logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Autocenzura w „Sukcesie”: Jakubas wyjaśnia, dziennikarze odchodzą

   31.03.2006, przeczytano 1672 razy

Zbigniew Jakubas, prezes spółki wydającej miesięcznik Sukces, wyraził ubolewanie w związku z sytuacją jaka powstała wokół magazynu. Wczoraj z pracy zrezygnowali kolejni dziennikarze, w tym zastępcy redaktor naczelnej.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/autocenzura-w-sukcesie%3A-jakubas-wyjasnia%2C-dziennikarze-odchodza,3755,artykul.html

W przesłanym wczoraj do mediów oświadczeniu Jakubas zaznaczył, że zespół redakcyjny nie uczestniczył w usuwaniu felietonu z wydrukowanych egzemplarzy pisma.

Prezes Multico-Press poinformował również, że w majowym numerze miesięcznika opublikowane zostaną wszystkie dokumenty związane ze sprawą.


Pełna treść oświadczenia:

"Decyzja wydawcy magazynu Sukces była dla mnie w pewnym stopniu zrozumiała, ze względu na atmosferę, jaka obecnie panuje wokół mediów, dlatego przyjąłem ją do wiadomości. Nauczony doświadczeniem wielu ciągnących się latami procesów wytaczanych mediom, rozumiałem asekuracyjne działanie pionu wydawniczego magazynu. Zawsze byłem również zdania, że bezwzględnie musimy szanować prawdę i prawo prasowe. Jeżeli je naruszymy, musimy zareagować.

Jako czytelnik Sukcesu życzyłbym sobie, aby nie było błędów w żadnym materiale tego czasopisma, a także, żeby pismo z Kancelarii Prezydenta zostało opublikowane w całości w kolejnym numerze gazety. Jako czytelnik chciałbym również móc przeczytać następny felieton Manueli Gretkowskiej.

Jako właściciel Sukcesu nigdy nie ingerowałem w proces tworzenia tej gazety. Najlepiej wiedzą to moi pracownicy. Równocześnie jednak czuję się moralnie odpowiedzialny za dopuszczenie do zaistniałej sytuacji. Dlatego wyrażam ubolewanie zarówno wobec Kancelarii Prezydenta, twórczyni, a także wobec całego środowiska dziennikarskiego, które gwałtownie zareagowało na tą rzeczywiście kuriozalną w swojej formie ingerencję wydawcy. W ten sposób został również skrzywdzony nasz zespół dziennikarski, niesłusznie pomawiany o uczestniczenie w ingerencji wydawcy.

Zawsze miałem pełne zaufanie do zespołu redakcyjnego oraz Karoliny Korwin-Piotrowskiej. Jednak sadzę, że to, co się wydarzyło, dużo nas nauczyło. Jestem przekonany, że wszyscy: właściciel, wydawca i zespół, wyjdziemy z tego doświadczenia mądrzejsi. Jednocześnie wierzę, że możemy liczyć na czytelników, którzy pamiętają, że dotychczas Sukces wielokrotnie udowadniał swoją polityczną niezależność i odwagę w prezentowaniu różnych opcji politycznych. Wierzę również, że środowisko dziennikarskie znowu będzie nas darzyć dotychczasowym zaufaniem i wspólnie będziemy rozwijać czasopismo, wyciągając wnioski z popełnionych błędów i rozsądnie oceniając sytuację.

W najbliższym numerze Sukcesu zostanie opublikowana całość dokumentów, związanych z tą sprawą, tak aby wszyscy zainteresowani mogli sobie wyrobić własne zdanie."


Z pracy w magazynie zrezygnowała Karolina Korwin-Piotrowska, pełniąca obowiązki redaktora naczelnego. Na ręce dyrektor wydawniczej Marioli Wiercińskiej wypowiedzenia złożyli również Agnieszka Prokopowicz i Eryk Mełgwa, zastępcy redaktor naczelnej i Monika Stukonis, szefowa działu reportażu.

Wcześniej o zerwaniu współpracy z miesięcznikiem poinformowali Manuela Gretkowska, Justyna Pochanke, Tomasz Sekielski, Łukasz Grass, Małgorzata Szumowska, Katarzyna Nosowska i Dariusz Basiński.

Źródło: MediaRun.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

RL Media nawiązało współpracę z Pierwszą Ligą Piłkarską
RL Media, jeden z domów mediowych należących do największej, niezależnej grupy komunikacyjnej Group One, nawiązał współpracę z Pierwszą Ligą Piłkarską (Fortuna 1 Liga). Zadaniem spółki będzie doradztwo, consulting w obszarze pozyskiwania partnerów biznesowych i sponsoringu.
Otwarcie Eurowizji Junior 2019 z rekordową oglądalnością
Aż 3,4 mln widzów (dane MOR*, 3,2 mln – dane NAM**) w momencie najwyższej oglądalności, zaś średnio 2,2 mln widzów (dane MOR*, prawie 2 mln – dane NAM**) obejrzało uroczystą Ceremonię Otwarcia Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2019, jaka odbyła się w poniedziałkowe popołudnie w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Polska powitała uczestników...
Program „Misja Esport” odnotował znakomity wynik oglądalności odcinka, który był poświęcony premierze gry FIFA 20 oraz startowi drugiej edycji turnieju Ekstraklasa Games. Program obejrzano już ponad 590 tys. razy.
Tomasz Włodarczyk w Sport.pl
1 stycznia 2020 r. do zespołu serwisu Sport.pl dołączy Tomasz Włodarczyk, dotychczas wieloletni dziennikarz „Przeglądu Sportowego”. Wzmocni dział piłkarski serwisu przed gorącym okresem Euro 2020.
Gemius przejmuje pomiar ruchu internetowego w Danii
Firma Gemius podpisała trzyletnią umowę z Danske Medier Research (DMR), niezależnym dostawcą danych dla duńskiego indeksu online (Danish Online Index) - oficjalnego pomiaru duńskiego ruchu internetowego.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764