logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Artystka skazana

   22.07.2003, przeczytano 5606 razy

Wyrokiem skazującym zakończył się w piątek pierwszy proces przeciwko artyście w Polsce. Dorota Nieznalska, autorka głośnej instalacji przestrzennej "Pasja", została uznana przez sąd w Gdańsku za winną obrazy uczuć religijnych, jakiej dopuściła się w grudniu ubiegłego roku w trójmiejskiej galerii Wyspa.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/artystka-skazana,1750,artykul.html

Artystka została skazana na 6 miesięcy ograniczenia wolności polegającego na wykonywaniu nieodpłatnie kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie oraz pokrycie kosztów procesu w całości. Wyrok nie jest prawomocny. Obrońca zapowiedział apelację od wyroku.

Doniesienie do prokuratury złożyli w grudniu 2002 roku złożyły trzy osoby prywatne, reszta oskarżycieli, około dziesięć osób, to posłowie Szumska i Strąk z rodzinami oraz gdańscy działacze LPR. Zarzucili oni Nieznalskiej, że dzieło prezentowane w galerii Wyspa stanowi rozmyślną obrazę uczuć religijnych. Instalacja przedstawiała m.in. krzyż, w który wpisany był penis.

W trakcie trwającego pół roku procesu powołano kilkudziesięciu świadków, większość świadczyła przeciwko Dorocie Nieznalskiej (wśród nich znalazł się m.in. Rektor ASP w Gdańsku). Zaledwie kilku broniło artystkę - m.in. prof. Grzegorz Klaman, promotor dyplomu młodej Nieznalskiej. Sąd nie zdecydował się na powołanie biegłych, a w akcie oskarżenia zapisano, że "...artystyczny cel działania sprawcy nie jest wystarczający do wykluczenia znieważającego charakteru działań ze względu na ich formę...". W uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że "krzyż jest symbolem cierpienia i wykorzystanie tego symbolu w tak szokujący sposób jest obrazą uczuć religijnych".

Dorota Nieznalska jest młodą gdańską artystką, w latach 1992 - 1999 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku (w pracowni Prof. F. Duszeńki oraz pracowni multimedialnej G. Klamana). W 1998 roku nawiązała współpracę z galerią Wyspa, w której wystawiono kilka lat później jej "Pasję". Nieznalska miała pięć wystaw indywidualnych, jej dzieła pokazywano w kilkunastu wystawach zbiorowych. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców i Naukowców.

Na zdjęciu Dorota Nieznalska (Spam.art.pl)

Źródło: Polska.pl

Zob. też naszą informację o dalszych reperkusjach tej sprawy:
http://www.signs.pl/article.php?sid=1944

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
brak ikonki
,

i bardzo dobrze - takich artystow to mamy pelno na ulicach - palantow ktorzy sami siebie do konca nie rozumieja a jedyne co potrafia to "szokowac" - to takie modne juz od wielu lat...
Szkoda ze tak malo dostala. Powinna przynajmniej pare lat popracowac w jakims hospicjum albo domu starcow jako sprzataczka i zobaczylaby wtedy co dla ludzi znaczy krzyz i z czym sie kojarzy...

avatar użytkownika
,

Ja również wolałbym, aby krzyż pozostał symbolem, a nie obiektem kaźni, jakiej dokonują na nim artyści poszukujący rozgłosu. Nie widziałem tej instalacji, myślę jednak, że dojrzałość artystyczna Doroty Nieznalskiej i poziom jej pracy nie mają tu nic do rzeczy. W kraju, w którym nie wolno spłodzić knota, nie powstanie bowiem również nic wartościowego. W cywilizowanym świecie instytucje państwowe walczą o zapewnienie i poszerzanie zakresu swobody eksperymentów i potknięć, bo tylko wśród tych potknięć pojawiają się bardzo rzadko rzeczy wybitne.

Normalne państwo dba o kulturę wcale nie w imię jakichś ideałów, ale we własnym, praktycznym interesie, widząc w niej jeden z najważniejszych gwarantów swej ciągłości i siły.

W Polsce państwo zabrało się jednak za niszczenie pola, na którym wzrasta kultura i robi to pod dyktando polityków, tłumacząc się "obrazą uczuć". Sąd bardziej przejął się uczuciami jakiegoś posła i jakichś "działaczy" politycznych, niż interesem publicznym i stratami, jaki ten proces przyniesie całej kulturze. Łatwo sobie wyobrazić, co pomyśli teraz każdy decydent, szef galerii, wydawca itd., zanim zdecyduje się na pokazanie czy dofinansowanie kontrowersyjnego projektu. To jest totalna klęska, coś, co wprowadza autocenzurę przypominającą czasy stalinowskiego soc-realizmu. W zamian za co? Za danie kilku politykom szansy na bezpłatny czas antenowy?

W państwie prawa skazuje się za takie rodzaje "obrazy", które prowadzą do krzywdzenia innych ludzi. W Polsce rasistowskie nagonki, sączenie nienawiści i kłamstw, organizowane często pod religijnym sztandarem i raniące od lat uczucia religijne zwykłych ludzi, uchodzą jednak nagminnie uwadze wymiaru sprawiedliwości i "obrońców" moralności.
Proces Nieznalskiej i wyrok sądu uważam za hańbiący, zbliżający Polskę do kręgu cywilizacyjnego, w którym kobiety posiadające nieślubne dziecko skazywane są w myśl zaprezentowanej przez sąd logiki na śmierć przez ukamienowanie. W obronie uczuć religijnych oczywiście.

Łukasz Łukasiewicz
  

avatar użytkownika
,

TVP1 pokazała zaledwie część instalacji Doroty Nieznalskiej (elemant A), tzn. sam krzyż + łańcuch...
A gdzie genitalia (element B)?

Proponuję Pani Dorocie na otarcie łez, a przemawia przeze mnie czysty pragmatyzm - wystawienie na otwartą licytację elementu B !
Gwarantuję, że znajdzie się cała masa potencjalnych nabywców.

C'est la vie...

Swastyka nikogo nie drażniła raptem 2500 lat temu w Azji, zatem członki do góry i "kupą mości Panowie (Panie)...

avatar użytkownika
,

Skandalem jest taki wyrok, każdy artysta ma prawo do przedstawiania swoich dzieł niczym nie skrępowany.
Pamiętajmy że sztuka niezna granic i nieznosi kagańców.
Mam tylko nadzieje że sąd wyższej instancji będzie kierował się prawem i zdrowym rozsądkiem a nie służalczością wobec kleru i jego popleczników którzy chcą kneblować artystów.

avatar użytkownika
,

Tak oczywiście że nie zna granic... Świadczą o tym chociażby malowidła na pociągach czy budynkach... Sądzę że sztuka (o ile w tym przypadku można mówić o jakiejkolwiek sztuce) nie może ranić czyichkolwiek uczuć! Miło by szanownemu panu było, gdyby jakiś artysta wszedł nocą do pańskiego mieszkania i wytatuował panu żonę w swastyki??? (głupi przykład :) Przecież sztuka nie znosi kagańców!!!  

avatar użytkownika
,

Chyba mamy bardzo różne pojęcia sztuki.
To oczym pan pisze nazywano zawsze WANDALIZMEM i nic wspólnego ze sztuką nie ma.
z poważaniem
  

Najnowsze w tym dziale

Prime Choice - Jakub Józef Orliński w kampanii PRM.com
PRM to nowa marka na mapie Europy, która powstała z myślą o społeczności modowej awangardy wrażliwej na piękno, estetykę i jakość. W jej ofercie znajdziemy marki z najwyżej półki, łącząc high-end ze stylem miejskim. Marka miksuje modę z kulturą, co idealnie prezentuje w pierwszej odsłonie kampanii ,,PRIME CHOICE”, której twarzą został światowej...
„Dizajn na fali” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Trwa cykl rozmów o polskim dizajnie ,,Dizajn na fali” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W gronie uznanych gości odbywają się dyskusje nie tylko o jakości kształcenia przyszłych projektantów, ale również o sposobach pogłębiania świadomości producentów, przedstawicieli władz i konsumentów dobrego wzornictwa....
Lidl z kampanią UEFA Euro 2024: Lidl Kids Team
Jako Oficjalny Partner UEFA EURO 2024, Lidl Polska rozpoczyna program Lidl Kids Team, w ramach którego dzieci mają szansę wyjść na murawę razem z polskimi zawodnikami przed meczami UEFA EURO 2024! Sieć ogłasza konkurs, w ramach którego rodzice lub opiekunowie mogą wygrać miejsce w Lidl Kids Team dla swojego dziecka w wieku od 6 do 10 lat – niezależnie od płci,...
Zostań Aquaphorianinem – kampania reklamowa Aquaphor
Międzynarodowy koncern AQUAPHOR, producent filtrów do wody z zakładami produkcyjnymi w Estonii (UE) , coraz silniej działa na polskim rynku, kreując potrzeby filtracji wody, a także promując zmiany na lepsze. Ściśle łączy się to z misją firmy, którą jest zapewnienie czystej wody wszystkim mieszkańcom naszej planety poprzez zmianę wody na...
Blog Hochland Polska – wywiady na 30-lecie firmy
Pod koniec 2023 roku Hochland Polska rozszerzył swoją stronę karierową www.tujestpysznie.pl o wyjątkową sekcję blogową. Projekt „ Od skupu mleka po Wasze talerze” to cykl wywiadów na 30-lecie firmy prowadzony przez wewnętrzny zespół Employer Branding.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764