logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

CorelDRAW – pułapki na początkujących  PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

ilustracja

Większość małych drukarni do obróbki zdjęć i montażu używa Photoshopa w połączeniu z programem CorelDRAW. Corel uważany jest przez profesjonalistów za program amatorski, służący jedynie do domowego projektowania wizytówek. Ich opinia nie do końca jest sprawiedliwa, a program CorelDRAW służy wielu grafikom i operatorom DTP do składu publikacji i montażu. Oczywiście, muszą oni w umiejętny sposób omijać niedoskonałości programu, aby wydrukowany materiał zgodny był z projektem. Warto więc przybliżyć niektóre zagrożenia i pułapki czekające na początkujących operatorów DTP.

  PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Zastanawiam sie cały czas, dlaczego Autor uparcie zestawia Photoshopa z Corel Draw, skoro pakiet Corela zawiera również Photopainta...? Znacznie łatwiej (i taniej) pracować na jednym programie, a Photopaint w wielu testach (żeby nie było, że to moja prywatna opinia) plasuje się obok, a czasami nawet przed Photoshopem. Poza tą wątpliwością jest ok ;)

avatar użytkownika
,

Dlatego, ze autor pisał do magazynu, który główne jest o Photoshopie - .psd oraz dlatego, że jednak wśród profesjonalistów częściej używa się Photoshopa;-) pozdrawiam, AA  

avatar użytkownika
,

Fakt sam zakup Corel to już pułapka :) fakt że tani ale traci się wiecej czasu na wszelkie prace w tym programie jak to przeliczyć okazuje się że sporo się traci pieniędzy i czasu (w efekcie Corel jest droższy tylko płacimy za to w ratach )no i jak się czegoś nie zauważy w porę to koszt ponownego druku zdecydowanie odradzam chyba że ktoś robi wizytówki na atramentówkę która stoi pod biurkiem :)
Porównywanie Corela do produktów ADOBE to absurd przepaść jest tak duża, faktem jest że Corel w wersji 13 tej zrobił jakieś postępy ale w stosunku do konkurencji to nawet nie ma co porównywać, nie wspomne też o komforcie pracy oraz szybkości o przynajmniej o 1/3 szybciej pracuje się na programach Adobe ,niech ktoś porówna Corel 13 oraz Adobe CS3 bez komentarza. A jeśli chodzi o cały proces przygotowania do druku to w Corel zawsze coś się sypnie płaciłem nie raz więc wiem jak to jest. Odkąd przeszedłem na produkty Adobe to nawet nie sprawdzam PS-ów. Ktoś ma inną opinie ?

avatar użytkownika
,

jak dla mnei to jest opinia kogos kto chyba niezbyt dobrze poznal corela , ja jestem w stanie w corelu zrobic to samo o polowe szybciej niz ktos w ilustratorze i to dobrze go znajacy , jednak jak dla mnie o niebo lepszym programem od photopainta jest photoshop , po prostu zalezy co kto lubi , ja nie mam zadnych problemow z corelem przy wypuszczaniu do druku , a nawet jezeli sa to wiem czego sie wystrzegac , i jak to wypuscic zeby bylo dobrze  

avatar użytkownika
,

> Porównywanie Corela do produktów ADOBE to absurd przepaść jest tak duża, faktem jest że Corel w wersji 13 tej zrobił jakieś postępy ale w stosunku do konkurencji to nawet nie ma co porównywać, nie wspomne też o komforcie pracy oraz szybkości

To porównanie jest podobne, jak zrobienie strony www w Delphi for PHP i kED-zie. Przepaść jest duża i... w pierwszym przypadku otrzymamy "profesjonalną", ciężką stronę php z wieloma winkludowanymi bibliotekami a w drugim małą, zgrabną i szybką, opartą na CSS i zwykle z ciekawszym wyglądem. Jeżeli została zrobiona przez profesjonalistę, który coś potrafi.
Dziś dostałem do druku (wielkoformatowego - 12,5m2, w skali 1:10) "skromny" plik EPS 80MB, a w nim jedno zdjęcie + krzywe. Zapisany (bez dalszych obróbek) przez AI jako PDF zajmował już "tylko" 40MB. Ale zapisany (też bez zmian) jako PDF przez Corela, miał poniżej 8MB. AI jakoś nie potrafił wyeliminować mnogości masek z przeźroczystościami, wykraczającymi znacznie poza obszar druku, jak też fragmentów grafiki "zasłoniętych" maskami, a będącymi poza obszarem druku. W PDFie "niby" ich nie ma, ale to, że ich nie widać nie znaczy, że plik o nich nie pamięta. Corel pozamieniał maski z obiektami pod nimi na same obiekty z odpowiednimi właściwościami i przyciął do rozmiaru strony, co zaowocowało objętością pliku mniejszą o ponad 90% niż wejściowy EPS.
Zarówno AI jak i Corel mają swoje wady i zalety (pracuję na obu) ale broniąc Corela (zalety AI są i tak ogólnie znane) należy przyznać, że ten "amatorski" Corel umiejętnie używany często umożliwia pracę szybszą, prostszymi środkami i potrafi dawać bardziej logiczne i uporządkowane pliki wynikowe. Nie tylko wizytówki (swoją drogą obszar roboczy Corela znacznie przekracza maksymalne wymiary w AI, co jest czasem wygodne, jeśli ktoś nie myśli przy tym o eksporcie do bitmap w skali 1:1 :)). Oczywiście - jeśli zna się zasady i stosuje je w praktyce... Swoją drogą, ani AI ani Corel nie mają tak intuicyjnej obsługi, jaką oferował kiedyś stary Designer. Choćby dodawanie spod prawego klawisza myszy do dowolnego punktu w obiekcie trzeciego wymiaru i zmianę w podobny sposób jego położenia przez współrzędne. Efektywnego stosowania tego programu i jego dużych wtedy możliwości można było się nauczyć w godzinę.
Co do Photopainta i Photoshopa - też mają swoje wady i zalety, ale osobiście preferuję Photoshopa z uwagi na jego filozofię pracy z bitmapami. I niecierpliwie czekam, kiedy w końcu przestanie się rozróżniać programy na przeznaczone do wektorów i bitmap. Kiedy (kiedy, a nie czy) taki się ukaże i zachowa zalety obu, przejmie wielu klientów...
  

avatar użytkownika
,

Przepaść pomiędzy pakietem Adobe'a a Corel'a topnieje przy każdej edycji. Chociaż sam chętnie pracowałbym w tym pierwszym przyzwyczajenie i uposażenie stanowiska robi swoje. Aktualnie walcze z pakietem X3 i mogę śmiało powiedzić, że najwieksza bolączka starszych wersji, czyli brak stabilności odeszła w zapomnienie i wraz z nią spadają moje chęci na zmiane softu. Czekam tylko na poprawkę odwzorowania kolorów i zlikwidowanie domyślnego czarnego cienia.

Moja rada dla osób tworzących publikacje w Corelu.
- zamiast sprawdzać wielokrotnie każdy element polecam zrasteryzowanie wszystkiego niemal (poza tekstem, ktory w X3 ładnie jest już generowany do PS, czy PDF) i mieć swięty spokój:)

PS. Pracuję w PP nie w PS, wiec nie skomentuje tipsów dotyczących tego drugiego

,

Co do koloru cienia w Corelu X3 wyeliminowano juz ten bład i miesza z 4 kolorów (niezgodnośc w informacji)

,

Nie moge zrozumiec dlaczego Corel jest stawiany w takiej pozycji. Corel a Photoshop to przeciez zupelnie inne proogramy i nie mozna ich porownywac. Photoshop jest do grafiki rastrowej a Corel do wektorowej. Po za tym jezeli autor uwaza ze Corel jest slabym programem, to niech lepiej sie najpierw nauczy go obslugiwac a potem niech cos pisze..
pozdr

avatar użytkownika
,

Nie chodzi o porównywanie Corel'a i Photoshop'a, bo to rzeczywiście niemożliwe, ale o ich wzajemną współpracę.
Co do opinii o "słabym Corel'u" również bym się spierał, gdyż używam go od lat, ale trzeba przyznać że rzeczywiście jest w nim sporo pułapek, do których trzeba się przyzwyczaić. Oczywiście dyskusji na temat wyższości Corel'a i Illustratora/In-design'a było już tyle, że lepiej nie wywoływać kolejnej :)
  

Najnowsze w tym dziale

Na co e-sklepy powinny zwracać uwagę, by zyskać klienta
Polska gospodarka po pandemii koronawirusa zdecydowanie odżyła, dzięki czemu możemy swobodnie wybierać między różnymi formami robienia zakupów. Miało to także wpływ na sam przebieg sposobu w jaki ich dokonujemy. Dziś możemy robić je tak, jak jest nam w danym momencie najwygodniej – stacjonarnie lub cyfrowo. Według raportu „Omni-commerce. Kupuję...
Od 100 tys. do 1,8 mln - jak Intenson rozwinął swój sklep internetowy
Intenson SA (wcześniej: Intenson Europe), jeden z liderów polskiej branży superfoods, zwiększa przychody z kanału online. W I kw. 2022 wyniosły one już 1,8 mln zł1, w porównaniu z 888 tys. rok wcześniej i 109 tys. zł w 2020, w tym samym okresie. Michał Lasocki, prezes spółki, opowiada o szczegółach.
Find Your way! Blank Studio o wayfindingu
Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, dlaczego w jednych budynkach czujesz się lepiej niż w innych? Dlaczego jedna przestrzeń pozwala Ci robić zakupy z dużo większą przyjemnością, a pobyt w innej niemal zawsze wiąże się ze stresem? Być może znasz też sytuację, gdy bardzo się spieszysz, a na terenie wielkopowierzchniowego parkingu nie potrafisz...
Nie jest łatwo być szefem w 2022. Pracodawcy znajdują się między młotem a kowadłem. Wysoka inflacja przy niskim bezrobociu podnosi oczekiwania finansowe pracowników. Powszechne zmęczenie pandemią i stres związany z niepewną sytuacją geopolityczną przekładają się na obniżoną motywację. Tymczasem zaangażowanie i kreatywność pracowników to klucz do sukcesu...
Doram design przechodzi rebranding z Rio Creativo
Doram design to polska manufaktura, w której powstają wysokiej jakości, ręcznie wykończone meble ogrodowe. Od 2002 roku oferuje swoim klientom luksusowy wypoczynek, kładąc nacisk na indywidualne wymagania każdego z nich. Meble Doram design można znaleźć zarówno w luksusowych hotelach, jak i w prywatnych ogrodach. Ważną grupą odbiorców są także architekci...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764