logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Będzie kolejny rozdział wojny rządu z Facebookiem o skrajną prawicę?

   28.04.2018, przeczytano 1290 razy
ilustracja

Kiedy w 2016 r. Facebook usunął profile Marszu Niepodległości, Młodzieży Wszechpolskiej, ONR i Ruchu Narodowego, reakcje obozu rządzącego były zdecydowane. Patryk Jaki grzmiał, że "woła to o pomstę do nieba" i że "na to absolutnie nie można się zgodzić". Minęły dwa lata, a z Facebooka ponownie znikają profile ONR i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP).  Jak rząd zareaguje tym razem?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/bedzie-kolejny-rozdzial-wojny-rzadu-z-facebookiem-o-skrajna-prawice,36343,artykul.html

Jeszcze kilka miesięcy temu minister Anna Streżyńska deklarowała: "Chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu i nie mógł sam blokować kont i zamieszczanych tam treści" - nie widząc w odebraniu wydawcom serwisów prawa do decydowania o publikowanych przez nich treściach niczego złego. - "To nie będzie nic dziwnego, bo jako właściciele profili i zarazem użytkownicy globalnych serwisów w dużej skali wykorzystujemy media społecznościowe do kontaktów z innymi ludźmi" - podkreślała wówczas Streżyńska.

Mimo buńczucznych zapowiedzi zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną, Facebook poinformował właśnie o usunięciu profili organizacji skrajnie prawicowych, tłumacząc decyzję propagowaniem przez nie poglądów rasistowskich, antysemickich i homofobicznych.

- "Trzeba pamiętać, że nasza globalna społeczność jest bardzo różnorodna — są tu osoby reprezentujące różne środowiska polityczne, kulturowe i religijne. Zawartość obraźliwa dla niektórych osób może być akceptowalna dla innych, a pozornie neutralne zdanie można też odebrać jako obelgę czy groźbę" - czytamy w oświadczeniu Facebooka. Firma wyjaśnia dalej: - "W związku z tym opracowaliśmy Standardy społeczności, które zakazują zarówno bezpośredniego propagowania nienawiści wobec ludzi, jak i używania symboli organizacji znanych z promocji rasizmu i nienawiści. Zakazujemy propagowania nienawiści, w tym zamieszczania treści atakujących ludzi w związku z „cechami chronionymi”, takimi jak rasa, przynależność etniczna, narodowość, przynależność religijna, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa czy poważna niepełnosprawność albo choroba. Nie akceptujemy też grup ani organizacji, które promują przemoc lub atakują ludzi ze względu na cechy chronione przez prawo."

Facebook zapowiada także dalsze ograniczenia: - "Niedozwolone jest odwoływanie się do zakazanych organizacji, takich jak ONR i NOP, oraz stosowanie ich symboliki w celu ich propagowania" - czytamy w komunikacie firmy.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Rynek reklamy w mediach – wrzesień 2024
W internecie, telewizji i radiu najaktywniejsze reklamowo były marki z branży „Trade” – wynika z danych gemiusAdReal za wrzesień 2024.
O tym się mówi: wrzesień zdominowany przez artykuły Gazety Wyborczej
We wrześniu najczęściej cytowano artykuły dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i to one osiągnęły najwyższe zasięgi. Zestawienie O tym się mówi otwiera cykl publikacji Bartosza T. Wielińskiego i Arkadiusza Gruszczyńskiego opisujący ustalenia kontrolerów NIK na temat afery wizowej i nieprawidłowości, do których...
Zmiany w zarządzie spółki Radio Plus Polska
Artur Nowicki zastąpił odwołanego ks. Pawła Gronowskiego na stanowisku prezesa zarządu Radio Plus Polska Sp. z o.o. Decyzję o zmianie podjęli wspólnicy spółki: Archidiecezja Gdańska, Archidiecezja Gnieźnieńska, Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska, Zgromadzenie Ducha Świętego pod Opieką Niepokalanego Serca Maryi.
Spółka z grupy kapitałowej Gremi Media przejmuje „Wieści Rolnicze”
Podmiot zależny od Gremi Media S.A., wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” przejmuje od Południowej Oficyny Wydawniczej magazyn „Wieści Rolnicze” wraz z portalem wiescirolnicze.pl. To ogólnopolski bezpłatny miesięcznik wydawany w nakładzie 40 tys. egzemplarzy, a w internecie odwiedzany przez 350 tys. czytelników miesięcznie.
UKE przedłużył TVP rezerwację częstotliwości na MUX-3
Rezerwacją objęto częstotliwości z zakresu 470-694 MHz, na których Telewizja Polska nadaje osiem kanałów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura oraz TVP ABC. Decyzję wydano na dziewięć lat, tj. do końca 2033 roku.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764