logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Bankructwa Polaków - spełnia się czarny scenariusz?

  PR 08.04.2021, przeczytano 286 razy

Pierwszy kwartał tego roku przyniósł ponad 4700 upadłości konsumenckich. I z każdym miesiącem bankrutów przybywa. W całym 2020 roku było 13 000 upadłości, a więc czarny scenariusz dotyczący podwojenia tej liczby powoli się spełnia – przekonują eksperci serwisu Upadanie.pl.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/bankructwa-polakow---spelnia-sie-czarny-scenariusz,390949,artykul.html

Przypomnijmy, że rekordowy był jak na razie grudzień 2020 roku. Ogłoszono wówczas ponad 1800 upadłości konsumenckich. W styczniu br. było to 1505 upadłości, w lutym – 1590, a w marcu – 1631 (dane: Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej).

– Początek roku był tylko ciszą przed burzą. Widać obecnie wyraźnie tendencję wzrostową w upadłościach. Podwojenie liczby bankrutów z zeszłego roku staje się bardzo realne. Tym bardziej, że nie widać poprawy koniunktury w gospodarce, a kolejny lockdown potrwa pewno do maja lub czerwca. – mówi Przemysław Furmanek, ekspert serwisu Upadanie.pl.

Najmłodszy polski bankrut w 2021 roku ma zaledwie 14 lat. Najstarszy 90. Podobnie jak w poprzednich latach średnia wieku upadłego konsumenta to 50 lat. Najwięcej upadłości dotyczy osób w wieku 40-49 lat (25,84 proc.) i 30-39 (21,39 proc.). Częściej upadłości ogłaszają obecnie mężczyźni (52,07%), niż kobiety (47,93%).

- Utrata pracy jest tylko jedną z przyczyn problemów finansowych Polaków. Zadłużenie, w które wpadają, spowodowane jest także: chorobą, wzrostem cen na rynku, niskimi zarobkami, a przede wszystkim brakiem kontroli nad wydatkami. Rodzina z dochodem 5000 zł netto nie zawsze odmawia sobie wakacji zagranicznych za kilkanaście tysięcy złotych. I tu zaczynają się problemy, bo przecież te pieniądze trzeba pożyczyć. – tłumaczy Przemysław Furmanek z serwisu Upadanie.pl.

Na koniec 2020 roku zaległości Polaków w bazie danych Krajowego Rejestru Długów wyniosły 48 mld zł. W 2019 roku było to 45,7 mld zł. I choć generalnie Polacy nie lubią zaciągać zewnętrznych zobowiązań finansowych, jest pokaźna grupa (36 proc.), która lubi taką formę zakupów.

Duże kłopoty finansowe mają także osoby starsze, w wieku 60 lat i więcej. Odpowiadają obecnie za 27,02 proc. wszystkich upadłości konsumenckich w Polsce. W przypadku emerytów/rencistów wyjście z długów jest najtrudniejsze.

- Seniorzy żyją zwykle z niskich emerytur oraz rent i nie zawsze mogą dorabiać. Chętnie za to pożyczają pieniądze na swoje bieżące zobowiązania oraz na wsparcie rodziny. W przypadku śmierci jednego z małżonków zaczynają się problemy, które prowadzą coraz częściej do upadłości. – wyjaśnia Adam Pasternak z serwisu Upadanie.pl.

Źródło: Upadanie.pl

www.upadanie.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

“Polski Ład” to pomysł Prawa i Sprawiedliwości na wyjście z kryzysu po pandemii. Będzie składał się z pięciu filarów, jego głównym fundamentem będą zmiany podatkowe. Najbardziej ucierpią samozatrudnieni oraz prowadzący mały biznes. Eksperci ostrzegają, że to oni najbardziej ucierpieli na pandemii, a to w połączeniu z nowymi obciążeniami...
Jak przekonują politycy obozu Zjednoczonej Prawicy, „Polski Ład” ma przynieść ulgę podatkową 18 milionom Polek i Polaków. Jest jednak grupa, która „zrzuci” się na tę grupę. To ponad 60% samozatrudnionych, którzy zapłacą wyższe podatki. Część najbogatszych Polek i Polaków może zdecydować się na zmianę rezydentury podatkowej...
Innowacyjność małych i średnich firm może przyspieszyć
Prawa własności intelektualnej są ważnym składnikiem każdej firmy i mogą stanowić o jej przewadze rynkowej. Przedsiębiorstwa, które zarejestrowały swoje prawa i je chronią, uzyskują o blisko 1/3 większe przychody na pracownika – wynika z danych EUIPO przytaczanych przez Urząd Patentowy RP. W Polsce MŚP wciąż zbyt rzadko decydują się zgłosić i zastrzec swoje...
Wrocław 2021

Uchwały krajobrazowe - stan prac: Wrocław 2021

Od prawie 6 lat w Polsce obowiązuje ustawa krajobrazowa. Przedstawiamy, jak wygląda kondycja ustawy i uchwał, które na jej podstawie powstały lub mają powstać w ośmiu największych miastach Polski (G8).
COVID-19 przemodelował nawyki bankowe i zakupowe Polaków
Okres pandemii COVID-19 zmienił preferencje bankowe i zakupowe Polaków, powodując przyspieszoną migrację do online’u. Liczba klientów banków w kanałach cyfrowych rośnie, co może się okazać zmianą na stałe. Z drugiej strony koronawirus skłonił też Polaków do refleksji nad swoim stylem życia i wydatkami, a w efekcie – jak wynika z badań...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764