logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Bankructwa Polaków - spełnia się czarny scenariusz?

  PR 08.04.2021, przeczytano 342 razy

Pierwszy kwartał tego roku przyniósł ponad 4700 upadłości konsumenckich. I z każdym miesiącem bankrutów przybywa. W całym 2020 roku było 13 000 upadłości, a więc czarny scenariusz dotyczący podwojenia tej liczby powoli się spełnia – przekonują eksperci serwisu Upadanie.pl.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/bankructwa-polakow---spelnia-sie-czarny-scenariusz,390949,artykul.html

Przypomnijmy, że rekordowy był jak na razie grudzień 2020 roku. Ogłoszono wówczas ponad 1800 upadłości konsumenckich. W styczniu br. było to 1505 upadłości, w lutym – 1590, a w marcu – 1631 (dane: Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej).

– Początek roku był tylko ciszą przed burzą. Widać obecnie wyraźnie tendencję wzrostową w upadłościach. Podwojenie liczby bankrutów z zeszłego roku staje się bardzo realne. Tym bardziej, że nie widać poprawy koniunktury w gospodarce, a kolejny lockdown potrwa pewno do maja lub czerwca. – mówi Przemysław Furmanek, ekspert serwisu Upadanie.pl.

Najmłodszy polski bankrut w 2021 roku ma zaledwie 14 lat. Najstarszy 90. Podobnie jak w poprzednich latach średnia wieku upadłego konsumenta to 50 lat. Najwięcej upadłości dotyczy osób w wieku 40-49 lat (25,84 proc.) i 30-39 (21,39 proc.). Częściej upadłości ogłaszają obecnie mężczyźni (52,07%), niż kobiety (47,93%).

- Utrata pracy jest tylko jedną z przyczyn problemów finansowych Polaków. Zadłużenie, w które wpadają, spowodowane jest także: chorobą, wzrostem cen na rynku, niskimi zarobkami, a przede wszystkim brakiem kontroli nad wydatkami. Rodzina z dochodem 5000 zł netto nie zawsze odmawia sobie wakacji zagranicznych za kilkanaście tysięcy złotych. I tu zaczynają się problemy, bo przecież te pieniądze trzeba pożyczyć. – tłumaczy Przemysław Furmanek z serwisu Upadanie.pl.

Na koniec 2020 roku zaległości Polaków w bazie danych Krajowego Rejestru Długów wyniosły 48 mld zł. W 2019 roku było to 45,7 mld zł. I choć generalnie Polacy nie lubią zaciągać zewnętrznych zobowiązań finansowych, jest pokaźna grupa (36 proc.), która lubi taką formę zakupów.

Duże kłopoty finansowe mają także osoby starsze, w wieku 60 lat i więcej. Odpowiadają obecnie za 27,02 proc. wszystkich upadłości konsumenckich w Polsce. W przypadku emerytów/rencistów wyjście z długów jest najtrudniejsze.

- Seniorzy żyją zwykle z niskich emerytur oraz rent i nie zawsze mogą dorabiać. Chętnie za to pożyczają pieniądze na swoje bieżące zobowiązania oraz na wsparcie rodziny. W przypadku śmierci jednego z małżonków zaczynają się problemy, które prowadzą coraz częściej do upadłości. – wyjaśnia Adam Pasternak z serwisu Upadanie.pl.

Źródło: Upadanie.pl

www.upadanie.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Ministerstwo Finansów szykuje nowy oręż do walki z szarą strefą. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zasadę, że firma zatrudniająca na czarno będzie musiała doliczać do swojego przychodu wynagrodzenia zapłacone „pod stołem”. Nieuczciwy pracodawca zapłaci też z własnej kieszeni zaległy podatek pracownika i jego składki na ubezpieczenie - donosi serwis...
Rewolucja w podatku dochodowym?
Po tygodniach oczekiwania rząd przedstawił projekt zmian w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i niektórych innych ustaw. W przypadku Polskiego Ładu sprawdza się powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach. Wśród zaproponowanych zmian znajdują się bowiem sztandarowe projekty podniesienia kwoty wolnej od podatku i drugiego progu, które należy ocenić pozytywnie. Jest...
Ryczałt według Polskiego Ładu – obniżki stawek podatku dla wybranych, wzrost kosztów dla wszystkich
W ostatnim czasie rząd mocno promował opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym.  Zapowiadane obniżki stawek podatku nie będą jednak dotyczyły wszystkich, którzy rozliczają się według tej formy. Dodatkowo Ministerstwo Finansów planuje podniesienie dla nich kosztów związanych ze składką zdrowotną. W efekcie zmian wszyscy ryczałtowcy będą płacić na...
Czy pandemia pomoże rozwinąć moją branżę? Opinie MŚP
W 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL od początku pandemii koronawirusa w Polsce, widać kontynuację pozytywnego trendu z poprzedniego kwartału, zgodnie z którym kondycja firm MŚP poprawia się. 33 proc. przedsiębiorstw ocenia, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy sytuacja w ich branży poprawi się. To zbliżony wynik do poprzedniego pomiaru (32 proc.) i jeden z...
Warszawa 2021

Uchwały krajobrazowe - stan prac: Warszawa 2021

Warszawska uchwała krajobrazowa została przegłosowana 16 stycznia 2020 r. Miesiąc później Wojewoda Mazowiecki opublikował rozstrzygnięcie nadzorcze i stwierdził nieważność całej uchwały. Powodem takiej decyzji nie była niechęć Wojewody do porządkowania przestrzeni publicznej, ale niezgodność zapisów uchwały z prawem. Podstawowymi zastrzeżeniami były:...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764