logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Certyfikat Fogra53 dla cyfrowej maszyny Konica Minolta AccurioJet KM-1

  PR 29.07.2019, przeczytano 1806 razy
ilustracjastrzałka

Konica Minolta poinformowała, że cyfrowa maszyna inkjetowa AccurioJet KM-1 z jej oferty uzyskała certyfikat FOGRA53. Firma podkreśla, że jest pierwszym na świecie producentem maszyn cyfrowych i dostawcą kompleksowych rozwiązań poligraficznych, którego rozwiązanie uznano za zgodne z tym zestawem charakterystyki danych. Certyfikat FOGRA53 – zgodnie z definicją przyjętą przez przyznający go instytut Fogra – potwierdza wszechstronność danego produktu w kontekście komunikacji kolorystycznej i sprawnej wymiany informacji o barwach, niezbędnych w procesie produkcji poligraficznej.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/certyfikat-fogra53-dla-cyfrowej-maszyny-konica-minolta-accuriojet-km-1,383402,artykul.html

Certyfikat FOGRA53 to najlepszy dowód na stabilność, kompleksowość i olbrzymie możliwości AccurioJet KM-1 w obszarze zarządzania barwą – mówi Colin Osborne, szef działu Colour Management w Konica Minolta Marketing Services. – Został on przyznany po rozbudowanych, wszechstronnych testach, jakim poddano nasze flagowe rozwiązanie w formacie B2. Oferowany przez nie szeroki gamut kolorystyczny gwarantuje uzyskanie dowolnego profilu ICC, bazującego na systemie CMYK, w tym FOGRA53. Jesteśmy przekonani, że podobnie szeroki gamut nie jest możliwy do osiągnięcia w standardowej maszynie offsetowej”.

Wspomniane testy zostały przeprowadzone przez niemiecki instytut Fogra, specjalizujący się w badaniach nad technologiami poligraficznymi i medialnymi. Działa on pod egidą stowarzyszenia AiF, zrzeszającego niemieckie organizacje zajmujące się badaniami dotyczącymi rozwiązań przemysłowych.

Mówi Marco Mattuschka, ekspert Fogra ds. rozwiązań prepress: „Gratulujemy firmie Konica Minolta. Po raz pierwszy w naszej historii, maszyna poligraficzna – w tym przypadku AccurioJet KM-1 – uzyskała certyfikat FograCert Validation Printing System (ISO 12647-8), uwzględniający nowy zestaw charakterystyki danych – FOGRA53 oraz potwierdzający jej zgodność z profilami FOGRA39, 47, 51 i 52. Co więcej, rozwiązanie to otrzymało jeszcze jedno wyróżnienie z naszej strony: tzw. certyfikat kombi. Potwierdza on, że FograCert VPS został przyznany na podstawie pojedynczych wydruków testowych, uzyskanych podczas sprawdzania stabilności całego nakładu zrealizowanego zgodnie z normą Fogra Standard PSD (Process Standard Digital). Badając warunki referencyjne druku wykonywanego w AccurioJet KM-1 stwierdziliśmy ponadto, że maszyna ta spełnia wszystkie wymagania charakterystyczne dla dwóch innych standardów branżowych: GRACoL Coated & Uncoated (IDEAlliance; dla podłoży powlekanych i niepowlekanych) oraz Japan Color (stworzonego przez Japońskie Stowarzyszenie Producentów Maszyn Drukujących). Tym samym potwierdzamy, że maszyna firmy Konica Minolta posiada cechy predestynujące ją do realizacji bardzo szerokiego spektrum prac poligraficznych, zgodnie z różnymi normami. Testowanie i certyfikacja trzech międzynarodowych standardów podczas drukowania tego samego nakładu było nowością także dla stowarzyszenia Fogra. Pozwoli to w przyszłości rozszerzyć oferowany przez nas zestaw testowy i reżim technologiczny zapewniany podczas tego procesu”.

AccurioJet KM-1 to bazujące na technologii inkjet UV LED cyfrowe rozwiązanie arkuszowe, oferujące – jak zapewnia producent i co potwierdza otrzymany certyfikat – najwyższą stabilność, wszechstronność i dokładność w odwzorowaniu barw. Maszyna pracuje z prędkością maksymalną 3 tys. jednostronnie zadrukowanych arkuszy B2/h i rozdzielczością 1200 dpi. Wśród kluczowych zalet związanych z jej użytkowaniem Konica Minolta wymienia m.in.: sprawne przejście z niskonakładowej produkcji offsetowej na druk cyfrowy; wdrożenie tzw. produkcji hybrydowej, tj. zintegrowanie AccurioJet KM-1 z istniejącym środowiskiem produkcyjnym bazującym na offsecie; opcję druku dwustronnego (także na arkuszach o ponadstandardowej długości) oraz różnorodność obsługiwanych podłoży (są wśród nich np. kartony opakowaniowe, niskogramaturowe papiery czy materiały tłoczone). Konica Minolta opracowała też tabele barw specjalnych Pantone, jakie możliwe są do osiągnięcia w maszynie AccurioJet KM-1.

W urządzeniu tym znalazła zastosowanie technologia Dot Freeze Technology (DFT), która – zdaniem Konica Minolta – stawiła czoło jednemu z fundamentalnych wyzwań, z jakimi boryka się druk inkjetowy: niekontrolowanemu przemieszczaniu się kropel atramentu, obniżającemu jakość reprodukcji. Jej twórcy podkreślają unikalność tego rozwiązania, polegającą na błyskawicznym samoutwardzaniu się („samozamarzaniu”) kropel atramentu tuż po ich kontakcie z materiałem. Nagła zmiana temperatury powoduje, że dynamicznie „wypluwany” z dysz głowicy drukującej strumień atramentu zamienia się – po naniesieniu na podłoże – w zestaw nieruchomych kropli, co eliminuje efekt „mottlingu” (rozmywania się obrazu) barw oraz problemy związane z obsługą porowatych materiałów.

Znajdujący zastosowanie w maszynie KM-1, opatentowany przez Konica Minolta atrament UV utrwalany w technologii Dot Freeze, zagwarantował bardzo wysoką stabilność kolorystyczną i dokładność w całym testowym nakładzie wynoszącym 500 egzemplarzy – podkreśla Colin Osborne. – Maszyna AccurioJet KM-1 uzyskała certyfikację FOGRA dla następujących profili ICC: FOGRA39, 47, 51, 52, 53, Japan Colour i GRACoL Coated & Uncoated. To jednoznacznie potwierdza dokładność reprodukcji barwnej i stabilność realizowanej w niej produkcji”.

Magdalena Raczyńska z działu marketingu Konica Minolta Business Solutions Polska, dodaje: „Jesteśmy dumni z faktu, że tak uznana organizacja jak Fogra w jednoznaczny sposób potwierdziła jakość wydruków uzyskiwanych w maszynie AccurioJet KM-1. Liczba przeprowadzonych testów i ich wyniki wskazują dobitnie, że mamy do czynienia z zaawansowanym technologicznie, oferującym najwyższe parametry rozwiązaniem, dedykowanym różnym obszarom produkcji poligraficznej. Potwierdzają to same wdrożenia tej maszyny, także w polskich drukarniach, wśród których znajdują się firmy o różnej specjalizacji m.in. dziełowej czy komercyjnej. Mamy nadzieję, że uzyskany certyfikat FOGRA53 stanie się dodatkowym argumentem dla kolejnych jej implementacji, również w rodzimych zakładach poligraficznych”.

Źródło: Konica Minolta Business Solutions Polska

www.konicaminolta.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Druk24h z maszyną cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120
„Wreszcie możemy w pełni oddać kolorystykę naszej barwy firmowej w palecie Pantone 021” – tymi słowami Paweł Grot – prezes zarządu Druk24h podsumowuje niedawną inwestycję w nową, wysokowydajną maszynę cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120. Urządzenie, oferujące druk w trybie CMYK z dwoma kolorami dodatkowymi, w tym różowym, białym i lakierem bezbarwnym, od...
Canon zapowiada udział w targach drupa 2024
Pod hasłem „The Power to Move” firma Canon zaprezentuje na targach drupa 2024 szereg innowacji technologicznych, usług wsparcia, a także różnorodnych koncepcji współpracy z klientami. Pokazom na stoisku Canon będą towarzyszyć zespoły ekspertów, a wszelkie aktywności podejmowane przez firmę w trakcie targów drupa 2024 pomogą zrozumieć jak rozwiązania z obszaru druku...
Koenig & Bauer i CI Flexo na Konferencji Fleksografów
„Gamechanger” – takim mianem określił Paweł Krasowski – Technology Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE) najnowszą maszynę fleksograficzną z oferty tego producenta – XD Pro, podczas swojego wystąpienia w ramach Konferencji Fleksografów. Prezentacja uwzględniała najnowsze rozwiązania technologiczne Koenig & Bauer, bazujące na technice fleksograficznej, skierowane...
Konica Minolta Business Solutions i Autenti ogłaszają strategiczne partnerstwo, mające na celu przyspieszenie procesu transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. To istotny krok w kierunku przyszłości przetwarzania dokumentów.
Stora Enso obniża emisję CO2 związaną z transportem
Stora Enso poinformowała, że jeden z jej klientów – firma Lesjofors - podjęła stosowne działania związane z obniżeniem emisji dwutlenku węgla, wchodzących w tzw. zakres 3 (Scope 3). Obecnie - zamawiane przez nią, gotowe produkty dostarczane przez Stora Enso - są transportowane w samochodach elektrycznych, co – jak podaje firma – ma zredukować emisję CO2...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764