logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Kryptoreklama Virgin Mobile w TVN24?  PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

ilustracja
Fragment strony TVN24 prezentującej relację oraz fragmenty rozmowy z Richardem Bransonem. Po prawej widoczny box upamiętniający Jana Wejcherta www.tvn24.pl

Redakcja TVN24 zaskoczyła widzów czwartkowego programu „Fakty po Faktach” rozmową z Richardem Bransonem, brytyjskim biznesmenem i miliarderem, twórcą Virgin Group, w skład której wchodzi debiutująca właśnie w Polsce sieć telefonii komórkowej Virgin Mobile.

  PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Same fakty również zawierają lokowanie produktu przez reklamowanie w czołówce facebook.com .

avatar użytkownika
,

Tu sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Wprawdzie w mediach publicznych obowiązuje zakaz wskazywania tego typu "zewnętrznych" platform, można jednak zapytać co ma zrobić stacja, która udostępnia jakieś treści kanałami takimi jak serwisy społecznościowe? My mamy możliwość przypięcia niewielkiej ikonki w stopce i taki zabieg - nie wzbudzający podejrzeń o reklamowanie kogokolwiek - jest wystarczający aby być skutecznym, czyli aby zainteresowani dotarli do naszego profilu na Facebooku czy Youtube. Telewizja ma gorzej, bo nie jest w stanie zrobić tego równie dyskretnie. Ale - może mogłaby nieco dyskretniej niż to robi, to fakt. Może jest to - podobnie jak w wypadku serwisu www - kwestia proporcji...  

,

Ale ta stacja ma własny serwis www na którym może umieścić dyskretną ikonkę   

avatar użytkownika
,

Jednak stacja ma prawo zakładać, że część jej odbiorców nie korzysta z tego ich własnego serwisu, bo ma np. w zwyczaju przesiadywać cały dzień na Facebooku, z małą przerwą na wieczorne "Fakty". Z resztą pretensje o czołówkę byłyby z pewnością identyczne również wówczas, gdyby stacja nie dysponowała własnym serwisem www.   

,

Ludzie z branży nie mają pretensji, zauważają jedynie kiepskie rozwiązania.  

avatar użytkownika
,

Dla mnie nie ma różnicy czy w kiepskich reklamujemy mityczne piwo full, w rodzinka.pl nutelle czy w faktach facebook. Na tym polega moc facebook, że reklamowany jest przez takie wielkie firmy.   

avatar użytkownika
,

Jest jednak zdecydowana różnica pomiędzy lokowaniem nutelli w jakimś serialu albo kryptoreklamą Virgin Mobile, a sytuacją z Facebookiem w Faktach: w tych pierwszych wypadkach istniał jakiś reklamodawca zainteresowany umieszczeniem swojego przekazu promocyjnego w programie, zapłacił za to, a może była to "tylko" przysługa w ramach "sieci przyjaciół" - ale realizowane to było w jego interesie, na jego zamówienie, stąd nieujawnienie tego typu inspiracji uważać można za naruszające standardy etyczne i zawodowe.

Tymczasem na wyeksponowaniu marki Faceobook w czołówce Faktów "fejs" z pewnością korzysta, ale nie ma tutaj zależności reklamodawca-media, TVN24 nie manipuluje w tym wypadku treścią redakcyjną w interesie reklamodawcy. Nazywanie tego "reklamą" jest więc nieuzasadnione, choć sam fakt tak ostentacyjnego eksponowania obcej marki - może budzić mieszane uczucia.
  

,

Nie ma żadnej różnicy.

Lokowanie produktu komercyjnego w programie informacyjnym wymaga właściwego oznaczenia (reklama, współpraca, partnerstwo, etc).

Problem jest jednak znacznie głębszy. Firmy bowiem, kładąc nacisk na promowanie fejsa, zapominają o swoich markach.
Co więcej, nie dywersyfikuje się źródeł odwiedzin wychodząc z założenia, że fejs wystarczy.
Tymczasem ruch na fejsie nie przekłada się bezpośrednio na ruch w serwisie.
  

avatar użytkownika
,

Trudno mówić o lokowaniu produktu, skoro nie ma nikogo, kto by go lokował. To sama stacja postanowiła promować swój profil na Facebooku (a nie samego Facebooka), więc w tym wypadku nie widzę nic nie etycznego.

A czy skutecznego - to zupełnie inna sprawa. Specjalistom od PR udało się wmówić klientom, że można jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieść całą masę problemów związanych z marketingiem na Facebooka i tam napawać się puchnącym fanpejdżem, mającym być potwierdzeniem skuteczności takich zabiegów. Cóż za genialne rozwiązanie - zamiast pracować nad własnym serwisem, szukać i budować kanały komunikacji z odbiorcami, wymyślać własne klocki, wystarczy odpalić profil na fb, skorzystać z gotowych narzędzi i schematów działania - i wszystko zrobi się samo, w jednym miejscu...

Oczywiście każdy trzeźwo myślący obserwator od dawna widział, że to są brednie. Wystarczy popatrzeć jakie treści proponują spece od social-marketingu swoim odbiorcom aby zrozumieć, że często służą one wyłącznie nabijaniu licznika fanów, nie mają nic wspólnego z prawdziwą strategią i potrzebami firmy, wabiąc często klientelę zupełnie inną niż klientela firmowa.
  

,

A czymże, jak nie lokowaniem produktu (facebook) w świadomości odbiorcy, jest podawanie adresu do profilu na tymże w czasie trwania audycji, która z produktem nie ma nic wspólnego?
Nie razi w audycji rozrywkowej, ale w serwisie informacyjnym jak najbardziej razi i jest karygodne.
Tak jak wspomniana reklama operatora, która pojawiła się przy okazji rozmowy.

O skuteczności fb można pisać na wiele sposobów i każdy kto ma własne zdanie ma też argumenty je utwierdzające.








  

avatar użytkownika
,

Nie jest lokowaniem produktu coś co nie zostało umieszczone na zamówienie i za wynagrodzeniem. Nie ma tu także żadnej manipulacji - stacja otwarcie przyznaje: "Wybraliśmy facebooka i polecamy tam nasz profil". Nie udaje, że marka fb pojawiła się przypadkiem. To zupełnie coś innego niż przemycanie niepostrzeżenie treści promocyjnych podczas rozmowy o doświadczeniach życiowych i naginanie materiału redakcyjnego pod potrzeby obcego reklamodawcy.  

,

Z ustawy art 4 pkt 21
"Lokowaniem produktu jest przekaz handlowy polegający na przedstawieniu lub nawiązywaniu do towaru, usługi lub ich znaku towarowego w taki sposób, że stanowią one element samej audycji w zamian za opłatę lub podobne wynagrodzenie, a także w postaci nieodpłatnego udostępnienia towaru lub usługi."

Nie ma zatem znaczenia czy fb zapłacił czy też nie zapłacił. Jeśli świadomie został wykorzystany jego znak towarowy, to w myśl ustawy doszło do lokowania produktu.
qed


  

avatar użytkownika
,

"w zamian za opłatę lub podobne wynagrodzenie, a także w postaci nieodpłatnego udostępnienia towaru lub usługi."  

avatar użytkownika
,

Mnie też to bardzo denerwuje, jak za darmo reklamuja tak bogata zachodnia firmę.
Takie cuda tylko u nas.
  

avatar użytkownika
,

Nie ma wątpliwości że Facebook konkuruje z telewizją o czas odbiorcy - i że w tym pojedynku telewizje niespecjalnie sobie radzą. Gdyby rzecz dotyczyła telewizji publicznej, to promowanie własnego konkurenta byłoby rzecz jasna działaniem przeciw interesowi publicznemu. Ale jeśli robi to stacja prywatna, to idzie to na jej rachunek. Można powiedzieć - ich sprawa, widać stacja uznała, że więcej na takim zabiegu zyska niż straci.

Pytanie tylko czy wystarczająco rzetelnie oszacowano zyski i straty - choćby po stronie wizerunkowej. Pojawiają się już analizy pokazujące, że Facebook przestaje być w wielu środowiskach "cool", a życie w jego cieniu zaczyna być - i słusznie - traktowane jako obciach. Jak dodamy do tego fakt, że taki gigant nie ma szansy uniknąć negatywnych ocen i publicznie podnoszonych wątpliwości - jak choćby tych związanych z prywatnością - to zobaczymy jakie obciążenia kryją się za takim ostentacyjnym identyfikowaniem się z tą marką.

Tymczasem coraz wyraźniej widać, że po stronie zysków jest delikatnie mówiąc dziurawo. Kolejne analizy pokazują, że marketing prowadzony z użyciem społecznościówek bywa jedną wielką wydmuszką, a uginające się pod wielkimi liczbami fanów fanpejdże nie przekładają się w żaden sposób na ruch w macierzystym serwisie czy tym bardziej sprzedaż.
  

Najnowsze w tym dziale

Google: Ads Safety Report 2023
Miliardy ludzi na całym świecie, szukając istotnych dla nich informacji, polegają na naszych produktach i usługach. Dotyczy to także reklam. Dlatego zatrudniamy tysiące osób, które każdego dnia dbają o nasz system reklamowy i jego wiarygodność. Dziś publikujemy nasz coroczny Raport na temat bezpieczeństwa reklam (Ads Safety Report), aby podzielić się postępami, jakie...
Facebook przegrywa w sądzie: nie może cenzurować, jak chce i kogo chce
Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie przełomowy wyrok w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować, jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju.
Gremi Media jedynym polskim wydawcą 5. edycji Subscriptions Academy
Gremi Media bierze udział w pięciomiesięcznym prestiżowym programie Subscriptions Academy EMEA 2024, realizowanym przez FT Strategies, pod patronatem Googleʼa. Program ma na celu wspieranie zaawansowanych cyfrowo wydawców w przyspieszaniu wzrostu przychodów ze sprzedaży subskrypcji.
Telewizja Polska integruje działania marketingowe
Telewizja Polska rozszerza Biuro Reklamy o departament marketingu. Dotychczasowe działania marketingowe zostaną połączone w ramach jednego Biura Reklamy i Marketingu pod kierownictwem Marcina Gudowicza. Nowa inicjatywa organizacyjna, która obejmie zarówno działalność marketingową, sprzedażową, jak i reklamową, ma na celu stworzenie efektywnej i spójnej struktury, która...
Radosław Kotarski prowadzącym teleturnieju „Va Banque”
We wtorek, 2 kwietnia o godz. 18:10 TVP2 zaprasza widzów na pierwszy odcinek ,,Va Banque" w całkowicie nowej odsłonie, którego gospodarzem będzie Radosław Kotarski - znany popularyzator wiedzy, pisarz i dziennikarz.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764