logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Branża reklamowa: zwolnienia, pakiet antykryzysowy rozczarowuje

   08.04.2020, przeczytano 423 razy
ilustracja

W badaniu przeprowadzonym przez PIAP – Polską Izbę Artykułów Reklamowych, skierowanym do branży reklamowej BTL wzięło udział ponad 450 firm.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/branza-reklamowa%3A-zwolnienia%2C-pakiet-antykryzysowy-rozczarowuje,386498,artykul.html

Prawie 90% uczestników rynku już w marcu 2020 odnotowało spadki obrotów w porównaniu do marca 2019, z czego co trzecia firma odnotowała spadek na poziomie 75-100% obrotów. Nastroje na dalszą część roku również nie są optymistyczne. Ponad 90% firm spodziewa się kontynuacji spadków, z czego dwie trzecie twierdzą, że wyniosą one więcej niż 50% w stosunku do roku ubiegłego.

Drastyczne wyhamowanie środków publicznych na promocję miast i regionów, obcinane budżety marketingowe, brak targów, eventów, imprez masowych, odwołane wydarzenia sportowe takie jak Euro 2020, zastój w  hotelarstwie i turystyce, które były do tej pory najważniejszymi źródłami dochodu branży spowodowało, że firmy reklamowe samodzielnie podjęły próbę działań ratunkowych. Co czwarte przedsiębiorstwo już wprowadziło elementy działalności nakierowane na handel, usługi i produkty związane z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa i jej skutków.

Mimo to, 70% ponad firm reklamowych zatrudniających co najmniej 2 osoby planuje zwolnienia, a co piąta zamierza zlikwidować powyżej 50% dotychczasowych etatów. Co trzecia firma rozważa zawieszenie działalności, a co dziesiąta zakończenie działalności.

Przedsiębiorcy nie wierzą w skuteczność proponowanej przez rząd w obecnym kształcie tarczy antykryzysowej. Tylko 4% z nich twierdzi, że pakiet ochroni ich działalność. Przedsiębiorcy wypowiadają się jednak wyraźnie, że pakiet nie uchroni ich ani od zwolnień ani od konieczności zamknięcia biznesu (odpowiednio 48% i 45%).

Branża reklamowa BTL to agencje reklamowe, importerzy i producenci artykułów reklamowych, druku i materiałów POS, oraz firmy świadczące usługi dla branży. Ponad połowa firm działających w branży to firmy zatrudniające poniżej 10 osób, co trzecia firma raportuje roczny przychód w wielkości 1 do 5 milionów złotych.

PIAP szacuje wielkość rynku reklamowego BTL na 10 000 podmiotów, które generują łącznie minimum 25 miliardy złotych przychodu rocznego.

Badanie zostało zrealizowane online, w dniach od 1 do 4 kwietnia 2020, na próbie 454 firm.

Źródło: Polska Izba Artykułów Promocyjnych

www.piap-org.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Suzuki reklamuje specjalną wersję motocykli Travel Pack
Motocykle w specjalnej wersji Travel Pack  są wyposażone w dodatkowe akcesoria zwiększające użyteczność i komfort podróżowania. Komunikację nowej edycji motocykli przygotowała agencja CU Communication Unlimited.
Urządzenia Lenovo z odłączanym ekranem
Pamiętacie czasy, kiedy urządzenia pełniły jedną funkcję, w jednym miejscu i dla jednego użytkownika? Minęły już bezpowrotnie. Świat zmienia się dynamicznie, inteligentne technologie zagościły na dobre w naszym życiu, a wielozadaniowość stała się normą. Dzięki urządzeniom przenośnym mamy stałą łączność ze światem zarówno w podróży do innego miasta,...
Nowa strona internetowa Adamedu
Adamed, firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, we współpracy z e-point S.A., uruchomiła nowoczesny, międzynarodowy serwis internetowy – dostępny aż w 10 wersjach językowych. Portal odpowiada na najnowsze trendy w projektowaniu stron www oraz potrzeby prowadzenia biznesu.
Energizer w nowej promocji z Tidal
Na lato 2020 firma Energizer przygotowała nową promocję konsumencką typu instant win w partnerstwie z serwisem TIDAL. Akcja potrwa do końca sierpnia. Za kampanię w social mediach odpowiada agencja Plej.
Opus B przygotował kolejną kampanię dla Hortex
Wystartowała najnowsza kampania napojów Hortex. Za strategię i koncepcję działań odpowiada zespół Opus B.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764