logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Przedsiębiorcy chcą jasnych przepisów i prostego systemu podatkowego

  PR 23.10.2015, przeczytano 813 razy
ilustracjastrzałka
Źródło - BIG InfoMonitor, badanie MillwardBrown „Zatory płatnicze w mikro, małych i średnich firmach”, wrzesień 2015, 600 ankietowanych firm - z czego 300 mikro (z wyjątkiem samozatrudnienia), 200 małych i 100 średnich.

Mały i średni biznes to koło zamachowe polskiej gospodarki. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor spytało przedstawicieli MŚP, co mogłoby im pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na pierwszych miejscach przedsiębiorcy wymienili bardziej czytelne przepisy i uproszczenie systemu podatkowego. Zależy im na tym w większym stopniu niż na obniżce  podatków.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/przedsiebiorcy-chca-jasnych-przepisow-i-prostego-systemu-podatkowego,26351,artykul.html

Mikro (od 0 do 9 zatrudnionych), małe (od 10 do 49 pracowników) i średnie (od 50 do 249 pracowników) firmy stanowią 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce i odpowiadają za stworzenie aż 70 proc. miejsc pracy w naszym kraju, generując jednocześnie 48,5 proc. polskiego PKB – wskazują dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Co szczególnie warte podkreślenia, spośród wszystkich grup przedsiębiorstw, największy udział w tworzeniu PKB mają mikroprzedsiębiorstwa. Opracowany przez PARP „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2013–2014” szacuje, że wynosi on ok. 30 procent.


Źródło: PARP, „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2013–2014”  dane 2012 r.

To, jak zmienia się klimat działania dla przedsiębiorców w Polsce, dobrze pokazuje przygotowywany przez Bank Światowy ranking „Doing Business 2015”, pozycjonujący  państwa pod kątem najbardziej przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorczości. W zeszłym roku w zestawieniu tym Polska przesunęła się w górę o 13 pozycji – na 32. miejsce wśród 189 krajów. Bank Światowy wkrótce opublikuje nowe wyniki. Jeśli nawet w zestawieniu na rok 2016 nie odnotujemy tak spektakularnej zmiany, to i tak postęp jest ogromny.

W najnowszej edycji badania „Zatory płatnicze w mikro, małych i średnich firmach”  przygotowanego na zlecenie BIG InfoMonitor przez Millward Brown spytaliśmy m.in. o to, jakie działania powinni podjąć polscy ustawodawcy, by prowadzenie działalności gospodarczej było łatwiejsze. Wśród ankietowanych znalazły się zarówno firmy posiadające, jak nieposiadające zatorów płatniczych. Oczekiwania ze strony biznesu w obu grupach są jednoznaczne. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się przejrzystość przepisów prawnych (17 proc.) i uproszczenie systemu podatkowego (17 proc.). Trzecią pożądaną zmianę stanowi obniżenie podatków (15 proc.). Niewiele dalej znalazła się obniżka składek na ZUS (po 14 proc.), a tuż za nią oczekiwanie wdrożenia ułatwień w prowadzeniu działalności. Dużo mniejsze znaczenie, zdaniem przedsiębiorców, ma ograniczenie biurokracji i kontroli, czy równe traktowanie przez prawo.

- Znaczący wpływ na rozwój i produktywność  małych i średnich firm, które są fundamentem polskiej przedsiębiorczości, może mieć uproszczenie obecnie obowiązujących regulacji, np. podatkowych, administracyjnych, prawnych - mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor. - Pracodawcy i właściciele firm, chcąc przede wszystkim skupić się na prowadzeniu biznesu, otwarcie przyznają w badaniach, że każde uproszczenie i ułatwienie obowiązujących procedur może mieć znaczący wpływ na efektywność biznesową tak dla przedsiębiorstwa, jak i dla gospodarki – dodaje Mariusz Hildebrand.

Opinie respondentów badania BIG InfoMonitor pokrywają się z odpowiedziami przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu Światowego Forum Gospodarczego (WEF), publikującego ranking konkurencyjności gospodarek różnych krajów. Ankietowani w tym badaniu przedstawiciele firm jako największy problem dla konkurencyjności polskiej gospodarki wskazali prawo podatkowe oraz bariery prawa pracy. Jako mocne strony Polski wymienili natomiast: niski poziom przestępczości, stabilność cen oraz stabilną sytuację ustrojową i odpowiednie przepisy dewizowe – przytacza treść raportu NBP. W tym roku w rankingu WEF Polska zajęła 41. miejsce wśród 140 klasyfikowanych państw.
 
Dalsze tworzenie systemu przyjaznego przedsiębiorcom będzie z pewnością jednym z kluczowych zadań stojących przed polskimi ustawodawcami. W dobie globalizacji, przy niesprzyjających warunkach w kraju, coraz więcej przedsiębiorców może bowiem decydować się na założenie firmy poza jego granicami. Z zeszłorocznych szacunków brytyjskiego Centre for Entrepreneurs wynika, że Polacy otworzyli w Wielkiej Brytanii blisko 22 tys. firm, a kolejnych 65 tys. Polaków jest samozatrudnionych. Z kolei, jak szacuje polska ambasada w Berlinie, u naszego zachodniego sąsiada, do końca 2014 r. zostało zarejestrowanych ok. 180 tys. samych tylko jednoosobowych przedsiębiorstw z udziałem polskich obywateli.

Źródło: BIG InfoMonitor

www.BIG.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Obserwacja zachowań 450 tys. konsumentów w ponad 710 obiektach wykazała, że w I kwartale br. ruch w galeriach spadł o blisko 5% rdr. Natomiast odwiedzających było o niecały 1% mniej niż rok wcześniej. Częstotliwość wizyt zmniejszyła się rok do roku o ponad 4%, za to zwiększył się czas spędzany w tego typu placówkach. Ostatnio był średnio dłuższy o ponad 2...
Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?
Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć elektronicznie? Jest projekt ustawy, który usuwa archaiczny nakaz zachowania formy pisemnej, obowiązujący od 2000 roku . Oszczędności z wyeliminowania papierowych umów leasingu mogą wynieść ok. 15 mln zł rocznie – szacuje Carsmile.
Co Polacy kupują przez internet? Trendy w e-commerce
Klienci, którzy przyzwyczaili się do kupowania w sieci, są w niej coraz aktywniejsi. W konsekwencji z roku na rok w wielu kategoriach poziom wydatków rośnie, a co za tym idzie, zwiększa się także wartość polskiego rynku e-commerce.
Zetki o Zetkach. Jakie jest pokolenie Zet w Polsce?
Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą...
Odczyt Barometru EFL na II kwartał br. wyniósł 52,6 pkt. i jest o 0,1 pkt. wyższy w ujęciu kwartalnym i o 4,9 pkt. wyższy w ujęciu rocznym. Obecnie odnotowana wartość to najwyższy wynik od II kwartału 2021 roku (52,8 pkt.), a w ostatnich pomiarach zauważalny jest systematyczny wzrost wartości wskaźnika Barometru. Eksperci EFL zwracają także uwagę na rosnący już od roku...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764