRESJA”.  Zwycięska praca pokazuje właśnie ten paradoks – naciskamy na siebie tak bardzo i żyjemy pod tak silną presją, że jeżeli czegoś z tym nie zrobimy, może się to skończyć katastrofą, zarówno w kontekście indywidualnym, jak i zbiorowym. Zachowujemy się podobnie jak szczury w słynnym eksperymencie laboratoryjnym, w którym naciskały one dźwignię, co wywoływało u nich porażenie prądem i jednocześnie pobudzało w ich mózgach ośrodek nagrody (doznawały więc przyjemności). Mimo odczuwanego bólu nie potrafiły przestać naciskać tej dźwigni. My, ludzie, podobnie jak szczury nie potrafimy przestać, mimo że takie działanie często prowadzi nas do choroby, depresji, a nawet śmierci.

Nie tylko artyści mierzyli się z festiwalowym hasłem, do tworzenia będą mogli włączyć się również nasi widzowie – w ramach Art Moves Workshop odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz pojawi się specjalny, interaktywny bilbord, na którym odbiorcy będą mogli zapisywać własne odpowiedzi na temat „Najbardziej czuję się sobą wtedy, gdy...”

W ramach tegorocznej edycji festiwalu pokażemy prace 19 artystów z 7 państw:

  • Aleksander Piątek, Monika Braksal / Polska
  • Agnieszka Popek-Banach, Kamil Banach / Polska
  • Celeste Fichter / USA
  • Chong Veng (Eddie) Cheang / Chiny
  • Mario Fuentes / Ekwador
  • Martin Roskom / USA
  • Wenjie Huo / Chiny
  • Zuzanna Banasińska / Polska
  • Lex Drewinski / Niemcy / Polska
  • Joanna Ejzler / Polska
  • Adam Niklewicz / USA,
  • Mark Titchner / Wielka Brytania,
  • Taber Calderon / USA,
  • Nicholas Knight / USA,
  • Alain Schibli / Szwajcaria,
  • Joanna Górska, Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska


Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 09.09.2016 o godz. 12.00 na Pl. Rapackiego, w Toruniu.
Będzie mu towarzyszyła akcja artystyczna Galerii Rusz pt. „Najbardziej czuję się sobą wtedy, gdy...”

Program festiwalu

  1. ekspozycja prac artystów na citylightach, umieszczonych na przystankach MZK (całe miasto)
  2. ekspozycja prac artystów na ekranach LED (ul. Czerwona Droga / Aleje Jana Pawła II, ul. Lelewela 33 / Galeria Wnętrz AMC, Skrzyżowanie ul. Łódzkiej i ul. Hallera, ul. Żółkiewskiego / Galeria Copernicus)
  3. ekspozycja pracy Aleksandra Piątka i Moniki Braksal na bilbordach (Warszawa, różne punkty miasta)
  4. ekspozycja prac artystów na bilbordach (Pl. Rapackiego, ul. Chopina, ul. Wały gen. Sikorskiego 13 / CSW, Szosa Chełmińska / Targowisko Miejskie)
  5. Art Moves Workshop / warsztaty dla dzieci i młodzieży / interaktywny bilbord dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Pl. Rapackiego, Bulwar Sztuki przy CSW Znaki Czasu)
  6. Otwarcie festiwalu (Pl. Rapackiego)
  7. Akcja artystyczna Galerii Rusz (Pl. Rapackiego)

Źródło: STGU

www.stgu.pl

Galeria: Art Moves 2016

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Agencja eventowa El Padre już po raz czwarty zdobyła tytuł Agencji Roku w konkursie organizowanym przez Meeting Planner. Z uroczystej gali rozdania nagród zespół wrócił również ze statuetką w kategorii Kongres.
Transform Awards: 5 londyńskich statuetek dla Touchideas
Agencja Touchideas zdobyła aż pięć statuetek podczas jubileuszowej XV edycji międzynarodowego konkursu Transform Awards 2024, który zakończył się właśnie w Londynie.
Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2024
Podczas uroczystej gali w Londynie World Photography Organisation ogłosiła zwycięzców klasyfikacji generalnej konkursu Sony World Photography Awards 2024. Odbywająca się już po raz 17. ceremonia wręczenia nagród jest ważnym corocznym wydarzeniem, które ma na celu wyróżnienie najlepszych fotografów i zaprezentowanie zdjęć i historii, które w...
Trzy nominacje i nagroda Sabre Awards EMEA 2024 dla Publicon
17 kwietnia w Londynie rozdano nagrody Sabre Awards EMEA 2024 dla najbardziej nowatorskich projektów branży PR i komunikacji. Agencja Publicon Services otrzymała aż trzy nominacje – najwięcej z Polski. Jury wyróżniło dwa projekty sponsoringowe: kampanię „Łączy nas najlepszy skład” realizowaną wspólnie z PZPN i Jeronimo Martins oraz roczny raport sponsoringowy dla Grupy...
Kierunek świętuje Dzień Kreatywności
Agencja reklamowa Kierunek Kreatywny świętując Międzynardowy Dzień Kreatywności 21 kwietnia, przygotowała na swoich social media mini konkurs, w którym do wygrania są plakaty przygotowane we współpracy z krakowską artystką MAD MOJO.  
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764