logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Bariery wejścia na rynek: co „podcina skrzydła” startującym przedsiębiorstwom

   19.03.2012, przeczytano 39723 razy

Rozkręcenie własnego biznesu to niełatwe zadanie, szczególnie gdy chcemy prowadzić działalność w branży o wysokich barierach wejścia. Każdy potencjalny przedsiębiorca powinien dobrze rozumieć to pojęcie i w trakcie analizy wstępnej oraz sporządzania biznesplanu uwzględnić wszelkie trudności związane z pokonaniem potencjalnych barier, by oszacować czy biznes okaże się opłacalny.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/bariery-wejscia-na-rynek%3A-co-podcina-skrzydla-startujacym-przedsiebiorstwom,15019,artykul.html

Czym dokładnie są bariery wejścia?

W każdej branży występują pewne czynniki ograniczające możliwość podjęcia działalności, mają one przy tym różny zakres i znaczenie. Jednym z najważniejszych przykładów tego zjawiska jest tzw. ekonomia skali, która występuje w branżach, w których większa produkcja przyczynia się do obniżenia kosztów jednostkowych produktu, poprzez rozłożenie kosztu stałego na większą liczbę jednostek. W takiej sytuacji młode, startujące przedsiębiorstwa napotykają ogromną barierę, gdyż nie są w stanie „kosztowo” dogonić liderów – trzeba na to lat i pieniędzy.

Istotne z punktu widzenia przedsiębiorców są także bariery formalne, takie jak: koncesje, zezwolenia, ograniczenia eksportu i importu czy patenty, które niekiedy wynikają z polityki prowadzonej przez Państwo. Spełnienie tych warunków od młodego przedsiębiorcy wymaga wysiłku i pieniędzy, co z pewnością ogranicza liczbę potencjalnych firm wchodzących do danej branży.

Ważnymi i często występującymi barierami są także bariery pozyskania know-how, wysokie koszty R&D, wysokie koszty zakupu wyspecjalizowanych technologii czy zrekrutowanie wykwalifikowanych pracowników, posiadających odpowiednią wiedzę, certyfikaty i uprawnienia. Nie tylko koszty technologii stanowią znaczną przeszkodę kapitałową, gdyż wszystkie branże o wysokich kosztach inwestycyjnych (np. na infrastrukturę) są nie lada wyzwaniem dla startujących przedsiębiorstw. Niełatwo wejść również do branży, gdzie działa jedynie kilku dystrybutorów i dostawców – pozyskanie ich współpracy może okazać się problematyczne, szczególnie jeśli łączą ich dobre, wieloletnie stosunki z naszymi potencjalnymi konkurentami.

Budowanie marki

W wielu branżach ogromne znaczenie ma również świadomość marki i wykreowany przez firmę wizerunek. Jest to proces długotrwały i wymaga przekonania do siebie nabywców, co wiąże się z wysokimi kosztami poniesionymi na reklamę i public relations. W niektórych sektorach jeśli nawet nie mamy wysokich kosztów infrastrukturalnych i technologicznych, napotykamy na problem wykreowania marki, bez tego nie jesteśmy w stanie skutecznie konkurować z pozostałymi graczami.

Silna konkurencja ma swoje dobre strony

Czym konkurencja silniejsza, tym niższe bariery wejścia. Jeśli natomiast na rynku mamy do czynienia z praktykami oligopolistycznymi lub zmową cenową, zdobycie istotnej pozycji wymagać będzie wypracowania pewnej przewagi: kosztowej, jakościowej lub cenowej. Mało która firma ma jednak szansę doczekać tego momentu i skutecznie konkurować z oligopolistami. Jednym słowem, wysokie bariery wejścia oznaczają większe ryzyko lecz również wyższy potencjalnie zysk. Potrzeba na to sporego kapitału i dużo odwagi… Opisana zasada nie jest jednak regułą. Zdarza się, że mimo znacznego rozdrobnienia rynku, jak w przypadku biur rachunkowych – bariery wejścia są nadal wysokie. Rachunkowość jest bowiem dziedziną, w której liczy się profesjonalizm, doświadczenie i kwalifikacje, a pozyskanie takich pracowników nie jest wcale proste. Choć biur rachunkowych jest w Polsce bardzo dużo, to jedynie te świadczące usługi wysokiej jakości mają szanse przetrwać i pozyskać znaczących klientów.

Wl Accountancy

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

1. ZUS
2. Nieuczciwa konkurencja i sztuczne zaniżanie stawek przez firmy, które otrzymały sporo dotacji i nie muszą liczyć kosztów zakupu sprzętu.
3. W PL zawsze znajdzie się ktoś kto zrobi taniej, nawet sporo poniżej progu opłacalności.
4. Podatki.
5. Bezsensowne kontrole urzędów.
6. Nadmierna papierologia (typu archiwizacja dokumentów księgowych - oryginalnych, bo w komputerze nie można bo jak Pani z "urzędu" ma otworzyć PDFa..)
7. Każdy urzędnik ma prawo doprowadzić firmę do zamknięcia przez swoje widzimisię.

koniec, dziękuję.

,

Albo nieuczciwe firmy wymuszające na swoich pracownikach zakładanie działalności i fakturowanie zamiast normalnej umowy o pracę.   

Najnowsze w tym dziale

Algorytmy, sztuczna inteligencja, ciągłe rotowanie kanałami sprzedażowymi i wymyślanie koło na nowo. Praca marketingowca w 2023 roku to ciągłe stąpanie po cienkiej linii. Bo choć w reklamy internetowe klikamy coraz chętniej i sieć jest dla nas miejscem sprawdzania opinii i robienia zakupów, to nadal łatwo jest nas – odbiorców – zirytować niepotrzebnym...
Według prognoz Statista, światowe wydatki na reklamy mobilne do 2024 roku mogą osiągnąć nawet 400 mld USD. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność i dostępność urządzeń mobilnych, a także niebotyczne ilości pobieranych gier na świecie każdego dnia (55 mld[1] w samym 2021 roku) to właśnie środowisko mobile gamingowe wydaje się idealną przestrzenią dla marek, by...
POS - czym kuszą sklepy?
Dlaczego w sklepach stacjonarnych tak wiele spotykamy rozmaitych reklam, wysepek z produktami lub innych ekspozytorów produktów? Ponieważ właśnie tam rozgrywa się ostateczna bitwa o portfele klientów. A do tej walki coraz częściej zaprzęgana jest nowoczesna technologia.
AI: Czy copywriterzy będą musieli się przekwalifikować?
W jaki sposób tworzymy treści w Polsce? Według najnowszego badania platformy WhitePress, przeprowadzonego na ponad 500 SEO-wcach – nadal prym wiedzie samodzielne przygotowanie tekstów przez człowieka (76 proc.), choć specjaliści nie stronią również od korzystania z AI (42 proc). Czy proces ten będzie postępował i twórcy tekstów będą musieli się przekwalifikować? W czym...
Czym jest wzór przemysłowy i dlaczego warto go chronić?
Przedmiotem prawa własności przemysłowej są – oprócz m.in. znaków towarowych i patentów na wynalazki – również wzory przemysłowe. Czym jest wzór przemysłowy i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w świecie mody i designu?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764