logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Badanie Gemius/PBI: Piłkarski czerwiec kontra siatkarski wrzesień

  PR 06.11.2018, przeczytano 434 razy
ilustracjastrzałka

W roku 2018 odbyły się dwa wydarzenia niezwykle ważne dla fanów sportów zespołowych. Pierwszym był mundial w Rosji (14 czerwca – 15 lipca), w którym Polska reprezentacja niestety odpadła w fazie grupowej. Drugim były Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn w Turynie (9-30 września), z których nasi rodacy wrócili ze złotymi medalami. Które z tych wydarzeń cieszyły się większym zainteresowaniem Polaków? Ciekawych danych na ten temat dostarczają analizy z badania Gemius/PBI.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/badanie-gemius-pbi%3A-pilkarski-czerwiec-kontra-siatkarski-wrzesien,380037,artykul.html

Piłkarze – przegrali na boisku, zwyciężyli w internecie

Pomimo znacząco lepszych wyników, jakie osiągnęła reprezentacja siatkarska, to właśnie mundialowe rozgrywki cieszyły się większym zainteresowaniem wśród internautów. Podczas mistrzostw w piłce nożnej liczba fanów śledzących newsy sportowe wynosiła średnio 10,6 miliona osób, a podczas MŚ w siatkówce – 8 milionów.

WP SportoweFakty, Onet Sport i Sport.pl (Agora) w top 3 serwisów

Zarówno w trakcie mundialu, jak i podczas MŚ w siatkówce, trzema najpopularniejszymi serwisami sportowymi były portale: WP (SportoweFakty), Onetu (Onet Sport) oraz Agory (Sport.pl). Zestawienie nie uległo drastycznym zmianom, ale warto zauważyć wysoką, 7 pozycję działu „siatkówka” na stronie Przeglądu Sportowego w okresie MŚ w Turynie.

ilustracjastrzałka

Kobiety lubią siatkówkę, ale uwielbiają piłkę nożną

Ciekawe wyniki przyniosła również analiza dotycząca tego, która z płci najbardziej interesowała się daną dyscypliną w okresie rozgrywek sportowych. Średnia liczba kobiet śledzących newsy sportowe w maju (miesiąc przykładowy) wyniosła 2,6 mln użytkowniczek. W okresie MŚ w siatkówce lekko wzrosła: było to 2,8 miliona w ciągu tygodnia, jednak o wiele bardziej zauważalny wzrost przyniósł mundial: były to aż 4,2 miliony internautek! Średnia liczba mężczyzn śledzących serwisy sportowe w maju wynosiła 5,4 mln. W trakcie mundialu ich aktywność wzrosła (6,3 mln), a w okresie trwania MŚ w siatkówce zmniejszyła się do 5,1 mln.

ilustracjastrzałka

Siatkarski finał – wyniki oglądalności

W dniu, gdy biało-czerwoni rozgrywali finałowy mecz (30 września), liczba internautów była o 1,6 mln wyższa niż wynosi średnia dla tego miesiąca (4,7 mln vs 3,1 mln). Co ciekawe, tutaj również większy przyrost zainteresowania odnotowano w przypadku kobiet. Liczba Pań  zainteresowanych tego dnia informacjami sportowymi była ponad dwukrotnie wyższa, niż średnia dla pozostałych dni miesiąca (1,9 mln vs 0,9 mln), podczas gdy w przypadku mężczyzn wzrost ten był mniejszy i wyniósł 717 tys. (2,8 mln vs 2,1 mln).

ilustracjastrzałka

Dzieci i młodzież wolą „nogę”, starsi – „siatkę”.

Podczas analizy poszczególnych grup wiekowych również znaleziono ciekawą zależność. W grupie 7-24 to piłka nożna „zwyciężyła” nad siatkówką. W okresie mundialu najmłodsza grupa badanych stanowiła 17,32% użytkowników w serwisach sportowych, a podczas MŚ w siatkówce – tylko 15,23% (średnie dopasowanie grupy 7-24 w maju wynosiło 15,14%). Z kolei wśród starszych badanych (55-75) królowała siatkówka (24,53% wszystkich użytkowników w trakcie MŚ w siatkówce vs. 21,55% w przypadku mundialu. Średnie dopasowanie w maju wynosiło 22,28%).

ilustracjastrzałka

Przewaga fanów piłki nożnej wśród młodszego pokolenia może wynikać z tego, że piłkarze są medialnie o wiele bardziej eksponowani niż siatkarze, a co za tym idzie ta dyscyplina sportu jest w tej grupie bardziej popularna – mówi Anna Oziębło, dyrektor ds. badania Gemius/PBI. – Piłkarze promują też wiele marek, które są atrakcyjne dla tej grupy wiekowej: chipsy, napoje gazowane, napoje izotoniczne, smartfony. Najistotniejsze wydaje się jednak to, że o ile podczas mundialu polscy piłkarze nie osiągnęli spektakularnego sukcesu, o tyle jest wśród nich kilku zawodników, którzy są na co dzień gwiazdami europejskich klubów. Dzieci i młodzież, a w szczególności chłopcy, wśród swoich idoli wymieniają często Roberta Lewandowskiego, obserwują także poczynania innych piłkarzy z naszej reprezentacji: Grzegorza Krychowiaka, Wojciecha Szczęsnego, Kamila Glika czy Łukasza Fabiańskiego. Mundial był zatem okazją do tego, by zobaczyć swoich ulubieńców w akcji. 

Źródło: Gemius/PBI

www.gemius.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Sprzedaż e-wydań prasy o 40 proc. w górę, a e-booków o 41 proc.
W marcu spółka E-Kiosk, do której należą platformy eKiosk.pl, eGazety.pl i Nexto.pl z prasą cyfrową i e-bookami oraz agencja marketingowa eContentLAB.pl, osiągnęła 40 procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży e-wydań w stosunku do lutego br. oraz 41 procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży e-booków.
Ponad 2,45 mln nazw w domenie .pl
Na koniec marca 2020 roku w Rejestrze domeny .pl znajdowały się 2 451 074 nazwy aktywne w DNS (o 2,48% mniej niż w poprzednim kwartale). W pierwszym kwartale 2020 roku zarejestrowano 196 124 nazwy w domenie .pl (najwięcej w marcu), o ponad 7 tys. więcej niż w kwartale poprzednim. Średnia dzienna liczba rejestracji wyniosła 2 155 nazw, co oznacza, że rejestrowano prawie 90 domen na...
Facebook zdążył przywyknąć do płacenia grzywien za naruszenie danych osobowych swoich użytkowników. Kolejna kara, tym razem nałożona przez Kanadyjskie Biuro ds. Konkurencji, wynosi 6,5 mln dolarów.
Play rozszerza ofertę pakietów telewizyjnych dla użytkowników PLAY NOW i PLAY NOW TV. Operator wprowadza do oferty nowy pakiet NEWS, w którym znajdą się popularne kanały informacyjne: TVN24, TVN24BiS, Euronews, Bloomberg i BBC World News.
Aplikacje i serwisy z Grupy Adretail z ponad dwucyfrowym wzrostem oglądalności
W kwietniu serwisy z Grupy AdRetail agregujące akcje rabatowe w sieciach handlowych, tj. Promoceny, Promocyjni, Okazjum i Ding, odnotowały wyjątkowo duże wzrosty w porównaniu do marca br. Liczba realnych użytkowników (RU) zwiększyła się o 36%. Przybyło też 42% odsłon (PV). Wskaźniki najbardziej poszły w górę na urządzeniach mobilnych – RU o 47% (na...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764