logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Badanie Gemius/PBI: Piłkarski czerwiec kontra siatkarski wrzesień

  PR 06.11.2018, przeczytano 1345 razy
ilustracjastrzałka

W roku 2018 odbyły się dwa wydarzenia niezwykle ważne dla fanów sportów zespołowych. Pierwszym był mundial w Rosji (14 czerwca – 15 lipca), w którym Polska reprezentacja niestety odpadła w fazie grupowej. Drugim były Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn w Turynie (9-30 września), z których nasi rodacy wrócili ze złotymi medalami. Które z tych wydarzeń cieszyły się większym zainteresowaniem Polaków? Ciekawych danych na ten temat dostarczają analizy z badania Gemius/PBI.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/badanie-gemius-pbi%3A-pilkarski-czerwiec-kontra-siatkarski-wrzesien,380037,artykul.html

Piłkarze – przegrali na boisku, zwyciężyli w internecie

Pomimo znacząco lepszych wyników, jakie osiągnęła reprezentacja siatkarska, to właśnie mundialowe rozgrywki cieszyły się większym zainteresowaniem wśród internautów. Podczas mistrzostw w piłce nożnej liczba fanów śledzących newsy sportowe wynosiła średnio 10,6 miliona osób, a podczas MŚ w siatkówce – 8 milionów.

WP SportoweFakty, Onet Sport i Sport.pl (Agora) w top 3 serwisów

Zarówno w trakcie mundialu, jak i podczas MŚ w siatkówce, trzema najpopularniejszymi serwisami sportowymi były portale: WP (SportoweFakty), Onetu (Onet Sport) oraz Agory (Sport.pl). Zestawienie nie uległo drastycznym zmianom, ale warto zauważyć wysoką, 7 pozycję działu „siatkówka” na stronie Przeglądu Sportowego w okresie MŚ w Turynie.

ilustracjastrzałka

Kobiety lubią siatkówkę, ale uwielbiają piłkę nożną

Ciekawe wyniki przyniosła również analiza dotycząca tego, która z płci najbardziej interesowała się daną dyscypliną w okresie rozgrywek sportowych. Średnia liczba kobiet śledzących newsy sportowe w maju (miesiąc przykładowy) wyniosła 2,6 mln użytkowniczek. W okresie MŚ w siatkówce lekko wzrosła: było to 2,8 miliona w ciągu tygodnia, jednak o wiele bardziej zauważalny wzrost przyniósł mundial: były to aż 4,2 miliony internautek! Średnia liczba mężczyzn śledzących serwisy sportowe w maju wynosiła 5,4 mln. W trakcie mundialu ich aktywność wzrosła (6,3 mln), a w okresie trwania MŚ w siatkówce zmniejszyła się do 5,1 mln.

ilustracjastrzałka

Siatkarski finał – wyniki oglądalności

W dniu, gdy biało-czerwoni rozgrywali finałowy mecz (30 września), liczba internautów była o 1,6 mln wyższa niż wynosi średnia dla tego miesiąca (4,7 mln vs 3,1 mln). Co ciekawe, tutaj również większy przyrost zainteresowania odnotowano w przypadku kobiet. Liczba Pań  zainteresowanych tego dnia informacjami sportowymi była ponad dwukrotnie wyższa, niż średnia dla pozostałych dni miesiąca (1,9 mln vs 0,9 mln), podczas gdy w przypadku mężczyzn wzrost ten był mniejszy i wyniósł 717 tys. (2,8 mln vs 2,1 mln).

ilustracjastrzałka

Dzieci i młodzież wolą „nogę”, starsi – „siatkę”.

Podczas analizy poszczególnych grup wiekowych również znaleziono ciekawą zależność. W grupie 7-24 to piłka nożna „zwyciężyła” nad siatkówką. W okresie mundialu najmłodsza grupa badanych stanowiła 17,32% użytkowników w serwisach sportowych, a podczas MŚ w siatkówce – tylko 15,23% (średnie dopasowanie grupy 7-24 w maju wynosiło 15,14%). Z kolei wśród starszych badanych (55-75) królowała siatkówka (24,53% wszystkich użytkowników w trakcie MŚ w siatkówce vs. 21,55% w przypadku mundialu. Średnie dopasowanie w maju wynosiło 22,28%).

ilustracjastrzałka

Przewaga fanów piłki nożnej wśród młodszego pokolenia może wynikać z tego, że piłkarze są medialnie o wiele bardziej eksponowani niż siatkarze, a co za tym idzie ta dyscyplina sportu jest w tej grupie bardziej popularna – mówi Anna Oziębło, dyrektor ds. badania Gemius/PBI. – Piłkarze promują też wiele marek, które są atrakcyjne dla tej grupy wiekowej: chipsy, napoje gazowane, napoje izotoniczne, smartfony. Najistotniejsze wydaje się jednak to, że o ile podczas mundialu polscy piłkarze nie osiągnęli spektakularnego sukcesu, o tyle jest wśród nich kilku zawodników, którzy są na co dzień gwiazdami europejskich klubów. Dzieci i młodzież, a w szczególności chłopcy, wśród swoich idoli wymieniają często Roberta Lewandowskiego, obserwują także poczynania innych piłkarzy z naszej reprezentacji: Grzegorza Krychowiaka, Wojciecha Szczęsnego, Kamila Glika czy Łukasza Fabiańskiego. Mundial był zatem okazją do tego, by zobaczyć swoich ulubieńców w akcji. 

Źródło: Gemius/PBI

www.gemius.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Pakiet Ukraina - 10 nowych kanałów w ofercie Vectry
Od 16 kwietnia 2024 roku Vectra, wiodący dostawca usług internetowych, telewizyjnych i telefonii komórkowej w Polsce, wprowadza specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej tematyce — od wiadomości po rozrywkę, sport, edukację i programy dla dzieci.
II tura w mediach społecznościowych – porównanie kandydatow
Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów...
Fake kNOw more: emocje a podatność młodzieży na dezinformację
Młodzi ludzie są bardzo narażeni na manipulację w internecie. Często klikają w różne treści nie zdając sobie sprawy, że robią to pod wpływem emocji. To właśnie one stanowią punkt wyjścia w programie Fake kNOw more , który pokazuje młodzieży, że lepsze rozpoznawanie emocji, pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje także te w internecie....
Raport Seegame: potencjał reklamowy Twitcha
Reklamy na platformach live streamingowych są coraz popularniejszym sposobem dotarcia do pożądanych grup odbiorców – na Twitchu, już co trzecia osoba zwraca na nie uwagę 1 . Które kreacje przyciągają wzrok społeczności, co motywuje ją do oglądania reklam, a także jakie elementy powinien zawierać angażujący przekaz? Open Mobi (na...
Polskie Radio z wpisem o stanie likwidacji w KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem 100% akcji Spółki, informuje, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, na mocy którego Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji. Jedynym uprawnionym organem do zarządzania Spółką jest likwidator Paweł Majcher.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764