logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Ranking cytowań sierpień 2018

  PR 24.09.2018, przeczytano 683 razy
ilustracjastrzałka

Z opracowania wynika, że liderem cytowań wśród dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (207), za nią: Rzeczpospolita (137)  oraz Dziennik Gazeta Prawna (90). Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazły się Polska The Times (25), na drugim – Głos Wielkopolski (8), a na trzecim – Dziennik Bałtycki (6). Wśród tygodników ogólnopolskich najczęściej cytowano Do Rzeczy (69), Wprost (50) i Tygodnik Powszechny (44).


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ranking-cytowan-sierpien-2018,379452,artykul.html

Ranking cytowań

Dzienniki ogólnopolskie

W sierpniu liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (207). Najczęściej odwoływano się artykułów, które ukazały się 21, 22 sierpnia i nawiązywały do kulis „afery podsłuchowej”. Dziennikarze przypomnieli, że tak zwana »afera podsłuchowa« wstrząsnęła kilka lat temu polską sceną polityczną. Kelnerzy z dwóch warszawskich restauracji rejestrowali rozmowy czołowych osobistości świata polityki i biznesu. Podsłuchy podłożone zostały na zlecenie biznesmena branży węglowej Marka Falenty. Taśmy zostały upublicznione w 2014 r. Wiele wskazuje na to, że sprawa będzie miała ciąg dalszy. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, powołując się na anonimowe źródło, politycy PiS mieli wiedzieć o podsłuchach pół roku przed wybuchem afery. Drugie miejsce zajęła Rzeczpospolita (137), a na trzecim uplasował się Dziennik Gazeta Prawna (90). Na kolejnych pozycjach znalazły się: Fakt (89), Super Express (57), Przegląd Sportowy (46), Nasz Dziennik (23), Puls Biznesu (15), Gazeta Polska Codziennie (2).

Dzienniki regionalne

Wśród dzienników regionalnych na pierwszej pozycji uplasował się Polska The Times (25). Drugie miejsce należało do dziennika Głos Wielkopolski (8), a na trzecim miejscu znalazł się Dziennik Bałtycki (6).

Tygodniki ogólnopolskie

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszej pozycji znalazł się tygodnik Do Rzeczy (69). Najczęściej cytowano fragmenty wywiadu z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który został opublikowany 27 sierpnia: „Jeżeli Trybunał dopuści się precedensu i usankcjonuje zawieszenie prawa przez Sąd Najwyższy, to nasz rząd zapewne nie będzie miał innego wyjścia, jak doprowadzić do drugiego precedensu, czyli zignorować orzeczenie TSUE jako sprzeczne z traktatem lizbońskim oraz z całym duchem integracji europejskiej”. Drugie miejsce w naszym rankingu zajęło Wprost (50), a trzecie należało do – Tygodnika Powszechnego (44).

Ranking cytowań i informacji

Dzienniki ogólnopolskie

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (213). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (161), a na trzecim Dziennik Gazeta Prawna (97). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Rzeczpospolitej (24).

Dzienniki regionalne

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Polska The Times (29), na drugim Gazeta Krakowska (13), a na trzecim Dziennik Bałtycki i Głos Wielkopolski (10). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Gazety Krakowskiej (9).

Tygodniki ogólnopolskie

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazł się tygodnik Do Rzeczy (106), na drugim Wprost (76), a na trzecim Tygodnik Powszechny (47). Najwięcej informacji pojawiło się na temat tygodnika Do Rzeczy (37).

Źródło: Newton Media

Dodatkowe informacje:

Metodologia

Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych
(lista poniżej). Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 do 31 sierpnia
2018 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita).

Cytowania i/lub informacje danego tytułu w tymże nie były uwzględnione w raporcie. Do sumy cytowań i/lub informacji nie zostały także wliczone wzajemne cytowania i/lub informacje między następującymi grupami tytułów*:

Gazeta Wyborcza, metrocafe.pl;

Fakt, Newsweek Polska, Przegląd Sportowy;

Rzeczpospolita, Parkiet;

Gazeta Polska Codziennie, Gazeta Polska;

Dziennik Bałtycki, Dziennik Łódzki, Dziennik Zachodni, Gazeta Krakowska, Gazeta Wrocławska, Głos Wielkopolski, Kurier Lubelski, Dziennik Polski, Express Ilustrowany, Nasze Miasto;

Echo Dnia, Gazeta Codzienna Nowiny, Gazeta Lubuska, Gazeta Pomorska, Gazeta Współczesna, Głos - Dziennik Pomorza, Kurier Poranny, Nowa Trybuna Opolska;

Express Bydgoski, Nowości;

Gazeta Olsztyńska, Dziennik Elbląski;

Wprost, Do Rzeczy.

*tytuły pogrupowano głównie na podstawie ich przynależności do tej samej grupy medialnej

Każdy artykuł został przeczytany i sklasyfikowany jako cytowanie bądź informacja. Suma cytowań i informacji oddaje rzeczywistą liczbę artykułów, w których pojawił się choć raz tytuł badanego medium. Pojawienie się tytułu kilkukrotnie w jednym artykule jest traktowane jako jedna wzmianka.

Jako cytowanie zaliczono wszystkie artykuły, które bezpośrednio cytowały i odwoływały się do artykułów umieszczonych w badanych mediach.

Klasyfikacja przebiegała m.in. na podstawie takich sformułowań jak:

Fakt pisze, informuje, itp.;

X w wywiadzie dla Rzeczpospolitej powiedział;

Według Gazety Wyborczej;

lub przytoczenia fragmentu tekstu w cudzysłowie czy podania źródła informacji - często w nawiasie,
np. (Fakt, 14.01.2016).

Jako informację potraktowano wszystkie inne wzmianki, w których była mowa o badanym źródle, m.in. rankingi sprzedaży.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Facebook przegrywa w sądzie: nie może cenzurować, jak chce i kogo chce
Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie przełomowy wyrok w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować, jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju.
Gremi Media jedynym polskim wydawcą 5. edycji Subscriptions Academy
Gremi Media bierze udział w pięciomiesięcznym prestiżowym programie Subscriptions Academy EMEA 2024, realizowanym przez FT Strategies, pod patronatem Googleʼa. Program ma na celu wspieranie zaawansowanych cyfrowo wydawców w przyspieszaniu wzrostu przychodów ze sprzedaży subskrypcji.
Telewizja Polska integruje działania marketingowe
Telewizja Polska rozszerza Biuro Reklamy o departament marketingu. Dotychczasowe działania marketingowe zostaną połączone w ramach jednego Biura Reklamy i Marketingu pod kierownictwem Marcina Gudowicza. Nowa inicjatywa organizacyjna, która obejmie zarówno działalność marketingową, sprzedażową, jak i reklamową, ma na celu stworzenie efektywnej i spójnej struktury, która...
Radosław Kotarski prowadzącym teleturnieju „Va Banque”
We wtorek, 2 kwietnia o godz. 18:10 TVP2 zaprasza widzów na pierwszy odcinek ,,Va Banque" w całkowicie nowej odsłonie, którego gospodarzem będzie Radosław Kotarski - znany popularyzator wiedzy, pisarz i dziennikarz.
Komunikat Spółki Telewizja Polska S.A. w likwidacji
W dniu 21 marca br. Telewizja Polska S.A. w likwidacji skierowała do prokuratury zawiadomienie w sprawie szeregu nieprawidłowości przy zawieraniu umów, w których zaciągane były wielomilionowe zobowiązania, co narazić mogło TVP na szkodę wielkich rozmiarów. To efekt trwających działań kontrolnych prowadzonych w Spółce.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764