logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Cięcie naklejek drukowanych solwentem na folii monomerycznej

   07.05.2015, przeczytano 4662 razy

Szukam sposobu aby wycinać naklejki prostokątne o wymiarach 20x10cm na wylot z folii monomerycznej (szerokość 105 cm, druk solwentowy). Do tej pory radzę sobie w ten sposób, że wycinam z pomocą linijki paski po szerokości foli, a następnie na ręcznej gilotynie docinam naklejki pod wymiar. Metoda skuteczna, lecz strasznie nużąca i czasochłonna. Czy jest jakieś urządzenie w rozsądnej cenie, które potrafi przyspieszyć ten proces? Pomijając trymer XY za 30000 zł?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ciecie-naklejek-drukowanych-solwentem-na-folii-monomerycznej,24780,artykul.html

Odpowiedź:


Metoda jest znana użytkownikom ploterów Summa. Stosowane rozwiązanie polega na nacinaniu linii przerywanych ze zmiennym naciskiem noża. Na przykład 2 mm cięcia przez folię i papier na wylot i 0,5 mm cięcia tylko folii. 0,5 mm papieru podkładowego trzyma całość w kupie i pozwala wycinać dalej.

Tyle teorii, bo w praktyce wymaga to wielu prób, aby dopasować parametry do konkretnej folii. Każdy producent ma nieco inny papier podkładowy, nieco inną folię. Ale działa! Summa oferuje to rozwiązanie z poziomu menu. Właściciele ploterów innych marek mogą w programie wygenerować obrys linią przerywaną w programie, ale należy pamiętać żeby była to linia wektorowa.

Użytkownicy ploterów innych niż Summa pewnie podniosą krzyk, że w ten sposób zniszczą listwy teflonowe itp. Tak, to prawda. Jednak przy powtarzalności takich zleceń warto kupić folię teflonową (np. na Allegro), podkleić ją taśmą dwustronną z mocnym klejem i pociąć w paski. Koszt samodzielnie wykonanej listwy teflonowej waha się od 0,50 do około 1 zł, a satysfakcja ogromna. No i zlecenie wykonane.

Wszystkim majsterkowiczom życzę powodzenia.Krzysztof Wolski


avatar użytkownika
+ + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Krzysztof Wolski



Krzysztof Wolski o sobie:

Kompetencje:
- rodzaje i właściwości folii samoprzylepnych
- techniki nanoszenia folii
- wycinanie grafiki ploterem
- reklamy z folii na pojazdach

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Krzysztofie,
Graphtec znalazł trochę inne rozwiązanie tego problemu, obok klasycznej listwy do cięcia folii, jest listwa z rowkiem w którym nóż się chowa przy tzw. "przecinaniu na wylot", nie niszcząc ostrza. Ten drobiazg jest dostępny dla serii FC8000/8600 oraz CE6000. Na stronach Graphteca jest to bardzo ładnie opisane - jakby co, to jestem tylko użytkownikiem jednego z ww. wymienionych ploterów i na co dzień korzystam tej opcji.
---
Pozdrowienia
PN

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764