logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

CASE STUDY: Automatyzacja reklam dla Pizzaportal

  PR 09.07.2020, przeczytano 326 razy
ilustracja

Czy da się zrealizować kampanię reklamową online dla kilku tysięcy restauracji tak, by była aktualna, w czasie rzeczywistym i nie wprowadzała klientów w błąd? Tak, kluczem do sukcesu jest automatyzacja reklam! Dodatkowo, rozwiązanie może przynieść gigantyczne oszczędności. Dzięki współpracy z Bluerak, PizzaPortal wydała ponad milion złotych mniej na reklamę i zanotowała rekordowy zwrot z inwestycji na poziomie 2800%.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/automatyzacja-reklam-dla-pizzaportal,387728,artykul.html

PizzaPortal.pl w ciągu 10 lat rozwinęła się tak dynamicznie, że rozpoczęła w tym czasie współpracę z ponad 4000 restauracjami w całym kraju. Chcąc zoptymalizować działania reklamowe dla kilku tysięcy różnych lokali gastronomicznych, PizzaPortal.pl rozpoczęła współpracę z agencją marketingu internetowego Bluerank.

Najważniejszą kwestią, którą podniosła PizzaPortal.pl były działania optymalizacyjne w czasie realizacji kampanii Google Ads w sieci wyszukiwania. Wyzwaniem dla prowadzenia marketingu w tym obszarze były dynamiczne zmiany – nawet do 200 000 dziennie – na koncie reklamowym. W rezultacie Bluerank i PizzaPortal.pl wypracowali skuteczne narzędzie automatyzujące zmiany.

Podstawowe wyzwanie: zrozumieć restauracje

Dostępność usług w branży gastronomicznej zmienia się często z godziny na godzinę – w zależności od obłożenia restauracji czy dostępności towaru. Nie sposób skutecznie przewidzieć, kiedy klienci zaczną więcej zamawiać, bo wpływ na e-delivery może mieć m.in. pogoda, wydarzenia kulturalne w regionie, a nawet okolicznościowe święta (kto nie słyszał o światowym dniu pizzy?).

Niewątpliwą zaletą PizzaPortal.pl jest zagregowanie wielu różnych restauracji w jednym miejscu. To, co jest mocną stroną marki, było także prawdziwym wyzwaniem w zarządzaniu kampaniami online. Różne godziny pracy, zmiany w menu czy w możliwości dostawy, a także obszar dostawy – to tylko niektóre ze zmiennych, o których trzeba pamiętać przy każdym reklamowanym obiekcie. Rzadkie aktualizowanie informacji mogło spowodować ryzyko, że każdy użytkownik mógł trafić na zamkniętą restaurację i nie dostać żadnych wskazówek, co dalej. W ciągu jednego dnia takich zmian było nawet 200 000.

- Indywidualna specyfika potrzeb Pizzaportal.pl wymagała niestandardowego podejścia. Wspólnie, przy bardzo ścisłej współpracy, przygotowaliśmy system innowacyjny w swoim działaniu i silnie spersonalizowany pod kątem tak dynamicznego środowiska, jakim jest gastronomia online. – mówi Jacek Tkaczuk, Head of R&D Bluerank

Strategia narzędzia: tylko aktualne informacje

Specjaliści PizzaPortal.pl regularnie optymalizowali kampanie Google Ads, dzięki czemu narzędzie mogło bazować na najnowocześniejszych i przetestowanych rozwiązaniach, a współpraca mogła być skoncentrowana wyłącznie na skutecznych działaniach reklamowych.

ilustracjastrzałka

W efekcie powstał system wykorzystujący Google Ads API, który pobierał informacje z niestandardowego feeda i na jego podstawie dokonywał konfiguracji. Feed ten jest bazą wszystkich dostępnych w aplikacji lokali razem z informacją o możliwości dostawy. Dzięki temu nieaktualne reklamy w sieci wyszukiwania nie obciążały budżetu, a także nerwów zamawiającego.

- W tym momencie automatyzacja działań marketingowych przestaje być pieśnią przyszłości, a staje się obowiązkiem firm, które potrzebują dalej skalować swoje działania marketingowe. W naszym przypadku efekty biznesowe widać gołym okiem – zrealizowaliśmy dokładnie tę samą liczbę konwersji oszczędzając rok do roku 1 200 000 zł. To realny wzrost rentowności działań, który doceniono w konkursie European Search Awards, wyróżniając nas aż w trzech kategoriach. – komentuje Tomasz Michalski, Head of Performance Marketing Pizza Portal

Automatyzacja na 2800% ROI

Oprócz zmian z zakresu User Experience nacisk w czasie prac został położony na oszczędzanie czasu specjalistów i jak najmniejszym obciążeniu budżetu. Dokładnie zaplanowane działania – ujednolicenie struktury kampani, stworzenie dedykowanego thesaurusa oraz zunifikowanie procesu tworzenia reklam – generowały dużo pracy na początkowym etapie, a z czasem prowadziły do szybkiego zwrotu z inwestycji.

W porównaniu do 2018, działania reklamowe z narzędziem do automatyzacji dały w efekcie:

  • 40% kosztu konwersji
  • 27% CPC
  • 40 godzin zaoszczędzonego czasu specjalistów w miesiącu
  • 2800% ROI (planowana liczba konwersji została zrealizowana za 1 200 000 zł mniej niż zakładano na początku)

Pomysł i projekt zyskał nominację w konkursie European Search Awards w aż trzech kategoriach. Wyniki konkursu poznamy 3 września 2020 roku.

ilustracjastrzałka

Źródło: Bluerank Sp. z o.o.

www.bluerank.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Jak wygląda PR w dobie pandemii?
Według czerwcowego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego Monitoring gospodarki cyfrowej, w czasie wiosennego zamrożenia gospodarki liczba aktywnych sklepów internetowych na jednej z platform e-commerce wzrosła o niemal 15 proc.[1] Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez PWC, w obliczu kryzysu ponad 52 proc. polskich firm handlowych z sektora MŚP[2] zdecydowało się na...
Komunikacja B2C a B2B: podstawowe różnice
Rzadko w Polsce możemy zaobserwować stanowiska dedykowane komunikacji B2B. Rolę specjalistów w tym zakresie pełnią działy sprzedaży i w wybranych organizacjach komórki korporacyjne. Wzrost konkurencyjności na rynku zaowocuje jednak wyodrębnieniem w większym stopniu niż obecnie specjalizacji w kontekście komunikacji biznesowej, których rolą będzie budowa...
Według Harvard Business Review pozyskanie nowego klienta kosztuje nawet do 25 razy więcej niż utrzymanie dotychczasowego[1]. Tymczasem raport „The State of Customer Service in 2020” pokazuje, że 93% pracowników obsługi klienta uważa, że konsumenci mają dziś znacznie większe oczekiwania[2]. Jak zatem w aktualnych warunkach rynkowych zatrzymać klientów?
Umowy prawa autorskiego w pracy kreatywnego
Podpisywanie umów prawa autorskiego jest nieodłączną elementem pracy w sektorze kreatywnym. Wcześniej czy później przyjdzie Ci zmierzyć się z umowami prawa autorskiego, dlatego im szybciej dowiesz się czym one są i co powinny zawierać, tym lepiej. Jakie umowy prawa autorskiego powinien znać każdy kreatywny? Czym jest umowa o przeniesienie...
Narodowy Instytut Dziedzictwa z nową identyfikację wizualną
Narodowy Instytut Dziedzictwa odświeża wizerunek – bazująca na dotychczasowym logotypie nowa identyfikacja wizualna zyskała dynamiczny, żywy i współczesny charakter. Odświeżenie brandingu NID miało na celu zachowanie możliwie wielu dobrych elementów z dotychczasowego logo przy jednoczesnym uporządkowaniu elementów samego znaku, języka graficznego marki i materiałów...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764